Skocz do zawartości

Browar Otwocki


Rekomendowane odpowiedzi

przy tym płaszczu powierzchnia wymiany ciepła to około 0,6 m^2 co przy rurce fi 10 taka sama powierzchnia wymagałby użycia 19 metrów rurki. O tą powierzchnię to bym dyskutował - płaszcz to dodatkowe 10 mm z jednej i drugiej strony. Ten fermentor ma 90 litrów brutto.

 

mnie by szlag trafiał jakbym miał oprócz fermentora myć jeszcze taki kawał rurki a potem jeszcze to dezynfekować. To jest mój browar i będę miał takie rozwiązania jak mi się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem test wymienników na razie na wodzie - bez dławienia przepływu chłodziły brzeczkę z wrzenia do 12 stopni. Zobaczymy jak bedzie na brzeczce, ale na razie woda nie była odkręcona do końca więc zapas mocy jeszcze jest,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem test wymienników na razie na wodzie - bez dławienia przepływu chłodziły brzeczkę z wrzenia do 12 stopni. Zobaczymy jak bedzie na brzeczce, ale na razie woda nie była odkręcona do końca więc zapas mocy jeszcze jest,

 

55 litrów brzeczki z ~95°C do 14°C w mniej niż 20 minut :) poszło około 70-80 litrów wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testuję takie coś do zawracania brzeczki. Jest zanurzone w kadzi filtracyjnej prawie pod gwint, dzięki czemu jak zawracam pompą brzeczkę przednią ta sie nie napowietrza (bo wylot jest pod powierzchnią) a i nie wzrusza złoża bo brzeczka rozpływa się równomiernie w 3 kierunkach.

post-1421-0-75135200-1358195457_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dochodzi - na weżykach takich jak te same na zdjeciu - nic twórczego. Woda z wodociagu. Tylko przez to że mam hydrofor to ciśnienie się buja i trzeba trochę korygować.

 

Ja odłączam hydrofor podczas chłodzenia, bardziej efektywniej chłodzę jak leci grawitacyjnie, spokojniejsze ciśnienie. Przykręcenie kranu nic nie daje, bo wtedy leci nie pełną średnicą węża i chłodnicy. a z dużą mocą. Grawitacyjnie leci powoli, a całą średnicą rur, mam wtedy dużo mniejszą stratę wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja najpierw puszczam trochę na pełnym otwarciu żeby wypchnąć powietrze z wymienników. Brzeczka płynie z dołu do góry więce nie ma potrzeby.

 

wiesz jak na chłodzenie 50 litró zużyłem 70-80 litrów wody to trudno mówić o jakiś stratach, choć jakbym miał stałę ciśnienie pewnie zszedłbym niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wspomniałeś o hydroforze i tak się wyrwałem, jakie ja mam doświadczenia z mocnym ciśnieniem i jaką odczuwam różnice przy chłodzeniu ;) Dobry wynik! Mi chodzi, tylko o zaoszczędzenie wody, czas chłodzenia z 60-10/20°C to sprawa drugo planowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że na samym dużym wymienniku da sie schłodzić w sensownym czasie przy zaoszczędzeniu wody. Przynajmniej takie odniosłem wrażenie "macając" łącznik pomiędzy wymiennikami. Drugi wymiennik na wodę lodową pozwala na uzyskanie takiej temperatury jaka jest potrzebna do nastawienia fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.