Skocz do zawartości

nogmot

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, Fradio napisał:

Na myśli mam podgrzanie całego zacieru do 76-78C i staranie się żeby ta temperatura nie spadła za mocno po przełożeniu do filtracji.

Można otoczyć fermentor z zacierem jakimś kocem, czy postawić w ciepłym miejscu żeby ta temperatura tak szybko nie spadała i wysładzać wodą podgrzaną do podobnej temperatury. Oby nie przekraczać 80C.  

A można poprostu zrobić to takIMG_20190213_145805.thumb.jpg.d272fbc0266cdcd85445f26d440985c9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, zegancio napisał:

A można poprostu zrobić to tak

Jasne.

Sam opatulam kocem, albo grubą wełnianą narzutą, ponieważ taka izolacja na stałe niekoniecznie zdała by u mnie egzamin. Fermentory trzymam w domku na narzędzia w ogrodzie, a taka izolacja nie pomaga w utrzymanie w czystości.  Choć sam pomysł mi się podoba. Z tym że to tylko ułatwi ci utrzymanie temperatury. Jeśli będziesz wysładzał chłodną wodą, to równie dobrze można nie izolować. 

Chyba że do czegoś innego pijesz?

Edytowane przez Fradio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, zegancio napisał:

Ty tak na serio czy jesteś już po paru?

 

No co w sumie ma racje. Jakbym wysladzal chlodna woda tez bym nie izolowal bo po co?:D

A tak na serio nie polecalbym wysladzania chlodna woda ;)

 

19 godzin temu, nogmot napisał:

Czym tak owinąć?

 

Nie wiem z czego to na zdjeciu jest zrobione ale ja np. kupilem mate izolujaca na szybe do auta. Bardzo fajnie utrzymuje mi temperature. Jedyny problem to ze musisz to fajnie powycinac i zrobic zapiecie by moc to zakladac i zdejmowac. Na szczescie mam uzdolniana Zone ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zegancio napisał:

Ty tak na serio czy jesteś już po paru?

Nie mam w zwyczaju ani pisania, ani warzenia pod wpływem... ale może mam odmienne standardy od twoich. 

 

Po prostu nie rozumiem czemu piszesz że

21 godzin temu, zegancio napisał:

A można poprostu zrobić to tak

cytując moją wypowiedź.

Że jak zaizolujesz to nie ma sensu robić mashout? Czy odnośnie cieplejszego miejsca?  A może jeszcze czegoś innego? 

 

22 minuty temu, dziedzicpruski napisał:

A ja czasem wysładzam zimną i jakoś nie widzę różnicy, może przy trudnych zasypach byłyby trudności,ale takie standardowe lekkie warki  nie ma żadnego problemu

Przy standardowych warkach też nie widzę specjalnej różnicy. Ale większe, trudniejsze zasypy staram się pilnować i z reguły udaje się uniknąć problemów, bądź je szybko rozwiązać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki chciałem jedynie posłużyć radą a w żadnym wypadku by komuś dogryźć.

Fermentor jest owinięty matą turystyczną którą zabezpieczyłem taśmą alu. Uważam że owijanie kocem, polarem i innymi tego typu rzeczami jest mniej efektywne i sam szybko z tego zrezygnowałem bo koszt zabezpieczenia wiaderka to ok 20zł+swoja robocizna. Oczywiście mowa tu o wysładzaniu w temp wyższych bo o takich pisał mój przedmówca. Jeśli ktoś stosuje inną metodę z powodzeniem to oczywiście owijanie lub zabezpieczanie wiadra nie ma sensu ale nie o tym była wcześniej mowa. Co do utrzymania czystości to raczej zakażenia wcześniej twoje piwo dostanie od trzymania fermentorów w szopce niż od owinięcia fermentora matą aluminiową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

W dniu 14.04.2019 o 09:16, PawelW napisał:

Czym filtrowałeś? 

Poczytaj trochę tutaj: 

 

Od dwóch pszenicznych i niesłodowanych warek daję łuskę i rewelacja!

Dzięki!

Edytowane przez nogmot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.