Skocz do zawartości

Pomoc w "przełamaniu" się do Stout


Hanys93

Rekomendowane odpowiedzi

Tmave gotowe. "Dochladza" sie w lodowce do 10 stopni i beda zadane drozdze ze startera.

Brzeczka wyszla dosyc ciemna, nie obeszlo sie niestety bez wpadek. Przez cholerne sito przedostalo sie do brzeczki sporo Carafy - hopstoper zapchany prawie na amen.

Przez ten fakt Saaz zamiast chwilke posiedziec w goracej brzeczce byl tam z dobre 15 min wiec obawiam sie zbyt wysokiej goryczki.

Zobaczymy co sie z tego urodzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też na początku nie byłem przekonany do ciemnych piw, do porterów bałtyckich też nie, RISów nie miałem nawet okazji jeszcze wtedy próbować. Wydaje mi się, że nie ma co się na siłę przełamywać, tylko co jakiś czas kupić/ wymienić się na ciemne piwo i powoli sobie próbować. A jeśli już warzysz, to nie zaszkodzi wg mnie nawet spróbować już swoich sił i uwarzyć porter bałtycki. W ciemno go uwarzyć, że tak powiem. Zanim Ci ewentualnie posmakują ciemne piwa to będziesz już miał wyleżakowany porter :-). Myślę, że nie pożałujesz, o ile masz już sprzęt i jego ogarnięcie pozwalające warzyć piwo o ekstrakcie ponad  20blg. Ja tak trochę zrobiłem. Uwarzyłem porter bałtycki jako 9 warkę. Potem okazało się, że na początku niepotrzebnie zacząłem za dużo go rozdawać i jak się przekonałem do ciemnych piw i jak ten mój się ułożył to zostałem z 10-15 buteleczkami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja RISy mialem juz niestety nie raz okazje probowac i zawsze byla to walka z samym soba zeby te 100 ml skosztowac. Mysle ze do tego stylu nic mnie nawet z czasem nie przekona.

Ale byc moze lzejsze odmiany jakos mi podejda - mysle ze Tmave bedzie idealnie lekkim wstepem do swoich ciemnych piw.

Jesli mi te eksperymentalne drozdze podejda to dalej bede ciagnal lagerowe ciemne style, wiec moze i akurat jakis porter baltycki.

Jesli nic z tego nie wyjdzie no to trudno - bede od czasu do czasu gdzies, cos ciemnego probowal i moze akurat mi cos podejdzie.W miedzyczasie bede warzyl to co lubie ;)

Ale nie zapeszam, moze moje Tmave mnie powali, kto wie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • elroy zmienił(a) tytuł na Pomoc w "przełamaniu" się do Stout
14 godzin temu, Hanys93 napisał:

Ja RISy mialem juz niestety nie raz okazje probowac i zawsze byla to walka z samym soba zeby te 100 ml skosztowac. Mysle ze do tego stylu nic mnie nawet z czasem nie przekona.

A tak z ciekawości zapytam, jaką kawę pijesz? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Hanys93 napisał:

 

Z expresu, ewentualnie z maszyny z filtrem ;) "Fusiary" nie trawie ?

No właśnie, może dlatego stouty Ci nie podchodzą, one mają dużo wspólnego z taką kawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 20.03.2019 o 18:31, Pindin napisał:

Cześć. 

Z czystym sumieniem polecam recepturę: 

Jeśli nie przepadasz za stoutami a chciałbyś się przekonać to zamieniłbym jęczmień palony na słód Carafa Specjal oraz goryczka wg uznania. 

 

Ewentualnie jak masz warunki do lagerów to: 

 

 

 

Jeszcze raz wielkie dzieki za naprowadzenie na to Tmave :)

Moja wersja sie troche rozni, ale wzorowalem sie jak juz wczesniej wspominalem na twoim przepisie.

Dopiero tydzien po butelkowaniu a smak bardzo fajny. 

Chmielenia na 23 IBU praktycznie nie czuc, pieknie wspolgra z slodowoscia. Duzo ciemniejszy niz niemiecki Kellerbier.

Jako pierwszy krok na przekonanie sie do ciemnych piw idealne.

Kolejny raz super komponujacy sie Magnum z Saazem.

Drozdze z Zymoferm rowniez na plus, lagerowo czyste nie ingerujeca mocno w smak - szkoda ze nie przeplukalem gestwy bo sprawdzilbym je w moich wyprobowanych lagerach jak wypadaja dokladnie smakowo.

Zaluje ze nie wrzucilem na chlodzenie troche Mandariny do tego piwa bo mysle ze fajnie by sie komponowalo z caloscia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.