Skocz do zawartości

Trawiasty/garbnikowy posmak w piwie + gushing


Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, vmario napisał:

Może wysładzasz zbyt gorącą wodą (np. wrzątkiem) albo zbyt dużą ilością wody i wypłukujesz ze słodu garbniki, które podbijają trawę i łodygę?

Wysładzane wodą 76 stopni (termometr z biowin analogowy) na warkę 22l dałem 12l wody do wysładzania, przestałem wysładzać jak ciecz miała jakieś 2,0 BLG w temp wysładzania nie schładzałem do pomiaru. Areometr też analogowy. Jeśli jest w tym co napisałem jakiś błąd to proszę o rade.

 

9 godzin temu, Oskaliber napisał:

Potrafią być ogromne różnice w chmielach pomiędzy partiami, a niestety w sklepach w Polsce często nowofalowe odmiany pozostawiają sporo do życzenia. Najgorsze, że trafi się taki jeden trawiasty/łodygowy w mieszance kilku i już masz cały profil zepsuty. 

 

Kiedyś zrobiłem APA na 5 chmielach, wyszło trawiaste i kiepskie. Powąchałem porządnie te chmiele na sucho, wytypowałem 2, które mi nie do końca pasowały (choć to było oczywiście mocno intuicyjnie, bo bardzo ciężko to wyczuć na sucho). Zrobiłem Imperial IPA na pozostałych 3 i wyszło rewelacyjne bez żadnej trawy. 

Mam jeszcze 40 g tego cascade to sprawdzę choć nie wiem czy dam to rade wyczuć w suchym chmielu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

26 minutes ago, Leon11 said:

Wysładzane wodą 76 stopni (termometr z biowin analogowy) na warkę 22l dałem 12l wody do wysładzania, przestałem wysładzać jak ciecz miała jakieś 2,0 BLG w temp wysładzania nie schładzałem do pomiaru.

Trudno do czegokolwiek się przyczepić. Jeżeli mało chmielone piwa nie wychodzą ściągające, pozostaje wina chmielu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jeden szczegół, który dziś przyszedł mi do głowy, obie warki były zadane gęstwą. Czy to może mieć wpływ. Gdyby była infekcja to chyba było by więcej oznak niż tylko ta łodyga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.