Skocz do zawartości

Jakie jabłka na kwaśny cydr


Alwox

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zrobić swój pierwszy cydr i z racji, że bardzo polubiłem ostatnio kwaśne piwa pomyślałem, że fajnie by było zrobić wytrawny, kawaśny cydr ?Nie wiem jednak jakich jabłek użyć, czytałem że Janagold należą do tych kwaśniejszych ale nie wiem czy mogę zrobić go tylko z takich czy nawet jak chcę bardzo kwaśny to lepiej jednak dodać też jakiś innych? Widziałem gdzieś, że jest dużo teorii dotyczącej np ph jakie powinien mieć taki sok i trochę się w tym pogubiłem ?Mógłby ktoś coś doradzić? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to się nie znam ,ale lepiej nie rób kwaśnego cydru z kwasami owocowymi, jest to strasznie nieprzyjemne w odbiorze (piecze w przełyk, zęby bolą-mój znajomy robił kiedyś dużo bez kumacji o co chodzi  i takie kwiatki wychodziły),

idea jest taka,żeby te kwasy zamienić na kwas mlekowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Alwox napisał:

Hmm czyli jak w takim razie byś sugerował to zrobić?  Doświadczenia alkoholowymi wyrobami mam tylko tyle co ostatnio udało mi się zrobić winko z wine kita więc niewiele ?

Albo znajdź drożdże które przerabiają kwas jabłkowy na  mlekowy (są takie), albo po fermentacji szczep bakteriami kwasu mlekowego, naprawdę takie kwaśne na osób owocowy to męka pić.

Fajna jest tez mieszanka kwaśnego piwa z cydrem (lepiej nawet kwasu bo mniej klepie), ewentualnie można pewnie zmieszać przy rozlewie (tam intuicyjnie,bo czegoś takiego nie robiłem), fermentacja mieszanki brzeczki z moszczem to cholera wie w jaka stronę pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Juliusz napisał:

Same drożdże przerabiaja cukier na alkohol, a nie zmieniają jednego kwasu na inny

No a co powiesz na to;

http://www.janlubera.pl/produkt/115,drozdze_lalvin_71b.html

 

 A o kwasie i ich rodzajach faktycznie na tym blogu jest ale chyba nie przeczytałeś za dokładnie...

https://projektcydr.pl/?p=1864

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeśli chodzi o drożdże lalvin 71b to z opisy wynika, że metabolizuja kwas jabłkowy. Nie znalazłem za to na jakie produkty.

 

Jeśli chodzi o drugi wpis to tam jest fermentacja mlekowa czyli bakteriami, nie drozdzami.

 

Zwykle sacharomyces nie metabolizuja kwasu jablkowego, który to jest głównym kwasem soku jablkowego.

 

Wysłane z mojego LIVE_6plus przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Juliusz napisał:

Zwykle sacharomyces nie metabolizuja kwasu jablkowego

Widocznie te są niezwykłe  bo to Saccharomyces cerevisiae i robią to z tego co piszą, na co-nie mam pojęcia, gdzieś mi mignęła informacja o takich drożdżach i założyłem mylnie ,że  przetwarzają na mlekowy tak jak bakterie.

Edytowane przez dziedzicpruski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I odpowiadając na pierwsze pytanie wątku. Na początek zrób sobie cydr z soku kartonikowego. Jak dasz drożdży do białego wina albo jakiś do saissona to powinien Ci wyjść całkiem smaczny cydr.
A odmiany jabłek, które by fajnie zagrały pod kwasnosc to szara reneta i antonowka.



Wysłane z mojego LIVE_6plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły sok z Biedry kartonikowy, plus dżordże Biowin Ciderini Zielone (wytrawne) - pierwszy testowy nastaw cydropodobnego winalazku by mój brat. Wychodzi kwaśny. Po trzech miesiącach dostaje fajnych aromatow, układa się i mimo że to zaledwie wina-lazek to i tak pokonuje bezpłciowe ulepy typu Lubelski, a po ponad roku (z każdej warki i nastawu zostawiamy 5 butelek w archiwum) nabiera delikatnej goryczki, ale współpracującej z kwaśnościa.

 

Jabłka jabłkami, ale zmień sobie potem drożdże na Bulldog Brews, słodkie lub wytrawne w zalezności od preferencji. Dzisiaj przelewaliśmy testowy nastaw Biedronka plus wytrawne Bulldogi (drugi pasaż) plus przelew na cichą. Jakież to dobre było w porównaniu z tym samym sokiem zaszczepionym Biowinami. Pojawiła się gdzieś w tle wanilia, całość choć kwaśna i młoda, jest gładka.

 

Na cydr najlepsze są stare odmiany, mogą być zdziczałe. Takie twarde, lekko może nawet niesmaczne do jedzenia bo gorzkie, o ciemnym miąszu, bogate w aromaty. Nawet papierówka daje fajne efekty (oczywiście nie sama). W tym roku obrabiam sad kumpla z takich jak to jego babcia nazywa - "psiunów". Pewnie tylko stary sadownik by je rozpoznał. Kaliber po 5-6 centymetrów, zęby do nich trzeba mieć zdrowe, ale je uwielbiam.

 

Podobno fantastyczne efekty daje potraktowanie cydru jakimiś "dzikunami", brettami, ale nie miałem nawet okazji próbować. Podobno są kwaśne ale szlachetniejsze. Trzeba by Brytów pytać.

 

Cydr warto na "cichą" przetoczyć do czystego fermentora, przedtem schłodziwszy nieco. Drożdży do refermentacji zostaje wystarczająco dużo, ale nie tyle żeby kwaśność/wytrawność trunku czyniły potem męczącą. Odnoszę wrażenie, że cydrowi przelew na cichą służy bardziej wyraźnie niż piwu. Szybciej też nadaje się do picia jako młody.

 

 

Edytowane przez c64club
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2019 o 19:57, Juliusz napisał:

To jeśli chodzi o drożdże lalvin 71b to z opisy wynika, że metabolizuja kwas jabłkowy. Nie znalazłem za to na jakie produkty.

[...]

Zwykle sacharomyces nie metabolizuja kwasu jablkowego, który to jest głównym kwasem soku jablkowego.

 

Wszystkie saccharomyces metabolizują kwas jabłkowy do alkoholu. 71B robią to po prostu znacznie szybciej.
Cydr z kwasem mlekowym to moim zdaniem porażka smakowa (vide wczesne Smykany).
Popieram, że Renety i Antonówki dają fajny rześki kwasny cydr. Jak zbyt kwaśny to leżakować dłużej na osadzie.
Drożdże do białego wina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Unikaj drożdży 71b - moim zdaniem są do kitu.

Kiedyś przez przypadek zrobiłem cydr z kwaśnych jabłek na drożdżach Gozdawa z kwaśnych jabłek.

Po nagazowaniu tj. po 2tyg. otworzyłem pierwszą butelkę i przeżyłem szok - kwas nie do wypicia i stwierdziłem - nigdy więcej kwasu . Miałem tego 30 butelek więc zacząłem stosować jako lek do odst awienia alko i tak żeby mi całkowicie alko zbrzydło więc co drugi dzień butelka.

Okazało się po miesiącu że zaczął on dojrzewaĆ i porządnie się napazował i smak zaczął wracać do akceptowalnego.

Sok biorę od nich bez posteryzowanie

https://naszatlocznia.pl/info/kontakt-64

Jak zaznaczyć że chcesz z kwaśnych to dostaniesz to co ja.

Pozostało 8 butelek dojrzewa dalej, ale sądzę, że słodkie odmiany są jednak bardziej aleceptowalne.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.