Skocz do zawartości

[Docent]Debiut Miesiąca – marzec 2019


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

Co tam ciekawego wydarzyło się w marcu? Wydarzenia w piwnym światku lecą w takim tempie, że człowiekowi szybko ulatuje to, co działo się zaledwie w zeszłym miesiącu. Podsumujmy zatem moją aktywność: gościłem u Artezana sprawdzając (nie tylko) nowego Samca Alfa, wizytowałem nowy browar Przetwórnia Chmielu, rozmawiałem z Piotrkiem i Marcinem przy okazji objęcia patronatem Same Krafty przez Browar Trzech Kumpli, sprawdzałem co ciekawego do Wawy przywiózł Piotrek z Browar Wagabunda. No i tradycyjnie powitałem wiosnę i otworzyłem festiwalowy sezon przy okazji Beer Geek Madness!

W kwestii nowych browarów dzieje się dużo. Swoje duże gary odpalili domowi piwowarzy, i to zarówno z młodego pokolenia jak i też tego bardziej dojrzałego. Mamy zatem Browar Przełom z Białowieży (Piotr Czarny), Przetwórnię Chmielu z Książenic k. Grodziska Mazowieckiego (Łukasz Śledziński), w końcu na swoje przeszedł i Jacek ‚Jacer’ Domagalski w Browarze Milicz. Prócz tego pojawił się mały browar w Małomicach oraz restauracyjne w Płocku i Chorzowie.

A tytuł za marzec, chyba po raz pierwszy w dziejach Debiutu Miesiąca zgarnia nowa rynkowa inicjatywa!

 

Maltgarden (Bytów) – I’m Your Barista

imyourbarista.jpg?w=760&h=397

Coffee Imperial Stout, 28° Blg, 12 % alk.

Maltgarden to projekt jednego z bardziej doświadczonych krajowych piwowarów w postaci Andrzeja Milera. Czy to premiera Grand Championa 2012 w jego wykonaniu, czy o wiele lat późniejszy Rockmill – Andrzej ciągle odznacza swój ślad na rzemieślniczej scenie.

Teraz przyszedł czas na Maltgarden. Jako pierwsze pojawiły się trzy warianty imperialnego portera, niedługo potem – trzy kawowe imperialne stouty. Trochę znamy już ten zabieg z Rockmilla i Bytowa. Były i warianty bazowego piwa starzonego w różnych rodzajach drewna, były i różne dodatki. Ale po raz pierwszy coś takiego pojawiło się w przypadku zastosowania kawy. Do trzech wariantów piwa powędrowały kawy z Meksyku, z Etiopii oraz Indii. Już sama ta idea zasługuje na uznanie.

Ale pomysł to jedno, wykonanie drugie. Całość odczuć można zobaczyć na wideodegustacji. Tutaj napiszę najważniejsze. Baza jest tu genialna. Dużo czekolady, gładziutkie, jedwabiste odczucie w ustach, dobra pełnia smaku, nienachalnie słodki finisz. Do tego perfekcyjnie wkomponowane, właściwie nieodczuwalne w nosie i na języku, dwanaście procent alkoholu!

Każda z zastosowanych odmian kawy wnosi tu swój charakter. Nie zdecydowałem się wyróżniać żadnej z nich, a całą serię traktuję jako całość. W serię włączam również edycję dostępną na BGM, która serwowana była z parzoną na miejscu przez Macieja Duszaka kawą odmiany Salwador Los Pirineos Espresso. Piwo to w głosowaniu publiczności uzyskało tytuł Beer Geek Choice.

Przytaczając klasyczne stwierdzenie „bawiąc uczy – ucząc bawi” apeluję o częstsze tego typu eksperymenty, uświadamiające spijaczom piwa, jaką różnicę robią poszczególne dodatki. I czy to będą poszczególne odmiany chmielu, kawy czy inne – pole do popisów dla piwowarów jest wręcz nieskończone.

A tutaj degustacja butelkowych wariantów I’m Your Barista

 

W wyróżnieniach wracamy do różnorodności. Niewątpliwy wpływ na bogactwo stylów miało Beer Geek Madness. Piwa, które tam miały premierę to 1/3 listy wyróżnień. Zwraca uwagę mocne wejście Maltgarden. Prócz Debiutu Miesiąca na liście znalazło się Wild Ale z malinami. Czy za jakiś czas będą dostępne wersje z różnymi owocami (jak to zrobił swego czasu Harpagan)? Zobaczymy!

Absztyfikant (Jan Olbracht Staromiejski) – Acid Rave

acidrave.jpg?w=247&h=300

Ocena piwa

AleBrowar – Easy Pale Ale DDH Centennial BBC

epa_centennial-1.jpg?w=300&h=225

Ocena piwa

AleBrowar/ Mad Driver – 100 aut stout

md_stout.jpg?w=300&h=168

Ocena piwa

Artezan – Samiec Alfa 2019 Bourbon & Calvados

sa_calvados.jpg?w=300&h=168

Ocena piwa

Beer Bros – Perry Porter

peerporter.jpg?w=300&h=225

Ocena piwa

Funky Fluid (Gryf) – Hop-Hops DDH IPA

hophops.jpg?w=300&h=247

Ocena piwa

Maltgarden (Bytów) – Wild Side of Yeast

wsoy.jpg?w=300&h=225

Ocena piwa

Palatum – Magenta

magenta.jpg?w=225&h=300

Ocena piwa

PINTA (Łańcut) – Bim-Bom

bimbom.jpg?w=300&h=225

Ocena piwa

PINTA (Zarzecze) – Hazy Disco

hazydisco.jpg?w=300&h=300

Ocena piwa

Piwne Podziemie – Sweet Lemon

sweetlemon-1.jpg?w=244&h=300

Ocena piwa

Szpunt (BeerLab) – Hot or Not

hotornot.jpg?w=300&h=225

Ocena piwa

Trzech Kumpli (Zapanbrat) – Amok

amok.jpg?w=300&h=300

Ocena piwa

Ziemia Obiecana – Piwesio

piwesio.jpg?w=300&h=225

Ocena piwa

Ziemia Obiecana – Handluj Z Tym

handlujztym.jpg?w=300&h=262

Ocena piwa

 

 

Nowe browary:

 

    milicz.jpg?w=150&h=150                             przetworniachmielu.jpg?w=150&h=150                           przelom.png?w=150&h=150

 

    przystan.png?w=150&h=150                             stacjamalomice.jpg?w=150&h=150                           tumska13.jpg?w=150&h=150

 

 

Nowe inicjatywy kontraktowe:

    maltgarden.png?w=150&h=150                                                                                       

 

View the full article

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.