Skocz do zawartości

Gęstwa drożdżowa


nitro2311

Rekomendowane odpowiedzi

Ciężko ze zdjęcia wywnioskować, czy powyżej piwa coś jeszcze jest (rzadko się zdarza, z reguły piwo jest na górze) czy po prostu słoik jest uwalony. Jeśli to jest świeża gęstwa i nie masz zamiaru jej długo trzymać to nic nie kombinuj tylko zadaj odpowiednio wyliczoną ilość gęstwy i nie patrz na warstwy itd. Ja bym brał od dołu tą "plastelinę". Jak masz zamiar ją potrzymać dłużej niż tydzień to polecałbym wypłukać najpierw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Cześć,

 

dopiero zaczynam przygodę z gęstwami i nie na wszystkie swoje pytania znajduję odpowiedzi.

 

Kiedy wiadomo, że na zebranie gęstwy jest już "za późno" (czy w ogóle jest taki moment)? Chodzi mi o zbyt długą fermentację burzliwą i "cichą" bez zebrania gęstwy, co doprowadzi do śmierci zbyt dużej liczby drożdży. (nie pytam o konkretne liczby dni, bardziej o zbudowanie intuicji)

 

I podobne, kiedy jest najlepszy moment na zebranie gęstwy? Czy jeśli nie przelewam na cichą, to gęstwa będzie dobrej jakości po np. 3-4 tygodniach pracy? Czy jednak lepiej przelać wcześniej na cichą celem zebrania drożdży? Drożdże górnej fermentacji.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tortoise napisał:

I podobne, kiedy jest najlepszy moment na zebranie gęstwy? Czy jeśli nie przelewam na cichą, to gęstwa będzie dobrej jakości po np. 3-4 tygodniach pracy? Czy jednak lepiej przelać wcześniej na cichą celem zebrania drożdży? Drożdże górnej fermentacji.

Najlepiej zebrać gęstwę zaraz po fermentacji burzliwej ale jak nie zlewasz na cichą jest to utrudnione. Zbierz więc po 3-4 tygodniach, musisz wtedy po prostu użyć jej trochę więcej, są do tego kalkulatory. Ja właśnie postępuję w ten sposób.

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kontynuując post mam też parę wątpliwości co do sposobu zbierania gęstwy i może ktoś mi pomoże je rozwiać. Na yotubach są dwa sposoby, wszystkie z takim samym skutkiem, ale jeden jest bardziej czasłochonny, więc...

 

Planuje w tym tygodniu zabutelkowanie piwa, a pod koniec tygodnia chcę uwarzyć kolejne, więc poprawcie się jeśli się mylę co do sposobu zbierania gęstwy:

1. Kończy się burzliwa

2. Przelewam piwo

3. Z dna przy pomocy łyżki, chochli zbieram gęstwę do wcześniej przygotowanego słoja (dezyfenkcja itp)

Czy do słoja mam jeszcze dolać resztki brzeczki, celem późniejszego sprawdzenia, czy gęstwa jest dobra?

4. Wkładam gęstwę do lodówki.

5. Po paru dniach przygotowuję gęstwę do użycia 

7. Sprawdzam gęstwę smakując resztki brzeczki.

8. Do nowego słoika z przegotowaną i ostudzoną wodą przekładam cześć gęstwy do przemycia.

9. Czekam aż oddzielą się osady 

10. Zadaję znad osadu do nowego piwa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tymbarck napisał:

Czy do słoja mam jeszcze dolać resztki brzeczki, celem późniejszego sprawdzenia, czy gęstwa jest dobra?

Najlepiej dopełnić słoik wodą (przegowowaną i ostudzoną) tak żeby było tam jak najmniej powietrza. Dobrze zamieszaj, rozbijając zbite części drożdży i wstaw do lodówki (ale z dala od kiszonej kapusty?

 

W słoiku drożdże się rozwarstwią i do nowej brzeczki złej tą najjaśniejszą część drożdży, zostawiając z dna części wyraźnie przyciemnione. To są martwe drożdże i inne osady. Po tygodniu gęstwa powinna być w dobrej kondycji. 

Edytowane przez anatom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tymbarck napisał:

Kontynuując post mam też parę wątpliwości co do sposobu zbierania gęstwy i może ktoś mi pomoże je rozwiać. Na yotubach są dwa sposoby, wszystkie z takim samym skutkiem, ale jeden jest bardziej czasłochonny, więc...

 

Planuje w tym tygodniu zabutelkowanie piwa, a pod koniec tygodnia chcę uwarzyć kolejne, więc poprawcie się jeśli się mylę co do sposobu zbierania gęstwy:

1. Kończy się burzliwa

2. Przelewam piwo

3. Z dna przy pomocy łyżki, chochli zbieram gęstwę do wcześniej przygotowanego słoja (dezyfenkcja itp)

Czy do słoja mam jeszcze dolać resztki brzeczki, celem późniejszego sprawdzenia, czy gęstwa jest dobra?

4. Wkładam gęstwę do lodówki.

5. Po paru dniach przygotowuję gęstwę do użycia 

7. Sprawdzam gęstwę smakując resztki brzeczki.

8. Do nowego słoika z przegotowaną i ostudzoną wodą przekładam cześć gęstwy do przemycia.

9. Czekam aż oddzielą się osady 

10. Zadaję znad osadu do nowego piwa.

 

 

Jeśli chcesz przemywać gęstwę, to lepiej zrobić to od razu, choć jeśli planujesz jej użyć w przeciągu tygodnia to wg mnie nie ma takiej konieczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tymbarck napisał:

Kontynuując post mam też parę wątpliwości co do sposobu zbierania gęstwy i może ktoś mi pomoże je rozwiać. Na yotubach są dwa sposoby, wszystkie z takim samym skutkiem, ale jeden jest bardziej czasłochonny, więc...

 

Planuje w tym tygodniu zabutelkowanie piwa, a pod koniec tygodnia chcę uwarzyć kolejne, więc poprawcie się jeśli się mylę co do sposobu zbierania gęstwy:

1. Kończy się burzliwa

2. Przelewam piwo

3. Z dna przy pomocy łyżki, chochli zbieram gęstwę do wcześniej przygotowanego słoja (dezyfenkcja itp)

Czy do słoja mam jeszcze dolać resztki brzeczki, celem późniejszego sprawdzenia, czy gęstwa jest dobra?

4. Wkładam gęstwę do lodówki.

5. Po paru dniach przygotowuję gęstwę do użycia 

7. Sprawdzam gęstwę smakując resztki brzeczki.

8. Do nowego słoika z przegotowaną i ostudzoną wodą przekładam cześć gęstwy do przemycia.

9. Czekam aż oddzielą się osady 

10. Zadaję znad osadu do nowego piwa.

 

1-2. Możesz też przelać piwo i zebrać gęstwę bezpośrednio przed warzeniem kolejnego

3. świetnie sprawdza się też silikonowa szpatułka, a czasem gdy gęstwa jest rzadka można ją po prostu przelać, uprzednio dezynfekując zewnętrzną część fermentora

4. tak, a wyjmujesz przed zadaniem odpowiednio wcześnie by temperatura zbliżyła się do temperatury brzeczki

5-10. Uważam, że kiedy tylko nie jest to konieczne, najlepiej zmniejszać ilość manipulacji z drożdżami ze względu na możliwość zakażenia, osobiście nie przemywam gęstwy, raczej stosuję zasadę z lżejszego i jaśniejszego do mocniejszego i ciemniejszego, "moc" to też stopień nachmielenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, tymbarck napisał:

Dzięki za wszystkie rady sporo mi wyjaśniły.

 

Aha, jeszcze jedno. Czy słoik zakręcacie na maksa czy lekko, żeby drożdże mogły jeszcze popracować?

 

 

Na wszelki wypadek lekko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Cześć,

 

Trochę odświeżę temat, bo temat gęstwy jest wciąż dla mnie dość tajemniczy.

 

W sobotę 25 lipca zebrałem US-05 po American Wheat 11Blg, wygląda to tak, jak na zdjęciu, słoik ma 1,76l. Gęstwa od soboty wieczorem stoi w lodówce, wystawiona tylko do zdjęcia.

 

20200727_134132.thumb.jpg.c292b97e92a03fee439f3e8e3b4c332a.jpg

 

Pytania:

Chcę podzielić gęstwę, tak żeby np. z kimś się podzielić, lub zostawić na później - jak to zrobić? Zamieszać wszystko w opór i przelać? Odlać płyn z góry i używać tylko tego? Czy osad (dolna połowa słoika, trochę ma chmielin) też się nadaje do użycia? Pachnie dobrze, więc jest w dobrym stanie, na samej górze zaczyna powoli oddzielać się reszta piwka.

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
13 minut temu, smola napisał:

Czy kolor tej gęstwy jest taki, jaki powinien być? Gęstwa z sucharów W-34/70, dzisiaj zebrana po miesięcznej fermentacji.

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka
 

 

Wygląda ok. Po kolorze brzeczki przypuszczam, że piwo było kolorem w okolicy ciemnobursztynowego-brązowego? To trochę wpływa na kolor gęstwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Wygląda ok. Po kolorze brzeczki przypuszczam, że piwo było kolorem w okolicy ciemnobursztynowego-brązowego? To trochę wpływa na kolor gęstwy.
Tak, dokładnie bursztynowe. Jak będę dodawał do brzeczki na pilsa, to którą frakcję, tę nad brzeczką, czy to nie ma znaczenia?

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, smola napisał:

Tak, dokładnie bursztynowe. Jak będę dodawał do brzeczki na pilsa, to którą frakcję, tę nad brzeczką, czy to nie ma znaczenia?

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka
 

 

Jeśli nie płukasz drożdży, to bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płuczę. Jednak jak zebrałem pierwszą gęstwę po us-05, nie miałem takiego rozwarstwienia. A w większości filmików na yt, czy innych tutkach pokazują żeby zbierać tylko to co nad brzeczką, ponieważ pod nią są martwe drożdże i śmieci.

edit: jutro rozdzielę na dwa słoje i doleję przegotowanej, ostudzonej wody. Dziękuję @punix

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, smola napisał:

zbierać tylko to co nad brzeczką, ponieważ pod nią są martwe drożdże i śmieci.

Trochę w tym przesady. Można gęstwę zostawiać na dnie fermentora i lać tam brzeczkę i tak w koło.

Z lagerami wielu tak postępuje. Ja dojechałem do 4 cykli, ale znam przypadki że i po 8 było ok.

A subiektywna opinia była taka że naprawdę dobre piwo było po 4 -5 cyklu.

Na górnych jak mam zrobić 2 piwa to po prostu leję po całości i tyle. Nic nie przekładam, nie przelewam, nie dezynfekuję, leń jestem.

Ale robię lekkie piwa, gęstwa jest użyta bez zbędnych przestojów.

Wiem co to jest overpitching, wiem, ale na prostej też powyżej 90 km/godz zdarza mi się jechać.?

Żadnych trupich aromatów i smaków nie miałem. Jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

Mam rebusa odnosnie brzeczki z brew-kita BULLDOG BREW-KIT IMPERIAL RED . Powoli minie 2 tydzień fermentacji i mysle czy nie wykorzystać pozostalej  gęstwy do planowanego RIS-a?

Skad można dowiedzieć sie jakich drożdży oni używają? Dodam ,ze piwko odfermenowalo z 16blg do 2 blg, wiec zrobily robote. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, piwojan napisał:

WItam,

Mam rebusa odnosnie brzeczki z brew-kita BULLDOG BREW-KIT IMPERIAL RED . Powoli minie 2 tydzień fermentacji i mysle czy nie wykorzystać pozostalej  gęstwy do planowanego RIS-a?

Skad można dowiedzieć sie jakich drożdży oni używają? Dodam ,ze piwko odfermenowalo z 16blg do 2 blg, wiec zrobily robote. 

Jeśli to drożdze z brewkita to tak bym się zastanawiał czy do RISa coś takiego dodać. Raczej szkoda czasu. W jakiej temp fermentowaleś ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.