Jump to content

III Gwiazdkowy KPD 2019: Wybór stylu konkursowego

mundex
 Share

Recommended Posts

Cześć,

Do piątku 2019.04.19 można zagłosować na styl konkursowy w III Gwiazdkowym KPD. Konkurs jak co roku rozegrany będzie w grudniu. Ankietę można znaleźć tutaj. Zachęcam wszystkich chcących uwarzyć piwo konkursowe o zagłosowanie.

10 godzin temu, mundex napisał:

Zachęcam wszystkich chcących uwarzyć piwo konkursowe o zagłosowanie.

Kiedy zamknięcie ankiety, kiedy wyniki?

edit: widzę już kiedy zamknięcie przepraszam za nieogar.

Edited by zasada

• 2 weeks later...

Z wielką przyjemnością ogłaszamy style na nadchodzący trzeci Gwiazdkowy Konkurs Piw Domowych. Tradycyjnie już będą to trzy style: XMas, piwo ze słodem wędzonym oraz styl wybrany przez piwowarów w ankiecie.

Style III Gwiazdkowego KPD to:
1. Christmas Ale (Świąteczne Ale)
2. Smoked RIS (Wędzony Russian Imperial Stout)
3. SMaSH Polish Ale (SMaSH Polskie Ale)

Opisy stylów:
Christmas Ale: https://bit.ly/2UQl5NR
Smoked RIS: https://bit.ly/2V3NvJ8
SMaSH Polish Ale: https://bit.ly/2GXN8HD

Konkurs zostanie rozegrany w grudniu 2019 w Browarze Widawa, a ogłoszenie wyników odbędzie się tradycyjnie podczas Piwowarskiej Gwiazdki 2019 w Browarze Widawa. O uruchomieniu systemu konkursowego i datach recepcji piw poinformujemy z odpowiednim wyprzedzeniem.

W dniu 11.05.2019 o 14:19, Juniorek napisał:

Wiem ze SM polega na zasypie jedynie samego jednego gatunku słodu, ale zastanawiam się czy dopuszczane by było dodanie płatków owsianych 

Odpowiadając krótko: Nie.

Smash to zasyp w stu procentach jeden słód i jeden chmiel. Nic po za tym. Żadnych dodatków. 

Druga sprawa to jeśli dodasz niewielką ilość czegoś innego, są szanse że pozostanie to niezauważone. Na przykład zest do aipa. Usłyszane w pewnym podcascie:) Ale bardzo łatwo przeholować i zwyczajnie odpadniesz za niezgodność z stylem nawet jeśli piwo będzie wybitne. Szczególnie jeśli nie masz doświadczenia co w jakiej ilości daje dany składnik.

2 godziny temu, Fradio napisał:

Druga sprawa to jeśli dodasz niewielką ilość czegoś innego, są szanse że pozostanie to niezauważone. Na przykład zest do aipa.

I później ta rozpierająca duma „nie połapali się, że oszukiwałem i wygrałem - jeeeee, jestem zajebisty” :D

Za małe mam doświadczenie żeby tak kombinować. Tak jak pisałem uslyszne w podcascie od osoby która ma kilka konkursów z pozytywnym odźwiękiem. Nota bene jest na tym forum. Chodzi mi o to że jeśli piwo jest zgodne z opisem, to mało istotne co do niego dodasz.  Ratować nieudane piwo mozna na rozne sposoby. Nawet jeśli według stylu jakoś dodatku nie powinno być w stylu.  Jak osiągniesz efekt to twoje. 

Inna sprawa jeśli coś jest jawnie zabronione...

Przy czym uważam że oszustwo w stylu wysłania uznanego komercyjnego piwa po zmianie etykiety czy zwyczajnie wysłania piwa kogoś innego powinno być tępione i jeśli chodzi o takie oszustwa jestem całkowicie przeciw. 

Edited by Fradio

Wg mnie kategorie na konkursy powinny mieć tylko wytyczne sensoryczne, a nie surowcowe (surowcowe są dobre np. na panele degustacyjne), wtedy piwo ma pasować do opisu stylu, a jak je zrobi piwowar to już jego sprawa ale widzę w dalszym ciągu sporą popularność kategorii z wytycznymi surowcowymi w KPD.

(wg mnie np. Polskie Ale to raczej powinien być styl, który cechuje się określonym charakterem chmielowym (określonym w opisie stylu), a nie być zrobiony na polskich chmielach, tak jak American Pale Ale nie musi być na chmielach rosnących w Ameryce (mogą rosnąć w Australii, czy gdziekolwiek indziej), tylko musi się cechować określoną chmielowością)

1 godzinę temu, Fradio napisał:

Przy czym uważam że oszustwo w stylu wysłania uznanego komercyjnego piwa po zmianie etykiety czy zwyczajnie wysłania piwa kogoś innego powinno być tępione i jeśli chodzi o takie oszustwa jestem całkowicie przeciw

Tu jest prosta sprawa i jest oszustwo i poświadczenie nieprawdy (w celu osiągnięcia korzyści), bo w formularzach zgłoszeniowych deklarujesz, że piwo jest Twojego autorstwa. 

Edited by kantor

On 5/15/2019 at 8:59 PM, Fradio said:

Za małe mam doświadczenie żeby tak kombinować. Tak jak pisałem uslyszne w podcascie od osoby która ma kilka konkursów z pozytywnym odźwiękiem. Nota bene jest na tym forum. Chodzi mi o to że jeśli piwo jest zgodne z opisem, to mało istotne co do niego dodasz.  Ratować nieudane piwo mozna na rozne sposoby. Nawet jeśli według stylu jakoś dodatku nie powinno być w stylu.  Jak osiągniesz efekt to twoje. 

Inna sprawa jeśli coś jest jawnie zabronione...

No właśnie, co innego wysłać RIS-a Wood Aged, w którym nie czuć drewna, i który smakuje jak porter bałtycki w kategorii Porter Bałtycki, a co innego zastanawiać się: hmmm… będą warzyć SMASH-a, rozkminiać, co da się wycisnąć z jednego słodu i jednego chmielu, ale przecież ja już mam wystarczające doświadczenie, żeby coś zakombinować. Dam odrobinę wiedeńskiego – wyłgam się dekokcją. Dam nieco karmelowego – nakłamię, że gotowałem 4 godziny. Dam mieszankę amerykańskich chmieli i ożenię im kit, że to polski Chinook. No bo przecież słucham podcastów i już umiem kombinować…

Są kategorie, gdzie kluczem jest smak i chyba nawet czasem organizatorzy wprost mówią: możesz wysłać piwo z jakimś niestandardowym dodatkiem, ale jak go wyczujemy, to piwo odpadnie. Są jednak kategorie, gdzie grupa ludzi zawiera między sobą niepisaną umowę, że wszyscy warzą SMASH-a i na tym polega zabawa. No, ale przecież, to nie jest jawne poświadczenie nieprawdy na papierze, więc czemu nie?

• 3 months later...
W dniu 22.09.2019 o 20:54, PaniczDoBrewdziej napisał:

Podbijamy pytanie: Czy w SMaSH Polish Ale można użyć Cascade(PL) lub Chinook(PL)?

Również podbijam. Pytałem o to mailowo - brak odpowiedzi. Strona www konkursu (https://gkpd.pspd.org.pl/) chyba leży. Na fb brak informacji kiedy będzie można się rejestrować oraz brak informacji o terminie nadsyłania piw.

• 2 weeks later...