Jump to content
Krucy

Rtęć w fermentorze?

Recommended Posts

Przyszło mi dzisiaj rozlewać brewkita i przez nieuwagę rozbił mi się aerometr i wpadł do fermentora. Przeczytałem, że w aerometrze może być rtęć. Mój kupiony został z browamator jakieś 2 miesiące temu - czy jest się czym martwić czy lać do butelek?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na internetach w opisie budowy aerometru jest wspomniane, że ten "spławik" obciążony jest śrutem lub rtęcią - jak chiński jakiś to kto tam wie czy i rtęci nie ma.

Przelałem piwko do drugiego fermentora a z dna wyłowiłem pozostałości aerometru. Wygląda, że ten śrut na dnie jest zalany jakimś czerwonym woskiem. Raczej nie ma się czym martwić :]

Jakby tego było mało to rozdarłem saszetkę z chmielem i zawartość wylądowała w piwku - ewidentnie nie mój dzień, pewnie dlatego, że dłubane przy piwku bez piwka :|

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogólnie wg mnie jak masz jakiekolwiek wątpliwości, to lepiej dmuchać na zimne, niby tam nie powinno być rtęci ale ja pewnie bym wylał, warka to nie pieniądze, a inhalacje rtęcią już nie są medycznie polecane ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja Ty rozlewasz piwo, że Ci cokolwiek wpada, jakaś masakra,

a szkło ciężkie i opada ( o ile nie będziesz mieszał osadu), nie ma ryzyka o ile oczywiście nie ma tam tej rtęci, ale wątpię, bardziej ołów (te śruty).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rtęć w temperaturze pokojowej jest ciałem ciekłym taka ciekawostka, bardziej bym się obawiał czy producent nie używa ołowiu który jest ciałem stałym i też działa toksycznie na organizm.

Wysłane z mojego Hammer Energy przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.