Jump to content

Ile może stać zacier?


Seikcoo
 Share

Recommended Posts

Zacznę od tego że jestem kompletnym debilem - tak żeby nikt już nie musiał tego pisać.

 

Otóż zabrałem się dzisiaj za warzenie piwa zapominając o tym że moje obydwa fermentory z kranikiem są zajęte. W obu(planowo do jutra) miała leżeć ipa(a właściwie dwie jej wersje). Zostały mi same bez kranika. W związku z tym zostałem z zacierem w garze i brakiem możliwości przeprowadzenia wysładzania. Czy mogę zacier przelać do fermentora i poczekać do jutra? Coś może się stać?

Link to comment
Share on other sites

Ja bym zostawił w garnku, niektórzy zacierają przez noc, więc jak w garze zostawisz zacier na powiedzmy 24 godziny to nic się nie stanie - tak myślę. Tylko nie rozumiem po co zacier przelewać do fermentora, jeszcze bez kranika, tylko więcej roboty i mycia.

Link to comment
Share on other sites

A czy coś się stanie jak temperatura zacieru spadnie do temperatury pokojowej? No bo jeżeli ma przez to nie wyjść to mogę poświęcić 1 dzień chmielenia na zimno i szybko zabutelkować jeden z fermentorów

Edited by Seikcoo
Link to comment
Share on other sites

Duzo zalezy tez od ilosci jaka wrzuciles. Mi osobiscie podchodzi chmielenie na zimno gdzies na 3-4 dzien z tym ze wrzucam z reguly ok. 2 gramy na litr.

No musisz sam zdecydowac, ja osobiscie wolalbym "dokonczyc dzielo", czyli dluzej chmielony fermentor zabutelkowac i  skonczyc warzenie ktore juz dzis zaczales.

Link to comment
Share on other sites

Spokojnie możesz butelkować już to, gdzie chmiel wrzuciłeś przedwczoraj. Z zostawieniem zacieru na dobe może różnie być, jest małe ryzyko, że zacznie się zakwaszać. 

Edited by Oskaliber
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.