Skocz do zawartości

DevilNoOne

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do doświadczonych piwowarów. Otóż chciałbym ułatwić sobie filtrowanie chmielin po chmieleniu na zimno podczas cichej fermentacji. Do tej pory wyglądało to różnie, ale z reguły kończyło się zatkaniem rurki z zaworkiem do napełniania butelek i przerwaniem całego procesu.

 

Znalazłem na alllegro taką oto siatkę - dość drobnooczkową - z nierdzewki: https://allegro.pl/oferta/siatka-nierdzewna-kwasowka-316l-0-033-0-030mm-0-5m-6932409235

Chciałbym z niej uformować taki wkład do wiadra, przez który będę wlewał piwo przed rozlewaniem do butelek. Czyli formuję sobie taką siatkę od dna fermentora i po bocznej ściance do powiedzmy wysokości 20 litrów w fermentorze, wlewam na to roztwór glukozy i na to zlewam piwo z cichej. Plan jest taki, że piwo się miesza z roztworem glukozy, elegancko nalewa do butelek, a cały niepotrzebny osad zostaje na siatce, którą sobie wyciągam po całej operacji.

 

Orientuje się ktoś, czy ta siatka wystarczy do takiego celu? I czy ta stal nadaje się do kontaktu z żywnością? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, słyszałem o tym sitku, ale czy ono całe jest z nierdzewki? bo gdzieś czytałem, że ten pierścień, na którym sito się trzyma, jest nie wiadomo z czego... (ale to są plotki :D ). Poza tym, to sitko jest dość wysoko zawieszone w fermentorze, a ja bym wolał mieć ten filtr na dnie, żeby nie napowietrzać piwa przy nalewaniu. Przez to sitko to pewni się nieźle pieni przy wlewaniu do fermentora. Ale rozważam je jako tańszą opcję :) No i kwestia tego, jaką "rozdzielczość" ma to sitko z Ikei, bo to nie jest nigdzie podane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypróbowałem sito z ikei i nie jest ono idealne, jeżeli mówimy o wiadrach z BA to zatrzymuje się gdzieś na wysokości 10l, jak się mocno nie dociśnie to się poluzuje i obróci, a także potrafi przez sito puścić lekki osad. Z tej siatki co chcesz wyciąć to może działać podobnie, a do tego jak nie zabezpieczysz krawędzi siatki to przy wkładaniu porysujesz fermentator, a tu już skutków nie muszę tłumaczyć. Dobrym rozwiązaniem, ale też nie idealnym są takie siatki: https://pl.aliexpress.com/item/New-Arrival-h45cm-Diameter-40cm-Customized-Reusable-Homebrew-Filter-Bag-For-Mash-Tun-Sparge-Brew-Hop/32813161338.html?spm=a2g17.10010108.1000001.12.74d6d753flCEwD

nie są idealne tylko dlatego, że trzeba je czymś dociążyć bo lubią do góry uciekać.

Ja przeważnie stosuję skarpetę, po cichej przelewam do osobnego fermentora przez skarpetę i z niego butelkuję. ten sposób mnie nie zawodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, Piwowarz pokazał kilka sposobów - mnie najbardziej zainteresowało użycie hopspidera do filtracji,  z tym że ja bym chyba wolał zlewać przez niego piwo do fermentora, zamiast zanurzać go w fermentorze z chmielinami i drożdżami - ale jest to jakaś alternatywa. Co do tej siatki chińskiej, to również Piwowarz pokazywał i zachwalał. Może się skuszę.

 

Póki co, to najbardziej skłaniałbym się do ułożenia porządnego filtra z tej siatki 30 mikronów albo do przelewania przez hopspidera. Niedługo czas na próbę :D

 

Dzięki za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Radi_wroc napisał:

Przez tą siatkę to raczej pod ciśnieniem filtracja, zapcha się w chwilę

 

4 godziny temu, fotohobby napisał:

Używam  worka z oczkiem 100mikronów, efekty bardzo ok.

Zresztą z 300 mikronami też.

 

 

Właśnie dlatego wolałem zapytać przed zakupem, czy te 30 mikronów nie będzie za ciasne do filtrowania piwa przy normalnym zlewaniu przez wężyk. Ale są też siatki 100 mikronów, to może z nich coś pokombinuję.

 

Ogólnie nie zależy mi na czystym jak kryształ piwie, bo lubię akurat piwa raczej mętne, takie bardziej naturalne. Jedyne co chcę wyeliminować, to problem zapychającego się zaworka przy rozlewie do butelek :)

 

A ma może ktoś doświadczenie z tymi tubami z siatki typu bazook'a, zakładanymi na kranik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do chmielenia podczas recyrkulacji jak i do oddzielania chmielin używam skarpety uszytej z nylonowej siatki 180um z Aliexpress. Robi robotę podobnie jak pończocha, ale jest sztywniejsza przez co nie zachowuje się jak szmata. Stabil z IKEA robi u mnie za fałszywe dno. Jest cała z nierdzewnej stali, można ją kąpać w NaOH jak wszystkie elementy nierdzewne. Siatkę o takich oczkach można kupić w składach stali nierdzewnej, choć czasem w zabójczych ilościach.

 

Robiłem też pozytywną próbę z koszyczkiem od zaparzacza, z druciakami, ale skarpeta z siatki robi najlepiej i jest najmniej kłopotliwa w czszczeniu. Na świeżo wypłukac wodą i koniec.

Edytowane przez c64club
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie w nocy mialem "awarie" skarpety-hopspidera. Mialem tak duzy przelom bialkowy, ze przelało górą bo zatkały sie wszystkie oczka. Skarpeta, ktora wystarczala do filtrowania przy porterze, zapchala sie na APA 10°Blg. Strumien z pompy recyrkukacyjnej musialem zredukowac do minimum i do konca chmielenia co jakis czas zamieszac w hopspiderze. Uszyje sobie wiekszy hopspider bo siatki jeszcze mi zostalo a do srodka drugi z grubszymi oczkami. Bedzie dwustopniowy - grubsza siatka jako hopspider wlasciwy i ciensza jako "klarujący".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie stanęło na hop spiderze póki co - zamówiłem od Piwowarz na aukcji. A dodatkowo zamówiłem siatki nylonowe 100 um, 150 um i duże worki mesch 100 i 200. Coś się z tego poskłada. Zobaczymy. Hop spider już w sobotę będzie test, za to siatki od Chińczyka dojadą gdzieś za dwa miesiące...  Jakby co, to napiszę co jak się sprawdza :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po teście :) Hop Spider dał radę zarówno przy gotowaniu piwka i chmielu w nim, jak i podczas zlewania i butelkowania. Generalnie zostaje po nim taki miał chmielowy, ale to już nie przeszkadza - osadza się na dnie, a rurka z zaworkiem grawitacyjnym się nie zapycha :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.