Skocz do zawartości

piwo w stylu AIPA, warka nr 3


Luk Luk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

#1 wg opisu stylu dla AIPA ekstrakt początkowy ma 14,0 – 18,0 °Blg . Zestaw z ekstraktów, który zakupiłem miał pozwolić mi na uwarzenie piwa ok 15 °Blg. Pomiar cukromierzem po ściągnięciu brzeczki znad osadu chmielin a przed zadaniem drożdzy, wskazał na 12,5 °Blg.

 

1. W jakim stylu będzie te piwo?

2. Czy otrzymując ww. pomiar, mogłem coś jeszcze zrobić, aby ekstrakt początkowy zawarał się w wymaganym przedziale, czy powinienem wykonać jakiś ruch wcześniej? 

 

Zestaw był przewidziany na 22 litry piwa, wyszło 19 litrów, więc przed pomiarem spodziewałem się że będzie > 15 °Blg.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według bjcp 16 to już double IPA. Gdzie przeczytałeś że 14-18 blg to AIPA. Twoje piwo jeśli chmieliles amerykańskimi chmielami przy 12,5 blg będzie to APA. Wydaje się nierealne aby przy użyciu mniejszej ilości wody niż w recepturze wyszedł ci niższy baling niż zakładany. Chyba że wyszło ci 19l ale z 5l zostało z chmielinami w garze

 

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka

 

 

A próbkę wystudziles do 20st?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Mikas86 napisał:

Gdzie przeczytałeś że 14-18 blg to AIPA.

 

 

Klaskacja stylów piwnych według PSPD; style-pspd-2013.pdf; strona 30

 

23 minuty temu, Mikas86 napisał:

A próbkę wystudziles do 20st?

 

 

 

do 25st ale podana wartość jest po przeliczeniach dla wyskalowania cukromierzu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc po BLG to będzie APA, choć tutaj jeszcze pytanie jakie będzie IBU, bo jak chmieliłeś tak jak w przepisie to może być wyższe niż w przepisie, skoro wyszło mniej litrów. Jak nie robiłeś piwa na konkurs to chyba nie musisz się sztywno trzymać widełek stylów ;)

Ekstrakt mogłeś podbić np. cukrem, ale nie wiem czy było sens po prostu będziesz mieć piwo o niższym ekstrakcie.

 

7 godzin temu, Mikas86 napisał:

Wydaje się nierealne aby przy użyciu mniejszej ilości wody niż w recepturze wyszedł ci niższy baling niż zakładany.

 

Mógł po prosu mieć (dużo) niższą wydajność wysładzania niż była przyjęta w przepisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.