Skocz do zawartości

Wentylacja podczas warzenia


anatom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, gotuję ok 70l brzeczki i taka sytuacja (patrz zdjęcie) że pary jest tyle że później kapie z sufitu. 

 

Komin mam na przeciwleglej ścianie od sterownika. 

 Jakie rozwiązanie byście doradzili do odciągu pary? 

Zamontowanie odciągu tuż nad garem nie wchodzi w grę. Pytanie czy jakis wentylator naścienny osiowy to wyciągnie. Będzie ze 2 metry od gara. Ewentualnie wentylator + kolanko skierowane w stronę gara tuż pod sufitem ale też będzie z 1,5 metra do gara. 

Doradzcie. 

DSC_4530.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie w spawalni wybiłem okno i wstawiłem taki wentylator:

https://www.tim.pl/wentylator-osiowy-fi-450-4680m3h-250w-230v-64db-ov4e450

 

Doskonale radzi sobie z elektrodą otuloną fi 4 jak i z 40-litrowym garem brzeczki postawionym na 9kW palniku, półtora metra od wentylatora. Jedyne wymaganie - musi mieć odpowiedni dolot, bo inaczej wyciąga wszystko z kominów wentylacyjnych, piecowych i szpar w drzwiach.

 

Teraz mam osobne pomieszczenie do warzenia a w nim dwa odciągi kuchenne, tylko takie "turbo". Jeden nad taboretem warzelnym, drugi nad kuchenką.

Edytowane przez c64club
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorowi arta na homebrewtalk zuzywalo 10 galonow na warke i to tylko dlatego, ze rozpylacz mial taki na styk, moze nieco za maly. Takie systemy dzialaja w przemysle, gdzie cieplo moze nawet da sie wykorzystac a wode oczyscic. Raczej nie wprost do kolejnej warki, bo bylby koncentrat DMS. 

 

Na ktoryms z hamerykanskich forow/blogow widzialem tez prostszy system. Rura 3" srednicy i za okno. Pierwszy jard rury lekko w dol, skroplona para zbierala sie w dolnej odnodze trojnika i kapala do wiadra, zas od trojnika szla juz normalna rura wentylacyjna wspomagana wmontowanym w sciane wentylatorem lazienkowym.

Edytowane przez c64club
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura za okno odpada - mam za daleko do okna.

Ten system ze spryskiwaczem wydaje się w miarę kompaktowy i potrzebuje tylko przyłącza wody, co akurat mam. Aczkolwiek ilość wody trochę przeraża.

Dlatego właśnie interesuje mnie jakie zużycie ma kolega PiwoLab w swojej implementacji tegoż rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy próbach miałem zużycie dla mojego kotła 160 litrowego (gar średnicy 60 cm) ok. 40 litrów wody na godzinę gotowania. Teoretyczne zużycie można odczytać z poniższej tabelki.  Przykładowo przy ciśnieniu wody ok. 3 bar dla dyszy 1,0 mm wynosi 0,5 l/min. W praktyce nie powinno się dużo zmienić.

 

zuzycie_wody.jpg.4c3092999d2add3a64e23a5d0a8c59b5.jpg

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, anatom napisał:

Witam, gotuję ok 70l brzeczki i taka sytuacja (patrz zdjęcie) że pary jest tyle że później kapie z sufitu. 

 

Komin mam na przeciwleglej ścianie od sterownika. 

 Jakie rozwiązanie byście doradzili do odciągu pary? 

Zamontowanie odciągu tuż nad garem nie wchodzi w grę. Pytanie czy jakis wentylator naścienny osiowy to wyciągnie. Będzie ze 2 metry od gara. Ewentualnie wentylator + kolanko skierowane w stronę gara tuż pod sufitem ale też będzie z 1,5 metra do gara. 

Doradzcie. 

 

 

Komin masz, a wentylacje w nim? 

 

Ja tu widzę parę wyjść - wentylacja wymuszona czyli robisz otwór na zewnątrz i montujesz wiatrak na przycisk podczas warzenia. Tak jak koledzy piszą żeby zachowany był ciąg - otwierasz okno obok w pokoju i robisz otwory w drzwiach jak do łazienki.  Drugie wbijasz się do wentylacji w kominie i też wiatrak na tej samej zasadzie. Trzecie jakie mi się nasuwa - przemebluj warzelnie ;) Przesuń bliżej okna i warz przy otwartym.

 

Co do skraplacza - na forum jest taki domowy skraplacz zrobiony  z rury PCV poszukaj bo mi się nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Undeath napisał:

 

Komin masz, a wentylacje w nim? 

Mam tam taki wiatraczek który ciągnie grawitacyjne. W trakcie warzenia mam uchylone okno (na prawo od sterownika). Ten system widać nic nie daje.

Kupię najmocniejszy wentylator fi 150 bo taki mam otwor. Liczę na to że to pomoże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator jest wyłączony - spalony silnik - i jak uchylne okno to ciągnie powietrze. Każdy komin ciągnie powietrze grawitacyjne. 

 

Edit- może trochę źle się wyraziłem. Nie wiatraczek tylko wentylator zamontowany na kominie w ścianie jak w każdej łazience. Wentylator ma spalony silnik i zasysa powietrze tylko grawitacyjne tzn powietrze wlatuje przez okno i wylatuje przez wentylator do komina. 

Edytowane przez anatom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, anatom napisał:

Wentylator jest wyłączony - spalony silnik - i jak uchylne okno to ciągnie powietrze. Każdy komin ciągnie powietrze grawitacyjne. 

 

Edit- może trochę źle się wyraziłem. Nie wiatraczek tylko wentylator zamontowany na kominie w ścianie jak w każdej łazience. Wentylator ma spalony silnik i zasysa powietrze tylko grawitacyjne tzn powietrze wlatuje przez okno i wylatuje przez wentylator do komina. 

 

Żeby to działało to okno musisz mieć otwarte w innym pokoju - nie w tym co warzysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, to taki wentylator i tak jest za slaby jesli nie ciagnie wprost znd kadzi. Po drugie - blokuje ciag kominowy. Po trzecie (Undeath mnie ubiegl w czasie pisania) powietrze ma pochodzic z zupelnie innego konca pomieszczenia niz wylot.

 

Rura przez okno jak najbardziej wxhodzi w rachube. Przyjrzyj sie klimatyzatorom pokojowym przenosnym. Rure wystawiasz za otwarte okno,  ale uszczelniasz powstala szpare plachta materialu z wycieta dziura na rure. 

 

Da sie nawet zasysac swieze powietrze do warzelni i wydech realizowac tym samym oknem, tak mam u się. Powietrze z kratki w oknie i/albo w drzwiach, do wyboru, oba zrodla dobre. Wnetrze:1557409457362-1781033048.thumb.jpg.6cfa2cd9bc15c79fd5417c8ef79957d0.jpg

 

I wylot na zewnatrz:

15574097080872125902762.thumb.jpg.b2c8258aec283a2f77ed54c5bfc3608e.jpg

 

Taki sam funkcjonalnie uklad mozna zbudowac demontowalny do wsadzenia w otwarte okno. Uszczelnic jak wczesniej pisalem. Lub nie uszczelnic i wystawic rozciagnieta na poltora metra spiro-rure za okno. U mnie metr roznicy starczyl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Undeath napisał:

 

Żeby to działało to okno musisz mieć otwarte w innym pokoju - nie w tym co warzysz.

Załóżmy że będę miał otwarte okno w łazience, gdzie warze i otwarte drzwi z łazienki i gdzieś tam otwarte okno żeby był przeciąg. Da to coś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzięki wszystkim za pomoc.

PiwoLab wrzuciłeś fajny temat z tym skraplaczem. Nie pomyślałem o tym przy budowie całej instalacji jednak z drugiej strony chyba by mi było szkoda wybicia żeby zmieścić w garze jeszcze to ustrojstwo.

 

Ostatecznie zmontowałem odciąg mechaniczny tuż nad garem, czyli to co wykluczyłem na początku :)  Efekt bardzo dobry - zero pary w pomieszczeniu, wszystko idzie w wyciąg. Podczas warzenia da się spokojnie wysiedzieć w pomieszczeniu i co najważniejsze nic się nie skrapla na suficie. 

Parametry wentylatora kanałowego nie są jakieś powalające ale w tej cenie i średnicy chyba wybrałem dobrze.

Wentylator EBERG fi150 o takich parametrach. Pracuje zadowalająco cicho. 

  • Przepływ powietrza: 530/410 m3/h
  • Prędkość: 2550/1850 obr./min.
  • Poziom hałasu: 33/29 dB

Taki wpis bardziej dla potomnych co będą szukali rozwiązań z wentylacją. 

  • DSC_4872.thumb.JPG.5773b036404e8ad2e5c76d4e499d8b28.JPGDSC_4875.thumb.JPG.8fa22011cf0b693c0a18ac8e2cf1260f.JPG
Edytowane przez anatom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@anatom to "ustrojstwo" można również zamocować w pokrywie poprzez kolanko.

 

Znalezione obrazy dla zapytania Boil kettle condenser

 

U mnie został w ścianie kanałowy wentylator o podobnych parametrach:

Średnica: 150 mm
Wydajność max: 595 m3/h
Obroty regulowane: 0-2700 obr/min

 

wentylator.thumb.jpg.265a0d497a440a0db24359b0de679a17.jpg

 

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, PiwoLab napisał:

 

wentylator.thumb.jpg.265a0d497a440a0db24359b0de679a17.jpg

 

Widzę, ze masz w suficie zamontowaną wciągarkę. Czy masz sufit lany z betonu, ze można to sobie tak bez problemu przykręcić?

Musze coś podobnego zrobić u siebie, ale mój strop jest typu FERT i ew. mógłbym do niego powiesić szynę, ale tylko w miejscu belek. A to o tyle kłopotliwe, że teoria jedno, a ułożenie prętów zbrojeniowych drugie...

Edytowane przez Kaniutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ile kg chciałbyś podnieść. Jeśli będzie to do 100kg, to możesz śmiało mocować, ale wyłącznie to prefabrykowanych belek. Pustak może nie utrzymać takiego punktowego obciążenia, chociaż jak nie będzie innego wyjście to można podwiesić szynę do pustaków, ale w sposób pośredni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie w garazu lezy taka wyciagarka i nie mialem na nia pomyslu, lezy dalej i juz mi sie nienprzyda, ale z tego co widzialem mozna by zrobic taki zuraw, pionowy opart o podloge i sufit, wtedy ramie bylo by ruchome, pare profili, spawarka i gotowe

Wysłane z mojego SGP621 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kaniutek napisał:

Widzę, ze masz w suficie zamontowaną wciągarkę. Czy masz sufit lany z betonu, ze można to sobie tak bez problemu przykręcić?

Musze coś podobnego zrobić u siebie, ale mój strop jest typu FERT i ew. mógłbym do niego powiesić szynę, ale tylko w miejscu belek. A to o tyle kłopotliwe, że teoria jedno, a ułożenie prętów zbrojeniowych drugie...

 

Tak strop lany i problemem było tylko wywiercenie 8 otworów pod kotwy.

 

P1020871.thumb.JPG.5b5c0426dd675d501221151148374e60.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Marchelli napisał:

A u mnie w garazu lezy taka wyciagarka i nie mialem na nia pomyslu, lezy dalej i juz mi sie nienprzyda, ale z tego co widzialem mozna by zrobic taki zuraw, pionowy opart o podloge i sufit, wtedy ramie bylo by ruchome, pare profili, spawarka i gotowe

Jeśli Ci zawala przestrzeń, mogę Cie za darmo  uwolnić od tego brzemienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dobry dzień.

Powoli powoli kończę remont chałupy i muszę myśleć jak  przywrócić browar do życia.

Czytam, szukam i nie bardzo potrafię ogarnąć wentylację.

Powierzchnia całe 7m2. To będzie tylko do fazy gorącej i butelkowania, fermentacja i leżakowanie w piwnicy.

Duże okno 150x150. Można otworzyć drzwi na zewnątrz, ale zimą to tak kiepsko. 

Warki 20-30l. 

Potrzeba okapu z wyjściem na zewnątrz, czy styknie wentylator "łazienkowy"? 

No i chyba dziura w ścianie nie wystarczy, bo mnie skropliny zaleją? ;) Jakieś rady? W piwo trochę umiem, w wentylacje za diabła ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.