Skocz do zawartości

Pierwsza warka z drożdżami płynnymi - parę pytań


Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Przymierzam się do uwarzenia Weizenbocka 16°Blg , tym razem z drożdżami płynnymi Wyeast 3068 Weihenstephan Weizen i mam kilka pytań, ponieważ odrobinę zwątpiłem ;)

 

Nie mam suchego ekstraktu słodowego, a przed uwarzeniem tego weizenbocka mogę uwarzyć grodziskie lub piwko 6-zbóż (http://centrumpiwowarstwa.pl/sklep/produkty/811) i teraz pytania:

 

1. Czy mogę pominąć przygotowywanie startera (bo się boję i bo nie mam mieszadła ;) ) i zadać drożdże po napuchnięciu woreczka wprost do brzeczki?

 

2. Czy jeśli punkt 1 jest mocno niewskazany, to powinienem kupić suchy ekstrakt słodowy i z niego przygotować starter czy może z jednego z wymienionych warek będzie ok? Jeśli tak to z którego?

 

3. Jak technicznie wygląda przygotowywanie startera z brzeczki? Po prostu wysładzamy 1l więcej i odlewamy go na starter czy jest jakiś inny sposób?

 

Będę wdzięczny za pomoc, jako, że zdecydowałem się na płynne drożdże niejako na wyrost a teraz tego żałuję, bo proces wydaje mi się mocno skomplikowany ;)

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy mogę pominąć przygotowywanie startera (bo się boję i bo nie mam mieszadła ;) ) i zadać drożdże po napuchnięciu woreczka wprost do brzeczki?

niektórzy tak robią, ja jednak preferuję starter. A masz wersję Activator czy Propagator? Przy Activatorze piszą, że nie trzeba....

2. Czy jeśli punkt 1 jest mocno niewskazany, to powinienem kupić suchy ekstrakt słodowy i z niego przygotować starter czy może z jednego z wymienionych warek będzie ok? Jeśli tak to z którego?

jeśli zaryzykujesz dodanie drożdży najpierw do "słabego" piwa, to śmiało później możesz gęstwę w wiekszej ilości od razu wykorzystać do kolejnego, np. weizenbocka, już bez startera

3. Jak technicznie wygląda przygotowywanie startera z brzeczki? Po prostu wysładzamy 1l więcej i odlewamy go na starter czy jest jakiś inny sposób?

ja tak robię, z regóły to albo zagęszczam wysłodki i/lub to co pozostaje z filtracji osadu po chmieleniu.

Będę wdzięczny za pomoc, jako, że zdecydowałem się na płynne drożdże niejako na wyrost a teraz tego żałuję, bo proces wydaje mi się mocno skomplikowany ;)

drożdże płynne sa naprawde warte zachodu, na pewno odwdzięczą sie Ci smakiem piwa ;-)

Edytowane przez adanjan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Moim zdaniem można pominąć przygotowanie startera. Mi często się to zdarzało ;) i jakoś nie wyprodukowałem kwasiorów.

Ad2. ???

Ad3. Tak jak piszesz tylko że zostawiasz go do następnego nastawu. Starter robi się nieco wcześniej niż nastaw właściwy a tegoż lepiej nie trzymać zbyt długo bez zadania drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaś proponuję rozruszać drożdże przed zasczepieniem brzeczki.

Jes to korzystne o tyle, że szybciej rozpocznie sie fermentacja co z kolei pozwoli uniknąć przypałętania sie czegoś nieporządanego w przypadku jak tak miałoby stać kilkadziesiąt godzin bez życia.

Brzeczka do wykonania startera nie jest niezbędnie konieczna. Chodzi o to, by zapewnić im odpowiedni poziom substancji odżywczych. Można wykorzystać sok owocowy + pożywka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

neoshi: ja był najpierw zrobił lekkie piwo pszeniczne, a dopiero potem na tej gęstwie Weizenbocka.

 

Zrobienie dużego startera, a potrzebujesz 1.5-2L jest trudne, zapewne nie masz odpowiedniego naczynia?

 

Możesz zaryzykować i zadać tylko saszetkę, to będzie ok. 1/5 potrzebnej dawki, ma szanse ruszyć.

 

Nie słuchaj tego, co piszą o robieniu starterów na cukrze, wikipedia odradza takie praktyki :

http://www.wiki.piwo.org/index.php?title=Przygotowanie_starter%C3%B3w_dro%C5%BCdzowych

 

:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie przeczytałem ze zrozumieniem Twój pierwszy post, i odpowiadam:

 

- możesz odebrać z dowolnego z tych piw trochę brzeczki z kotła, tak ze 2 litry, wybicie będzie trochę mniejsze i uzyć ją na starter

- brzeczka z wysłodzin będzie za słaba, starter powinien mieć ze 7, no, 5 Blg, chyba, ze dodasz ekstraktu w proszku, w ostateczności cukru.

- możesz użyć ew. brzeczki odzyskanej z osadów.

- metoda sterylizacji naczynia i przygotowania startera będzie zależeć od rodzaju naczynia jakie posiadasz - słoik? kolba?

 

Ale i tak radzę zrobić Weizena, najlepiej lekkiego 10-11Blg, wtedy możesz zadać do niego drożdże prosto z saszetki, a potem uzyć gęstwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coder, możesz wyjaśnić mi troszkę bardziej temat ponownego użycia gęstwy?

 

W dotychczasowych warkach obserwowałem dwa rodzaje zachowań drożdży:

 

1. na koniec drożdże opadały na dno zostawiając niemal czystą powierzchnię

2. na koniec na powierzchni brzeczki była gęsta kleista piana

 

Czy w pierwszym przypadku zbiera się osad z dna a w drugim z powierzchni?

 

I co z tym dalej? Jak to zebrać, jak przechowywać itd?

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.