Skocz do zawartości

[Docent]Stary Browar Kościerzyna czyli kasa to nie wszystko


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

sbk.jpg?w=150&h=150Ci ludzie mają kasę. Najpierw przebudowali zabytkowy browar w Kościerzynie, tworząc na jego miejscu konglomerat handlowo-rozrywkowo-hotelowy. Znalazło się w nim i miejsce dla wypasionego minibrowaru produkcji niemieckiego Kaspar Schulza. To był rok 2013, a wkrótce stoiska i marketingowe dmuchańce Kościerzyny można było zobaczyć na piwnych imprezach odbywających się w regionie. Stary Browar Kościerzyna był zresztą sponsorem pierwszej edycji Hevelki. Kilka razy próbowałem w tamtym czasie kościerskiego piwa. Było w porządku.

Apetyt włodarzy SBK widocznie rósł w miarę spożycia, bo w roku 2017 odpalili browar o mocach szacowanych na grubo powyżej 100.000 hekto rocznie. Spójrzcie zresztą na półki Carrefoura – piw sygnowanych marką SBK nie brakuje.

Nie miałem okazji ani razu pić butelkowej wersji SBK, ale tak się złożyło, że Kościerzyna znajdowała się idealnie na trasie mojej delegacji. Trafiła się zatem dobra okazja, by sprawdzić jakość piwa w samym jego mateczniku.

l2320411.jpg?w=300&h=169Na start deseczka. Osiem złoty za 3 x 125 ml. Z kranu do wyboru: lager, pils, pszeniczne. Serio? A czekaj, było jeszcze piwo konopne. Za to podziękowałem. Jakie zatem wrażenia z deski? Lager – słodki. Pils – kompletnie bez wyrazu, neutralny. Pszeniczne – mocno fenolowe, idące w aptekę. Postanowiłem uzupełnić portfolio jakimś butelkowym z lodówki. Padło na AIPA za 9 zł. Już brunatna barwa płynu wylewająca się z butelki nie pozostawiała wątpliwości co do jego właściwości. Melanoidynowo-karmelowa dominanta uzupełniona łodygową goryczką. No nie.

Pod względem piwnym jest tu zatem słabo. Jedyna rzecz, która uratowała wizytę to tutejsza pizza, wypalana w piecu opalanym drewnem. Nominalnie funkcjonuje tu oddzielne pomieszczenie pizzerii. Nie mieliśmy jednak problemu z zamówieniem, stołując się w pomieszczeniu restauracji, w sąsiedztwie błyszczących miedziowym płaszczem drogocennych kadzi. „Nie wszystko złoto, co się świeci” brzmi znany slogan. Warto by Stary Browar Kościerzyna wrócił chociażby do tego poziomu, który prezentował w pierwszych latach działalności. Na więcej chyba nie ma co liczyć.

Stary Browar Kościerzyna, Kościerzyna, Słodowa 3

www.starybrowarkoscierzyna.pl

l2320418.jpg?w=113&h=150 l2320421.jpg?w=150&h=113 l2320422.jpg?w=113&h=150 l2320398.jpg?w=150&h=113 l2320399.jpg?w=150&h=113 l2320400.jpg?w=150&h=113 l2320402.jpg?w=150&h=113 l2320403.jpg?w=150&h=113 l2320405.jpg?w=113&h=150 l2320408.jpg?w=113&h=150 l2320411.jpg?w=150&h=84 l2320416.jpg?w=150&h=84

 

 

View the full article

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.