Skocz do zawartości

Piwo do grilla dla nowicjusza


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Robienie win już mnie znudziło, więc postanowiłem robić piwo. Nie chcę robić piwa instant, więc browamator odpada, więc piwo metodą zacierania. Nie lubię piw gorzkich (może być lekko wyczuwalna), raczej coś słodkiego. Piwo ma być do grilla, czy do wypicia po ciężkim dniu pracy. Raczej preferuję gotowe zestawu słodów. Pojemnik fermentacyjny 30l posiadam (od wina), Cukromierz (blg) nada się od wina? Jakie piwo polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witbier się świetnie sprawdza u wszystkich moich znajomych, którzy nie przepadają za goryczką. Do kupienia np:

https://www.homebrewing.pl/witbier-bire-blanche-11blg-zestaw-surowcow-p-705.html

Ale zapewne znajdziesz również propozycje w innych sklepach.

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli dobrze rozumiem to co piszesz, to FAH będzie idealne.

https://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg_(wersja_na_20l)

Odnośnie zestawów, w oko wpadł mi ostatnio SMaSH z Homebrewing.

https://www.homebrewing.pl/izabella-pale-ale-smash-13-5blg-zestaw-surowcow-20l-polishhops-p-1498.html

 

Powodzenia!

 

edit: browamator też ma zestawy ze słodów gdzieś w okolicy tego jak rozumiem to co piszesz:

BA Bitter 10, BA Pale Ale 11°, BA Belgijskie Pale Ale 12° (ale tutaj zmieniłbym drożdże np. na Fermentis BE-256).

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak lubisz piwo, to zainwestuj w mieszadło magnetyczne, albo nawet i nie i rób piwa na kveikach, chociażby FM53 - płytko odfermentowują, dają nuty owocowe i mają tolerancję do 40 stopni Celsjusza w kwestii fermentacji. Na jednej fiolce przy zachowaniu czystości ogarniesz 3-4 warki. Ewentualnie jakieś ciepłolubne Belgi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można.

 

Flokulacja nie ma znaczenia - mętne piwo może po prostu takie być.

Mieszadło do zadania odpowiedniej ilości drożdży z fiolki. Chociaż są ludzie, którzy robią starter za pomocą słoika i potrząsania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecał bittera. Z twoją temperaturą, to jest za wysoka o 2-3 stopnie na to. Możesz zbić styropianową skrzynię i włożyć do niej kilka butelek zamrożonej wody. Później przez fermentację burzliwą (przy drożdżach typu ESB góra 7-10 dni) codziennie podmieniasz butelki. U mnie ostatnio ESB przefermentowały właściwie wszystko w ciągu 3 dni w temperaturze 19 stopni. Później niestety dojadają całą wieczność.

Temperatura jest ważna przy zadaniu drożdży, na początku i w trakcie burzliwej fermentacji. Po tym czasie można podnieść temperaturę i drożdże mogą w cieple mogą dojadać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, qwerty01 napisał:

Zapomniałem podać najważniejsze - w mieszkaniu mam 21-23°C, więc pewnie nie każde drożdże tolerują taką temperaturę. :(

 

większość grzybów daje niezbyt zadowalające rezultaty w takich temperaturach. ja bym uderzył w pszeniczniaka - kup saszetkę WB06 i jedziesz z tematem. na grilla piwo idealne, z definicji słodko-kwaskowate.

 

potem jeszcze możesz wykorzystać gęstwę i uwarzyć weizenbocka na jesień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO napisał:

potem jeszcze możesz wykorzystać gęstwę i uwarzyć weizenbocka na jesień.

Za weizenbocka fermentowanego w 22°C otoczenia to ja bym podziękował jednak.

Ale trop zasypu i chmielenia weizenowego na kwejkach jest imho prawie tak dobry jak FAH (tez na kwejkach).

O zaprzyjaźnionej piwnicy albo skrzyni ze styropianu nie wspomnę, bo nie o tym temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.03.2019 o 22:56, ATP napisał:

Ewentualnie jakieś ciepłolubne Belgi.

Tylko belgi o ile podnosisz do dość wysokiej temperatury w trakcie fermentacji, o tyle raczej zaczyna się je fermentować w znacznie niższej niż 21-23C. Zaczęcie w tak wysokiej temperaturze da raczej nieprzyjemne efekty.  

 

W dniu 31.03.2019 o 19:51, Gruby. napisał:

Z mojej krótkiej przygody mogę stwierdzić, że wszystkie piwa są słodkie - zależy ile chmielu zapodasz.

Z tym bym się nie zgodził, dużo zależy od drożdży i tego jak je zrobisz. Mi ostatnio seria piw na london ale III była daleka od słodkiej i nie wynikało to z ilości chmielu. Zwyczajnie wyszły mocno wytrawne. Pomijając wszystkie kwachy.

 

21 godzin temu, qwerty01 napisał:

Zrobię lodówkę ze styropianu

świetny pomysł, po co nie potrzebnie się ograniczać, a kontrola temperatury to jeden z kluczy do sukcesu.

 Ciekawe propozycje podał zasada.  Jedynie w przypadku piw z większą ilością chmielu na aromat (pale ale), w przypadku chłodzenia w wannie, czy innym sposobem niż chłodnica, zastanów się czy nie zmniejszyć chmielu na goryczkę. Powolne chłodzenie zwiększa jej ilość, a piszesz że nie przepadasz.  Możesz odjęty chmiel dać na aromat, żeby nie zbywał, o ile się nadaje. W piwach z małą ilością chmielu na aromat niewiele to zmieni, więc można zostawić jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innym wyjściem w przypadku powolnego chłodzenia jest chmielenie w worku. Wyjmujesz jego po chmieleniu. 

Poza tym unikaj w takim przypadku słodu pilzneńskiego.

Do zbicia skrzyni wystarczają 3 sztuki styropianu. Ja zbijałem swoją skrzynię ze styropianu podłogowego i łączyłem na kołki do styropianu. Skrzynia przyda się też tobie na okres zimowy do lagerów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś robiłem podejście z sitkiem. Daruj sobie. Dałem radę tak wysładzać, jednak zajeździć się można. Oplot jest wygodny. Reduktor osadów przydatny tylko wtedy, kiedy fermentuję w zbiorniku z kranikiem. Poza tym przypadkiem, to nie ma sensu. Alternatywnie możesz zakupić już gotowy filtrator z oplotu przez internet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 2.05.2019 o 16:38, qwerty01 napisał:

Jeszcze jedno pytanie. W sklepach nie ma FM20. Jakie polecacie z dostępnych?:

FM 21, FM 26, FM 30, FM 50, FM 51, FM 52. 

Przy Twoich temperaturach i raczej braku kontroli brałbym FM21

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.