Skocz do zawartości

Ceny chmielu w 2010


Rekomendowane odpowiedzi

Tak zastanawiam się czy ceny chmielu wzrosną drastycznie w 2010 po powodziach. Ostatnio kupiłem ten chiel od takiej babki z Puław a teraz na droższy o 10zł na kilogramie. Na necie można poczytać np.

"Straty są też w Wilkowie w zagłebiu chmielarskim gdzie uprawia się prawie 50% chmielu plantacje po takiej wodzie bedą się nadawać tylko do rekultywacji dlatego zapytam czy ktoś z pprowiczów wie coś o obiecanych dopłatach czy to już koniec zupełny chmielarstwa ? "

Więc czy warto zrobić zapasy czy taki chmiel po ponad roku od zbiorów nie wywietrzeje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumialem to raczej jako: 50% upraw Wilkowa to chmiel

 

Nie sądze aby powodzie drastycznie wplynely na ceny chmielu- raz że powodziami objęte zostalo 3%powierzchni Polski, więc calego chmielu nie zalalo, a dwa- to Polska nie jest izolowaną wyspą i można sprowadzić chmiel z Czech, Niemiec i innych krajów, co ustabilizuje nadmierne wzrosty cen na rynku krajowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze w razie katastrofy chmielu w Europie możesz się zastanowić nad zrzutką na kilka osób i kupnem chmieli ze Stanów, albo z Australii czy N.Z. Np. Hops Direct ma chmiel Willamette 11lbs. (5 kg) za $69. Co prawda do tego dojdzie cena przesyłki (~$25-$50?). http://www.hopsdirect.com/detail.src?SKU=HWILP&Category=Pellet%20Hops

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc czy warto zrobić zapasy czy taki chmiel po ponad roku od zbiorów nie wywietrzeje?

Przecież już jakiś plantator słał smsy z prośbą by ludzie brali za darmo bo za długo trzymał i 50% wywietrzało i puszcza to z dymem.

 

Jeśli patrząc na ceny z ubiegłego roku to cena kg będzie po 30zł - czyli wielkiej tragedii dla nas nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze w razie katastrofy chmielu w Europie możesz się zastanowić nad zrzutką na kilka osób i kupnem chmieli ze Stanów, albo z Australii czy N.Z. Np. Hops Direct ma chmiel Willamette 11lbs. (5 kg) za $69. Co prawda do tego dojdzie cena przesyłki (~$25-$50?). http://www.hopsdirect.com/detail.src?SKU=HWILP&Category=Pellet%20Hops

Taaa... chciałem raz zamówić przesyłkę z Morebeer ~15kg, wyliczyło mi cenę przesyłki coś z $1050 ;)

 

Chmiele z USA pojawiają się juz w naszych polskich LHBS -Amarilllo, Willamette, Cascade, co mnie cieszy, bo przyszły sezon chcę zrobić sobie amerykański - IPA, IIPA, APA, CAP, American Lager etc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa... chciałem raz zamówić przesyłkę z Morebeer ~15kg, wyliczyło mi cenę przesyłki coś z $1050 :)

 

Chmiele z USA pojawiają się juz w naszych polskich LHBS -Amarilllo, Willamette, Cascade, co mnie cieszy, bo przyszły sezon chcę zrobić sobie amerykański - IPA, IIPA, APA, CAP, American Lager etc...

Z ciekawości zajrzałem ile UPS policzy za przesyłkę 6 lbs. do Polski (Hops Direct używa UPS) i mi wyszło $215 ;)

 

Co ciekawe, USPS (zwykła państwowa poczta) do Polski kosztuje tylko $41 za paczkę do 20 lbs., a za wage do 4 lbs. tylko $13.

 

BTW, w amerikańskim lagerze używają niemieckich chmieli hallertau, i to piwo niestety nie jest możliwe do ?odtworzenia? w domowych warunkach :)

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
"Jakby diabeł tańcował"

 

Sadownik z Wilkowa Henryk Kuś rozcina worki wypełnione zebranym chmielem. - Wszystko pogniło. Straciłem sześć ton zbiorów i wszystko na polu - mówi.

Henryk Kuś: Straciłem trzy tony zebranego chmielu i wszystko na polu

 

- Jak woda dotarła do spiżarni, to te stukilogramowe worki fruwały. Jakby sam diabeł tańcował - dopowiada żona Kusia, Joanna.

źródło - ciekawe ile ubiegłorocznego chmielu z datą zbioru 2010 w tym roku trafi na rynek.

Edytowane przez GaGacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież już jakiś plantator słał smsy z prośbą by ludzie brali za darmo bo za długo trzymał i 50% wywietrzało i puszcza to z dymem.

Właśnie ze Staśkiem trochę chmielu na podobnej zasadzie wzięliśmy.

Jeśli patrząc na ceny z ubiegłego roku to cena kg będzie po 30zł - czyli wielkiej tragedii dla nas nie ma.

Na rynku zwykle jest tak, że jak jest byle pretekst to z cenami cuda się dzieją :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Wg Hopsteinera prognozy zbiorów w 2010 wyglądają następująco:

 

Niemcy 35,6 tys. ton ( w porównaniu do 2009 roku: + 14%)

USA 30 tys.ton ( - 28 %)

Polska 2,7 tys.ton (- 28 %)

Świat: 98 tys.ton (- 12%)

 

Chyba nie należy się spodziewać istotnych wzrostów cen na chmiel w tym roku zważywszy, że w ubiegłym mieliśmy do czynienia z poważną nadprodukcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg Hopsteinera prognozy zbiorów w 2010 wyglądają następująco:

 

Niemcy 35,6 tys. ton ( w porównaniu do 2009 roku: + 14%)

USA 30 tys.ton ( - 28 %)

Polska 2,7 tys.ton (- 28 %)

Świat: 98 tys.ton (- 12%)

 

Chyba nie należy się spodziewać istotnych wzrostów cen na chmiel w tym roku zważywszy, że w ubiegłym mieliśmy do czynienia z poważną nadprodukcją.

Czes a masz może informacje jak wygląda sytuacja produkcji piwa na świecie? Spożycie rośnie, maleje czy jest stałe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to chyba z zeszłego roku dane, bo data pod tym artykułem to: "Rynki Alkoholowe, 9/2009"

A po drugie Makaron pytał o świat, a to trudniejsze trochę zadanie. :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.