Skocz do zawartości

Porter co o tym myślicie?


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie poszukałem receptur na portera z tym co aktualnie mam w domu, znalazłem coś takiego, prosiłbym o uwagi sugestie itp

Słód pilzneński 5,2kg

Słód Monachijski I 2,0kg

Słód Monachijski II 1,0kg

Słód karmelowy 300 500g

Słód karmelowy 600 300g

Słód barwiący 1400EBC 100g

Zacierani 50°C zasyp

55°C 5min

62°C 30min

72* 50min

76°C 10min + zasyp słodu barwiącego

 

Marynka 35g 60min

Lubelski 60g 10min

 

czas gotowania 2h

Drożdze jakich bym użył to gęstwa w34/70 po lekkim Pilsie

 

 

Edytowane przez Juniorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie zdecydowanie za mało słodu barwiącego. Dałbym 300 - 500 gram pod koniec ostatniej przerwy, tak, żeby z 20 minut był w zacierze - trochę posmaków palonych jest w porterze pożądane. Rozważ też zrobienie z niego Cold Brew. Nie bój się, to nie za dużo - robiłem ostatnio stouta 18,5 BLG, na 12 litrów dałem pół kilo jęczmienia prażonego cold brew na ostatnie 15 minut zacierania i wyszedł naprawdę spoko.

Wygrzew w 78 Stopniach jeśli ma spełnić swoją funkcję. 

Reszta OK.

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat porter nie powinien być czarny ani mocno palony. To nie stout czy ris. Słod karmelowy 600 też wnosi palone posmaki.   Palony jęczmień nie jest tradycyjnym dodatkiem do lagerów. Przepis kolegi Juniorka wygląda na dobry. Ale niektórzy lubią czarne, palone portery i wtedy porady TomXa są dobre, choć takim porterem konkursu raczej by nie wygrał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli warzenie dotyczy porteru bałtyckiego jednak? Daleki byłbym od kategoryczności w mówieniu, że porter to nie stout czy ris, zwłaszcza że ten ostatni tak naprawdę nazywał się Imperial Stout Porter, (przypominam, że gwarancja carska DOPIERO pod koniec XIX-go wieku dodała do imperial stout porterów browaru  Barclay and Perkins przedrostek "Russian") który po dodaniu drożdży fermentacji dolnej, stał się właśnie porterem bałtyckim i jako takie jest trawestacją mocnych angielskich porterów (tzw. stout porters).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Bogi napisał:

Czyli warzenie dotyczy porteru bałtyckiego jednak? Daleki byłbym od kategoryczności w mówieniu, że porter to nie stout czy ris, zwłaszcza że ten ostatni tak naprawdę nazywał się Imperial Stout Porter, (przypominam, że gwarancja carska DOPIERO pod koniec XIX-go wieku dodała do imperial stout porterów browaru  Barclay and Perkins przedrostek "Russian") który po dodaniu drożdży fermentacji dolnej, stał się właśnie porterem bałtyckim i jako takie jest trawestacją mocnych angielskich porterów (tzw. stout porters).

Na W34/70 górnej fermentacji się raczej nie zrobi. A kategorii nie wymyśliłem sam. Ja lubię ciemne, palone portery, ale z konkursu mi taki wyrzucili, za zbyt ostrą paloność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Juniorek chce warzyć bałtycki porter, a taki wymaga fermentacji dolnej, ale zasypem nie powinien się różnić od stout porterów fermentacji górnej. Dużo kategorii wymyślili ludzie nie biorący pod uwagę wykładni historycznej, którą łatwo przedstawić, porter-stout porters-porter bałtycki. Zwykła kolej rzeczy; piwo, które przyjęło się na danym obszarze, bierze z tego obszaru cechy charakterystyczne dla innych piw, więc następuje zmiana na drożdże fermentacji dolnej. My już nic tu więcej nie wymyślimy.

 

Bo też i takie mają być, i ciemne-no raczej i z odpowiednim dodatkiem paloności (tożsamość między palonym jęczmieniem w bałtykach, a czarnym słodem w porterach angielskich).

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim bardzo za odpowiedzi :D jako ze miałem wolna chwile to zrealizowałem recepturę, jednak slod zamówiłem barwiący a dostałem czekoladowy 1000ebc :( dlatego dałem 200g i wymoczyłem go w wodzie do wyslodzenia przed podgrzaniem po czym resztę słodu wsypałem do kadzi. Niestety lub stety ale uzyskałem ~20blg chociaż liczyłem na więcej. Trudno następnym razem sprobuje coś zmienić w recepturze i  użyć słodu barwiącego. Ale najpierw muszę zrobić coś ponownie lekkiego aby zebrać gęstwę :D 

 

ps. Nie wiem co mnie skłoniło ale dałem 300g płatków owsianych 

Edytowane przez Juniorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Juniorek napisał:

Dzięki wszystkim bardzo za odpowiedzi :D jako ze miałem wolna chwile to zrealizowałem recepturę, jednak slod zamówiłem barwiący a dostałem czekoladowy 1000ebc :( dlatego dałem 200g i wymoczyłem go w wodzie do wyslodzenia przed podgrzaniem po czym resztę słodu wsypałem do kadzi. Niestety lub stety ale uzyskałem ~20blg chociaż liczyłem na więcej. Trudno następnym razem sprobuje coś zmienić w recepturze i  użyć słodu barwiącego. Ale najpierw muszę zrobić coś ponownie lekkiego aby zebrać gęstwę :D 

 

ps. Nie wiem co mnie skłoniło ale dałem 300g płatków owsianych 

Przy dużych piwach wydajność jest mniejsza niż normalnie. Następnym razem warto uwzględnić. Ale 20blg to dobra gęstość. Teraz tylko cierpliwości przy fermentacji i będzie z tego bardzo dobre piwo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacje przeprowadzam e lodowce, spieszyć się kompletnie nie spieszę mam zamiar leżakować go zasada ilość tygodni=ilość ekstraktu. Ponadto Mam jeszcze pytanie czy można podbić chociaż trochę kolor? Narazie jest taki przejrzysty trochę, leczy bym wolał ciemniejszej, czy mogę zrobić cis na zasadzie ze zatre slod barwiący ostudze i dodam na cicha? Czy lepiej użyć ekstrakt barwiący WES?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porter pracuje w 10°C przez ponad tydzień aktualne 12BLG. Grzybki zjadły średnio 1blg na jeden dzień, myśle ze jeszcze z tydzień i pora zlewać na cicha, no nic zobaczymy co z niego będzie :) 

Aktualnie narodził mi się w głowie single hop, co myślicie jakiś polecany chmiel? Myślałem o jakimś amerykańcu i drożdżach us-05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.03.2019 o 11:48, Bogi napisał:

Daleki byłbym od kategoryczności w mówieniu, że porter to nie stout czy ris, zwłaszcza że ten ostatni tak naprawdę nazywał się Imperial Stout Porter, (przypominam, że gwarancja carska DOPIERO pod koniec XIX-go wieku dodała do imperial stout porterów browaru  Barclay and Perkins przedrostek "Russian") który po dodaniu drożdży fermentacji dolnej, stał się właśnie porterem bałtyckim i jako takie jest trawestacją mocnych angielskich porterów (tzw. stout porters).

 

Tak, a w tym samym czasie Brown Porter był robiony w 100% ze słodu Brown, który był słodem enzymatycznie aktywnym i wędzonym.

Jednak tutaj nie chodzi, jak mniemam, o style historyczne, a obecne Portery Bałtyckie robi się często na samym słodzie bazowym i karmelowym. Zdaję sobie sprawę że niektórzy jutuberzy i przedstawiciele tzw. kraftu sądzą że Porter Bałtycki to powinien być RIS na dolnych drożdżach, ale to nie ma za wiele wspólnego z obecną definicją stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Podepnę się do tematu. Zrobiłem ostatnio portera imperialnego. Dziś poszedł na cichą z 250g Suski sechlońskiej. Pytania do znawców.

1 czy taka ilość śliwki na 19l będzie optymalna i wyczuwalna? Jak długo to trzymać w piwie?

2  na opakowaniu pisze że zawartość cukrów w 250g śliwki to ok 170g co podbije ekstrakt o prawie 1 blg przy założeniu że cały cukier przejdzie do piwa. Ile może tych cukrów przez 2-3 tyg przejść do piwa.  Pytam bo alko już jest na poziomie przeżywalności drożdży a jak jeszcze one cukier ze śliwek przerobią to popełnią niechybnie samobójstwo.

3 czy z takiej śliwki może zrobić się dużo farfocli? W czarnym piwie ich nie zauważe a jak pójdzie ono w butelki to gushing gwarantowany. Czyli pytanie czy filtrować to przy rozlewie?

Z góry dzięki za merytoryczne wskazówki.

Edytowane przez Lubliniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.