Jump to content
whitek92

Refermentacja piwa z pulpą mango

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Planuję uwarzyć piwo pszeniczne z pulpą z mango. Pulpę zamierzam dodać na cichą na 3 dni. Pulpa rzekomo nie posiada cukru stąd moje pytanie czy z racji tego że jest bez cukru muszę wprowadzać korektę do ilości glukozy dodawanej do refermentacji podczas butelkowania? Z góry dziękuję za sugestie i pozdrawiam.

Tzn w składzie nie ma cukru tak? Zobacz na tabeli ile jest tam naturalnie występujących cukrów. Pulpa moim zdaniem też musi odfermentowac

Będzie fermentować i musi skończyć ale to nie jest najważniejsza trudność z pulpą z mango.

Najważniejsze to tak to odfiltrować żeby nie mieć z jednej strony gigantycznych strat a z drugiej żeby się dało butelki otwierać.

Jak tego dobrze nie przemyślisz to będziesz miał pszeniczne gaśnice pianowe 

Pulpę najlepiej dodać jak burzliwa zacznie zwalniać (po 5-6 dniach), cicha moim zdaniem jest tu zbędna.

A w 100 gramach pulpy jest około 20 gramów cukrów fermentowalnych. 

Tak. Praktycznie każde piwo. Oczywiście niska temperatura wskazana :)

Ale co kto lubi, ja tego typu piwa nigdy bym nie klarował. 

Edited by Henx

Według producenta w 100g pulpy którą chce zamówić jest 14g cukru. Planuje użyć 1 kg pulpy na 20l. W takim razie ile dodać glukozy do refermentacji jeśli pulpę dodam pod koniec fermentacji burzliwej tak jak radzi Henx?

Tyle ile dodałbyś normalnie bo cały cukier z pulpy zostanie przerobiony przez drożdże. Jeśli chcesz uzyskać coś na podobieństwo mango z Radugi to polecam zatrzeć lekko na słodko. Ja zacierałem w 67°C przy zasypie 94% pszenicznego i 6% carabelge. Na 20 litrów brzeczki dałem 2,7 kg pulpy. 

I ważne - koniecznie kup odmianę Alphonso - jest najbardziej aromatyczna. Raz zrobiłem z jakąś zwykłą tanią pulpą i aromatu miało prawie zero. 

A zadam pytanie z troche innej beczki.

Probowal ktos juz robic samemu przeciery do piwa z egzotycznych owocow, czy jest to zbyt pracochlonne?

Bo wszedzie widze wpisy o tej pulpie z mango a w sumie kiedys napewno cos zrobie z dodatkiem owocow.

Można zrobić cold crash (chociaż mi i bez tego pulpa zwykle opada na dno) i potem rurką przez pończochę. Zlać znad osadu i nie wyciskać pończochy, bo wtedy przedostają się drobinki - zdarzało mi się wyciskać i potem miałem gushing w butelkach. Niestety ja przy pulpie zwykle liczę się ze stratą około 3l.

49 minut temu, PazdziochTom napisał:

To ja się podepnę do tematu. Jakie później pomysły, że dobrze oddzielić resztki pulpy po fermentacji??

Wysłane z mojego MI 5X przy użyciu Tapatalka

U mnie pomógł cold crash, plus zdekantowanie bez ostatnich kilku litrów (przestałem zlewać, jak została część ze sporą ilością zawiesiny), gushingu nie stwierdziłem :)

Można zrobić cold crash (chociaż mi i bez tego pulpa zwykle opada na dno) i potem rurką przez pończochę. Zlać znad osadu i nie wyciskać pończochy, bo wtedy przedostają się drobinki - zdarzało mi się wyciskać i potem miałem gushing w butelkach. Niestety ja przy pulpie zwykle liczę się ze stratą około 3l.
No zobaczę bo zazwyczaj dawałem owoce, akurat o straty się nie boje bo z doświadczenia wiem, że spinanie się o litr zazwyczaj się źle kończy. Nie bardzo mam jak zrobić cold crasha, więc pomyśle o dobrym oddzieleniu.

1 minutę temu, PazdziochTom napisał:

Nie bardzo mam jak zrobić cold crasha, więc pomyśle o dobrym oddzieleniu.

Butelkowałem ostatnio kwasa z pulpą z mango i wszystko opadło na dno bez cold crasha, więc nie powinno być większych problemów ;).

Butelkowałem ostatnio kwasa z pulpą z mango i wszystko opadło na dno bez cold crasha, więc nie powinno być większych problemów ;).
I co potem przez wężyk zlewałeś??

Tak. Starałem się nie wzruszyć osadu stawiając na blat, a potem pończocha na wężyk i znad osadu zlewałem :).

Podpinam się do tematu.Za mną już apa z dodatkiem mango .Teraz zamierzam uważyć z pulpą z marakuji.Znalazłem taką z pestkami i bez (droższa). Pytanie w jaki sposób pestki mogą wpływać na smak piwa