Skocz do zawartości

Chmielenie na zimno inaczej...


kands

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich,

właśnie fermentuję American Pale Ale i popełniłem błąd. Drożdże i chmiel do tej pory zostawiałem w fermentorze na cały okres fermentacji (nie zlewałem na cichą). Tym razem chmielenie na zimno rozpocząłem niestety równocześnie z zadaniem drożdży (po schłodzeniu brzeczki do około 16 C). Fermentacja trwa od 10.03. Czy powinienem zlać teraz na cichą znad osadu drożdżowo chmielowego i dodać ponownie jakiegoś chmielu aromatycznego? Czy pozostawić tak jest jest w nadziei, że nie będę pił trawiastego piwa?

dzięki za podpowiedzi

 

pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że fermentacja się skończyła i chcesz zlać na cichą żeby dodać jeszcze chmiel. Jeśli nie chcesz dodać to nie wiem czy nie za szybko by to zabutelkować. Sprawdzaleś blg?

Z reguły im dłużej chmiel na cichą, tym większa szansa na trawiaste aromaty. Jeśli chcesz jeszcze dosypać chmielu to przelej na cichą i dodaj chmielu na kilka ostatnich dni. Ja zwykle dosypuję na 2-3, czasem 1, przed zabutelkowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, kands napisał:

witam wszystkich,

właśnie fermentuję American Pale Ale i popełniłem błąd. Drożdże i chmiel do tej pory zostawiałem w fermentorze na cały okres fermentacji (nie zlewałem na cichą). Tym razem chmielenie na zimno rozpocząłem niestety równocześnie z zadaniem drożdży (po schłodzeniu brzeczki do około 16 C). Fermentacja trwa od 10.03. Czy powinienem zlać teraz na cichą znad osadu drożdżowo chmielowego i dodać ponownie jakiegoś chmielu aromatycznego? Czy pozostawić tak jest jest w nadziei, że nie będę pił trawiastego piwa?

dzięki za podpowiedzi

 

pozdrawiam

Piotr

No to niezle chmielenie sobie wymysliles :D

Ile sypales tego chmielu w g/l?

Mija juz 9 dzien fermentacji burzliwej, na twoim miejscu zlalbym to jak najszybciej na cicha bez osadu drozdzowo - chmielowego i absolutnie juz nic nie dosypywal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest trzymaj piwo na chmielu i na drozdzach najlepiej z 3 tygodnie i modl sie zeby smakowalo..

A tak na serio co niektorzy maja z tym trzymaniem zwyklych 12stek po 4 tygodnie na burzliwej?

 

Moim zdaniem gorsze jest trzymanie piwa tyle czasu na chmielu niz przelanie na cicha - szczegolnie ze po 9 dniach burzliwej to do dojedzenia malo czego tam.

Zreszta na cicha przedostanie sie tyle drozdzy ze jak beda mialy co dojesc to dojedza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Hanys93 napisał:

 

A tak na serio co niektorzy maja z tym trzymaniem zwyklych 12stek po 4 tygodnie na burzliwej?

Co niektorzy maja uwarzone 5 warek na krzyz i rad udzielaja w internetach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Lasek napisał:

Co niektorzy maja uwarzone 5 warek na krzyz i rad udzielaja w internetach.

 

Zapisanych tak, eksperymentalnych wielokrotnosc. Pozatym jesli o czyms pisze to albo o tym czego sie uczylem albo o tym co widze na wlasne oczy.

Mozesz naklepac i 100 warek a z wiedza nie posunac sie zbytnio na przod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Joosto napisał:

Cześć. Ty tak na serio?

Odważna teza, nie powiem ;)

 

Nie byla to w zadnym wypadku teza, ale przypadki sie zdarzaja.

Moim zdaniem odwazna teza jest ocenianie kogos po liczbie "zapisanych na profilu" warek.

Forum jest po to aby sobie wzajemnie pomagac ale jak i rowniez dyskutowac. Kazdy ma swoje zdanie, wiedze czy tez doswiadczenia.

Tekst kolegi Lasek w temacie ani nie pomogl, ani nic nie wniosl. Jesli jest przeciwnego zdania niz ja mogl napisac dlaczego, zamiast zarzucac bezsensownym tekstem. Chetnie bym podyskutowal a moze i czegos od "starszego liczba warek" kolegi sie nauczyl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Hanys93 napisał:

 

Moim zdaniem odwazna teza jest ocenianie kogos po liczbie "zapisanych na profilu" warek.

 

Wiesz moglbys miec i 1000 warek, ale twoje posty promienieja wrecz doswiadczeniem i wiedza. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Lasek napisał:

Wiesz moglbys miec i 1000 warek, ale twoje posty promienieja wrecz doswiadczeniem i wiedza. 

 

 

Jesli z jakimkolwiek postem z mojej strony sie nie zgadzasz to wystarczy napisac dlaczego, zamiast sie niepotrzebnie spinac. PEACE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Hanys93 napisał:

 

Jesli z jakimkolwiek postem z mojej strony sie nie zgadzasz to wystarczy napisac dlaczego, zamiast sie niepotrzebnie spinac. PEACE!

Nie chodzi o to czy sie zgadzam czy nie. Poprostu bawia mnie twoje komentarze. 

Jestem zbyt leniwy na publiczne dyskusje i polemiki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie chmiel często stoi tydzień w wiadrze z piwem i piwo wychodzi dobre :) zależy, ile go sypnąłeś :) ja z reguły nie daję więcej jak 30-50 g i przy tych ilościach nie zauważyłem trawiastości w smaku :)

 

oczywiście na wiadro 20 l piwa :) i chmiel na cichą zawsze daję, także nie wiem, jak się on ułoży z drożdżami :)  ale wiem na pewno, że sporo, jeśli nie większość aromatu ucieknie z CO2 podczas fermentacji, także jakbyś chciał ten aromat mieś w butelkach, to rozważałbym sypnięcie chociaż niewielkiej ilości chmielu nawet na 2-3 dni przed butelkowaniem :)

Edytowane przez DevilNoOne
doprecyzowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.