Skocz do zawartości

zatrzymana fermentacja


goldi_WRO

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

pierwszy raz mam taką sytuacje, drożdże dziobnęły tylko troszkę i się zatrzymały. Czytałem że mogą być takie sytuacje, ale nie wiem jak długo to może trwać. No i chyba US05 nie mają takich przerw w naturze. 

 

https://app.ubidots.com/ubi/getchart/page/eSHEPV1XYeJZpTptAHFWExKqxvU

 

 

Zasyp to głównie PaleAle 55%, słód pszeniczny 18% płatki owsiane i pszeniczne też 18% plus kilogram laktozy. Bez laktozy wyszło mi 11BLG z  laktozą podbiło do 14-14.5BLG.

Drożdże prosto z torebki, ale rehydratowane przez dwa dni bo czekałem aż temperatura brzeczki zejdzie. 

Nie wiem czy ich nie przymroziłem bo żeby utrzymać niską temperature stawiałem pojemniki z lodem od spodu fermentora. 

Temperatura wahała się trochę  i wyglądała tak: 

 

https://thingspeak.com/channels/641788/charts/1?bgcolor=%23ffffff&color=%23d62020&dynamic=true&results=600&title=Temperatura+piwa&type=line&yaxismax=25&yaxismin=15

 

Macie jakieś sugestie ? Ja bym poczekał jeszcze z dwa dni i jak nie ruszy to dosypał jeszcze jedną saszetkę. 

 

Edytowane przez goldi_WRO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, goldi_WRO napisał:

rehydratowane przez dwa dni

 

to pomyłka w tekście???

jeśli nie to uwadniaj max. pół godziny

 

poza tym chłodzenie brzeczki przez 2 dni to poważne ryzyko infekcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pokaz mi pan zdrowego chlopa, co dwa dni o samej wodzie wytrzyma" - ze tak bezwstydnie Balcerka sparafrazuje.

 

Tak jak napisali koledzy powyzej - tu pewnie lezy pies pogrzebany. O ile nie masz tam jeszcze pieknej infekcji (po kilku dniach ryzyko duze, moim zdaniem), to zawsze mozesz na szybkiego probowac zapodac nowe drozdze. Czy to ma na dzien dzisiejszy wiekszy sens - to juz niech madrzejsi ode mnie ocenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, msto napisał:

@goldi_WRO Poczytaj tutaj o rehydratacji, polecam głównie punkt 4 w uwagach - wszystko ci się wyjaśni ?

http://blog.homebrewing.pl/rehydratacja-suchych-drozdzy-piwowarskich/

 

masz na myśli ten fragment ? 
Uwodnione drożdże najlepiej dodać w przeciągu pół godziny do brzeczki. Jeśli przetrzymamy je dłużnej to ich żywotność może spaść. Każda komórka przed suszeniem ma pewien zapas glikogenu i trehalozy, czyli substancji energetycznych, ich zapas dość szybko się wyczerpuje i później start drożdży w brzeczce może być opóźniony.

 

Ich żywotność może spaść i start może być opóźniony. Ja opóźnienia nie miałem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, goldi_WRO napisał:

 

masz na myśli ten fragment ? 
Uwodnione drożdże najlepiej dodać w przeciągu pół godziny do brzeczki. Jeśli przetrzymamy je dłużnej to ich żywotność może spaść. Każda komórka przed suszeniem ma pewien zapas glikogenu i trehalozy, czyli substancji energetycznych, ich zapas dość szybko się wyczerpuje i później start drożdży w brzeczce może być opóźniony.

 

Ich żywotność może spaść i start może być opóźniony. Ja opóźnienia nie miałem. 

 

 

Jeśli zadałeś je w wysokiej temperaturze (20 i więcej) to mogły szybko wystartować. Nie zmienia to jednak faktu, że większość drożdży zdążyła się "utopić" i zdrowych było duuużo za mało. 

Edytowane przez msto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.