Jump to content
Sign in to follow this  
Wiktor

Pokazowe Warzenie piwa w Warszawie 12 czerwca

Recommended Posts

Wszystkich tych, którzy nie pojadą do Częstochowy zapraszam 12 czerwca na piknik naukowy organizowany przez Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się 12 czerwca 2010, 11:00 - 20:00 w Parku Marszałka Rydza-Śmigłego przy ul. Rozbrat.

Tematem pikniku w tym roku jest mikroświat, czyli to czego nie widać. Koło naukowe w którym działam będzie się wystawiać na tym pikniku, a ja w ramach pokazów będę przygotowywał brzeczkę piwną. Pewnie skończy się na samej brzeczce bo już sprawdziłem, że słabo ona znosi transport, więc będę pewnie zacierał słód pilzneński i trochę jakiegoś caramunicha albo czegoś takiego dla koloru.

 

Serdecznie zapraszam wszystkich, przyjdźcie z rodzinami będzie dużo atrakcji dla całej rodziny, a ja z chęcią porozmawiam na tematy piwne, a po wcześniejszym uzgodnieniu możemy się wymienić piwami.

 

Wiktor

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pewnie skończy się na samej brzeczce bo już sprawdziłem, że słabo ona znosi transport

Moja zniosła dzielnie. Trzeba tylko nie dać szans fermentorowi na wywrotkę :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

tylko ja nie będę chmielić ani gotować tego, bo nie będę miał warunków. Po za tym moja tez wyglądała fajnie ale wyszedł kwas :) Nie chcę Cię straszyć ale w przypadku grodziskiego, które jest bardzo słabe, jest niewyobrażalnie podatne na infekcje. Może będziemy rozdawać ciepła brzeczkę do picia, ale to dla krewnych i znajomych żeby potem nie było że się ktoś zatruł...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie chcę Cię straszyć ale w przypadku grodziskiego, które jest bardzo słabe, jest niewyobrażalnie podatne na infekcje.

Z tego powodu po powrocie do domu gotowałem brzeczkę drugi raz, przez 10 minut. Powinno wystarczyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

otóż było jak zwykle, czyli długie warzenie piwa przegrało z wybuchami i kolorkami chemików... na 10 h, które stałem trafiło się może 5 osób z którymi można było rozsądnie pogadać. Większość po usłyszeniu że warzymy piwo pytała się kiedy będzie do picia, a jak usłyszało że za 4 tygodnie to robiło w tył zwrot.... Mając na uwadze swoje ostatnie negatywne doświadczenia z pokazowymi piwami trochę minąłem się z prawdą bo zrobiłem zasyp 4 kg ryżu i 2 kg słodu. Najpierw skleikowałem ryż, schłodziłem do 70°C dodałem słód i trzymałem aż się scukrzy. Potem podjąłem nieudaną próbę filtracji, zatkało się kompletnie po niecałym litrze, zagotowałem cały bajzel i teraz mi fermentuje w miazdze na drożdżach winiarskich.

Share this post


Link to post
Share on other sites
trafiło się może 5 osób z którymi można było rozsądnie pogadać. Większość po usłyszeniu że warzymy piwo pytała się kiedy będzie do picia, a jak usłyszało że za 4 tygodnie to robiło w tył zwrot....

Miałem to samo. Sympatyczni Bydgoszczanie, którzy przyjechali specjalnie na pokaz plus jeden facet, który słuchał audycji Janusza Weissa.

A reszta myślała, że da się wypić dziś :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ZAWSZE tak jest, gdy się robi pokaz dla ludzi, którzy nie mają nic z tematem wspólnego. no ale trafił się jeden człek co warzył z puszek, no i parę osób, które chciało się coś dowiedzieć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.