Skocz do zawartości

Browar Otwocki


Rekomendowane odpowiedzi

miało być dzisiaj warzenie, ale drożdże z mrożonki nie ruszyły :mad: powodem są chyba zaniki prądu, które były niedawno u mnie i miały spore wahania temperatur... próbowałem ze wszystkimi 3 mrożonkami, teraz ostatnia szansa, przesuwam warzenie na jutro i dodałem jeszcze WB-06, jak to nie ruszy to będę musiał zrobić zakupy... teraz nawet nie mam na czym startera zrobić... Dobrze że teraz mam kega to będę mógł szybko nagazować piwo na 15 listopada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udało mi się nagazować w kegu mojego pilsnera i... chyba porzucę butelki :lol: oprócz braku konieczności mycia butelek, szybkiego rozlewu, to mina znajomych na widok kranu wystającego z lodówki jest bezcenna :lol: pierwsze 100 ml się trochę pieni bo kran musi się schłodzić, ale mi to nie przeszkadza, mogę nalać na 2 razy. Kolejne piwa leje się bez problemu.

 

Przelałem na cichą bezglutenowe i dubbla. Bezglutenowe nie zapowiada się źle chodź, jest dość dziwne, mimo długiej fermentacji miało sporo osadów zarówno na dnie jak i pływających przy powierzchni. Mam wrażenie jakby było na nim trochę błonki bakteryjnej ale pośród tego osadu pływającego na powierzchni ciężko stwierdzić.

 

Drożdże w końcu ruszyły, ale po zmieszaniu z WB-06, mam więc teraz taką hybrydę. Zrobiłem dziś pszenicę, małą 15 litrową warkę, właśnie się chłodzi, zobaczymy jak to piwo na tych drożdżach wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejna warka już się chłodzi. Wczoraj i dziś wykonałem 2 warki ciemnej pszenicy, która ma trafić do kolegium rektorskiego 15 listopada przy okazji obchodów Dnia Politechniki Warszawskiej.

 

Warka 36 pszenica zacierana 10 października przelana została wczoraj na cichą a drożdże posłużyły do warki 37 - dunkela dziekańskiego 2a. Dziś warka 38 dunkel dziekański 2b zostanie zadana paczką WB-06.

 

Piwo jest podobne do warki 25 ekstrakt docelowo został zmniejszony z 15 na 14, i ilość palonego słodu została zredukowana o 20%. Co wyjdzie zobaczymy.

 

Umyłem dzisiaj też sporo butelek około 70.

 

Dołączam też zdjęcie mojego kegeratora. Muszę powiedzieć że chyba jest jakiś nieszczelny bo piwo znika z niego w zastraszającym tempie :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój browar postanowił zainwestować w fachową literaturę i zamówiłem przez empik 3 książki:

1 Brewing Classic Styles: 80 Winning Recipes Anyone Can Brew

2 A Year of Beer: 260 Seasonal Homebrew Recipes

3 Brew Like a Monk: Trappist, Abbey, and Strong Belgian Ales and How to Brew Them 1 szt.

całość będzie mnie kosztować 150 złotych więc jeszcze nie jest źle, ale będą dopiero koło 10 listopada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj znać' date=' czy pozycja nr 1 warta zakupu :([/quote']

I jaki procent książki jest poświęcony warzeniu z ekstraktów (i partial mash) a jaki "all grain".

Każdy przepis ma wersję zacieraną i ekstraktową. Ważniejsze jest to, że dla każdego stylu jest kawałek tekstu, na co zwrócić uwagę a czego unikać. Mnie się podoba spójność tej książki: są przepisy na każdy styl BJCP, wszystkie medalowe, wszystkie od tego samogo człowieka, więc mają swoją osobowość, zestaw ulubionych surowców i drożdży itd. Uwarzenie wszystkich tych przepisów traktuję jako skrócony kurs piwowarstwa światowego.

 

Przepisy z tej książki możesz obejrzeć na tej stronie:

http://beerdujour.com/JamilsRecipes.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy przepis ma wersję zacieraną i ekstraktową. Ważniejsze jest to, że dla każdego stylu jest kawałek tekstu, na co zwrócić uwagę a czego unikać. Mnie się podoba spójność tej książki: są przepisy na każdy styl BJCP, wszystkie medalowe, wszystkie od tego samogo człowieka, więc mają swoją osobowość, zestaw ulubionych surowców i drożdży itd. Uwarzenie wszystkich tych przepisów traktuję jako skrócony kurs piwowarstwa światowego.

Brzmi apetycznie, może sobie zażyczę pod choinkę od siostrzyczki (mają darmową wysyłkę z amazona, to niech korzysta). Chociaż z drugiej strony -- mi bardzo pasuje "Designing great beers". Szczególnie w połączeniu z promashem do szybkiego przeliczania.

 

Po sprawdzeniu na stronie:

HA! Jest wersja na kindla! (wprawdzie "This title is not available for customers from your location in: Europe" ale od czego jest VPN i billing adres wpisany na Konsulat w Chicago :()

Edytowane przez Mumin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zajrzałem do bezglutenowego. Nie jest dobrze, ale też nie tragicznie. Piwo jest nieźle klarowne ale pływają kawałki drożdży czy tez innych śmieci, które nie chcą opaść. Niestety też jest błonka na piwie. Mimo to spróbowałem i może nie jest pyszne, ale wypiłem i żołądek przyjął bez zająknięcia. Plany są takie: klarujemy 10 g żelatyny na nieco ponad 20 litrów i rozlewamy z dodatkiem T-58. Jutro szykuje się dzień wielkiego rozlewania, dziś może jeszcze podmyję trochę butelek ale jutro szykuje się rozlew około 75 litrów z czego 25 do bączków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no plany były wielkie skończyło się jak zwykle. Dziś poszło do bączków 23 litry bezglutenowego, z cukrem na nagazowanie około 2,3. Co do klarowania... powstał placek na dole fermentora i tuż przy powierzchni :beer: dokładnie tak jak po burzliwej. Nalałem sobie 100 ml przy rozlewie, smak ma że tak powiem niecodzienny, ale jak się nagazuje to może z tego będzie i pijalny napitek. Bączków wyszło dużo więc będę mógł spokojnie wszystkich chętnych obdarować (ale coś mi się wydaje że na taki wynalazek za dużo amatorów nie będzie :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś powstała warka 39

Styl Special/Best/Premium Bitter

Warka 25.00 L

All Grain

 

Charakterystyka receptury

Gęstość z receptury 1.047 OG Przewidywane FG 1.012 FG

Goryczka z receptury 35 IBU Alkohol objętościowo 4.5%

Barwa z receptury 12° SRM Alkohol wagowo 3.6%

 

Składniki

Ilość Słód Typ Forma

4.25 kg Belgian two-row Grain Mashed

0.25 kg Caraaroma Grain Mashed

Ilość Chmiel Typ Czas

20.00 g Challenger Pellet 15minut

25.00 g Northern Brewer Pellet 70minut

Ilość Dodatek Notatki

1.00 unit Irish Moss Fining

1.00 unit London III Ale yeast Other

 

Notaki do receptury

 

zacieranie jednotemp 67-68C 60' potem mash out

 

Notatki do warzenia

 

25 litrów 11,5 Blg 01.11.2010

 

zadane porządnym starterem. Miałem małą niespodziankę bo mi temp ciepłej wody w instalacji spadła do 22°C i musiałem długo ją podgrzewać od wysładzania. Teraz pomyślałem że może podczas warzenia podnieść temp. wody użytkowej do 80°C to nie będę musiał jej podgrzewać do wysładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest tak że mam własną studnię i ta woda jest podgrzewana przez piec gazowy. Praktycznie dla wody żadna różnica czy jest podgrzana garnku elektrycznym czy w zasobniku ciepłej wody, zwłaszcza że instalacja jest nowa bo ma nieco ponad rok. Różnica polega na tym że nie muszę podgrzewać wody do wysładzania tylko mam gotowe podgrzane kilkadziesiąt litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozlałem warkę 34 Belgian Golden Stron Ale z dodatkiem 155 g cukru w litrze wody

wyszło 55 butelek po grolschu. W smaku jest ok w przeciwieństwie do następnej warki na tych drożdżach która trafi zamiast do butelek do zagęszczenia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warki 37 i 38 trafiły do butelek, nagazowanie 2,7. Wyszło prawie 60 butelek, na razie połowa zaetykietkowana bo na resztę zabrakło materiału. Niestety pomiary refraktometrem i areometrem wskazują duże rozbieżności blg jedna 14,3 druga 12,3 blg. Smak obiecujący, przy rozlewie dodałem T-58 bo piwo musi być nagazowane na przyszyły poniedziałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zajrzałem dziś do mojej przyszłej warzelni i otworzyłem kolejny termos. Niestety na ostatnie 5 cm skończyła mi się tarcza w szlifierce, ale byłem twardy i dociąłem do końca ręcznie brzeszczotem. Jeden Gar ma ponad 50 litrów ten będzie używany jako kocioł warzelny, drugi jest 5 cm niższy ma koło 40 litrów to będzie kadź zacierno-filtracyjna. W kadzi zaciernej będą grzałki prawdopodobnie takie jak ma Józefik dwie po 2 kW do modelowania. Na dole będzie wkład filtracyjny ponacinana rurka miedziana. W dnie planuje duży zawór, przez który po wyciągnięciu młóta, resztki będą wypuszczane do wiadra i potem do kanalizacji. Planuje do mycia mieć 2 węże z ciepłą i zimną wodą tuż przy warzelni. Do tego będzie mieszadło, silnik już mam, na 220V z reduktorem około kilkadziesiąt obrotów na minutę kilkadziesiąt W mocy.

Jedyny problem jaki widzę to spawy w tych zbiornikach. Jako że to miał być termos to spawy te są posmarkane, próbowałem je wyrównać, ale to potworna robota dlatego pewnie skończy się tylko na zaszlifowaniu nierówności papierem ściernym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dnia 10 listopada poczyniłem warkę 40 IRA:

Receptura IRA Styl Irish Red Ale

Piwowar Warka 25.00 L

All Grain

 

Charakterystyka receptury

Gęstość z receptury 1.053 OG Przewidywane FG 1.013 FG

Goryczka z receptury 23 IBU Alkohol objętościowo 5.1%

Barwa z receptury 12° SRM Alkohol wagowo 4.0%

 

Składniki

Ilość Słód Typ Forma

3.50 kg Belgian two-row Grain Mashed

1.00 kg German Munich Grain Mashed

0.05 kg German roasted wheat Grain Mashed

0.50 kg carared Grain Mashed

Ilość Chmiel Typ Czas

10.00 g Challenger Pellet 15minut

18.00 g Northern Brewer Pellet 60minut

Ilość Dodatek Notatki

1.00 unit Irish Moss Fining

1.00 unit London III Ale yeast Yeast

 

Notaki do receptury

 

zacieranie 67 przez 60 minut -> 72 -> mash out

 

Notatki do warzenia

 

wyszło 26 litrów brzeczki o ekstrakcie 12,5 + 1,5 litra niechmielonej zagęszczonej na gazie brzeczki, która do tej pory leży na stryszku i nie pojawiły się na powierzchni żadne oznaki działania czegokolwiek, jak również zapach jest bez zmian... mam chyba sterylny strych :D

Edytowane przez wsaczuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

barleywine warka 41

----------

Piwowar:

Styl:English Barleywine

Warka:20.00 L All Grain

 

Charakterystyka

---------------

Gęstość z receptury:1.098 OG

Goryczka z receptury:41 IBU

Kolor z receptury:15° SRM

Przewidywane FG:1.024

Alkohol objętościowo:9.4%

Alkohol wagowo:7.4%

 

Składniki

---------

Belgian two-row 6.25 kg, Grain, Mashed

Cane sugar 1.25 kg, Sugar, Other

caraMunich 0.50 kg, Grain, Other

caraaroma 0.25 kg, Grain, Other

 

Challenger 10.00 g, Pellet, 15minut

Fuggles 10.00 g, Pellet, 5minut

Kent Golding 10.00 g, Pellet, 5minut

Styrian Golding 10.00 g, Pellet, 15minut

Target 25.00 g, Pellet, 90minut

 

Irish Moss 1.00 unit, Fining,

london III Ale yeast 1.00 unit, Other,

 

Notatki

-------

Notatki do receptury:zacieranie 64-65C przez 2 h 70-72C 15' -> wygrzew.

wyszło 20 litrów 24 Blg

 

pije piwo dziekańskie i zabawny fakt, piłem je długo i nalałem zimne mętne i się wyklarowało w trakcie picia.

 

książki które zamówiłem 19 października będą najwcześniej 1 grudnia :/

Edytowane przez Wiktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ruszyły pierwsze prace nad statywem do nowej warzelni. Górny zbiornik kadź zacierno-filtracyjna, niżej zasobnik ciepłej wody, tłoczonej pompą do wysładzania. Kocioł warzelny też chyba będzie jakoś zamocowany. Będę myśleć jak dalej to rozwinąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bitter zszedł do 4,5 blg i trafił do kega. Chyba wypije połowę zanim się nagazuje :okey: reszta trafiła do 18 butelek po grolshu z dodatkiem 25 g cukru.

 

Barleywine zeszło z 23,5 do 10,5 i jeszcze powoli fermentuje.

 

no i dzisiaj uwarzyłem schottish heavy zużywając od końca worek z pale ale. Wyszło 20-parę litrów (nie mam skali) i blg 11,5. Nie chciało mi się wody dolewać żeby zbić do 10.

 

 

 

Piwowar:

Styl:Scottish Heavy 70/- warka 42

Warka:25.00 LAll Grain

 

Charakterystyka

---------------

Gęstość z receptury:1.040 OG

Goryczka z receptury:20 IBU

Kolor z receptury:13° SRM

Przewidywane FG:1.010

Alkohol objętościowo:3.9%

Alkohol wagowo:3.1%

 

Składniki

---------

Belgian two-row 2.20 kg, Grain, Mashed

CaraMunich 0.40 kg, Grain, Mashed

German Munich 1.00 kg, Grain, Mashed

Melaidynowy 0.25 kg, Grain, Mashed

carafa I malt 0.05 kg, Grain, Mashed

 

Target 15.00 g, Pellet, 60minut

Irish Moss 1.00 unit, Fining,

London III Ale yeast 1.00 unit, Other,

 

Notatki

-------

Notatki do receptury:60" 68C -> 72 C 10 minut ->76 wygrzew

 

Notatki do warzenia:

Edytowane przez Wiktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj postanowiłem przysiąść nad nową warzelnią. Do południa udało mi się zrobić mieszadło i je ustawić i się kręci :P dzisiaj w planach mam ciąć szlifować i spawać, tak żeby skończyć statywy i pomocować zbiorniki. Jutro armatura a w przyszłym tygodniu elektronika, a przed świętami rozruch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.