Skocz do zawartości

Trawiasty/garbnikowy posmak w piwie + gushing


Rekomendowane odpowiedzi

51 minut temu, Wuuu napisał:

Kiedyś tez używałem oxi ale od kilkunastu warek jadę na Starsanie. Nigdy nie miałem infekcji.
Też mam kocioł automatyczny tylko Grainfathera i robię tak, że po zacieraniu i wysładzaniu filtruję pierwszy raz przez siatkę nylonową do fermentora, czyszczę GF, zmieniam standardowy filtr na hop stoper i przelewam brzeczkę spowrotem.

Hop stoper świetnie wyłapuje praktycznie wszystkir chmieliny po gotowaniu, ale zawsze tez przy spuszczaniu na wężyk zakladam raz jeszcze tę siatkę (też ma chyba ok 100 micronów).

Tej samej siatki używam też do chmielenia na zimno, więc po 3-4 dniach wyciągam woreczek z chmielem i też praktycznie nic nie pływa w piwie. Cold crash w 4C na 48h i przy rozlewie leci klarowne piwo.
Co tam się dostanie to z drożdżami osiądzie jeszcze na dnie butelek, ale nigdy gushingu też nie miałem przy standardowych piwach bez fikuśnych dodatków.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

 

Może również zainwestuje w hopstopper. A jak wygląda ten Twój hopstopper do Grainfathera ? Jest jakiś dedykowany ?

A taką siatkę, którą zakładasz na wężyk i używasz (100 mikronów) do chmielenia to gdzie kupiłeś ?

Widzę, na allegro tylko 300 mikronów: https://allegro.pl/oferta/siatka-inox-filtr-300-mikron-piwo-chmiel-20x20cm-7828385957

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Zrób jakieś słodowe piwo z minimalną ilością chmielu. Jeśli robisz w kołko tylko IPA chmielone na zimno to wcale nie musi być to infekcja. Jak Ci takie piwo wyjdzie też z takim posmakiem to będziesz miał pewność, że pewnie jakaś infekcja.

 

A jak nie, to źle odfiltrowujesz chmieliny po chmieleniu na zimno. Sama pończocha się słabo sprawdza. Spróbuj z druciakiem na drugim końcu węża. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba na tą chwilę kupię nowy zestaw pojemników, bo trochę zaczęła mnie przerażać konieczność używania NaOH, kwasu fosforowego itp...

 

Mam jeszcze kilka pytań:

 

1. Gdzie kupujecie Starsan ? Przelewacie to potem do jakiegoś "psikacza"? Ja wszędzie widzę pojemniki bez rozpylacza, a podobno tym się spryskuje raczej. Chociaż teraz znalazłem taki opis: " Może być nanoszony atomizerem, gąbką lub stosowany poprzez płukanie." Jak tego używacie? Przecież nie będę gąbką jechał, a atomizerem spryskać wszystko dokładnie z zakamarkami to też musi być niezła jazda.

 

2. Wspominaliście, żeby zaopatrzyć się w hop stopera, ja w swoim kotle mam coś takiego:

xv5dqU.jpg

 

Dość niewielka powierzchnia, ale w zasadzie nie mam problemów z filtracją, jednak pewnie oczka zbyt grube ?

Może lepiej do kotła podczas warzenia wrzucić dodatkowo hopspidera:

https://allegro.pl/oferta/hop-spider-10x25cm-filtr-do-chmielu-piwo-domowe-7807973509

Co myślicie ?

 

3. Dodatkowa siatka filtrująca na wężyk zamiast pończochy - ja znalazłem tylko coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/siatka-inox-filtr-300-mikron-piwo-chmiel-20x20cm-7828385957

ale to ma 300 mikronów. Czego używacie ? Możecie mi dać namiar na jakiś fajny filtr/siatkę na wężyk ?

 

Edytowane przez nitro2311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Starsanu to ja kupuje na Amazonie tylko ze jest dosyc drogi bo malutka buteleczka kosztuje prawie 20€, ale na moje potrzeby starcza mi na dlugo.

W Polsce to z tego co widzialem na forum sa zbierane zamowienia zbiorowe, wiec wystarczy sie zapisac i przelac na konto osobie zamawiajacej, wychodzi to bardzo tanio - musisz poszukac tego watku.

 

Jesli chodzi o Hop Spidera to bym jeszcze dalej poszukal bo ten dosyc drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, kaingorn napisał:

Ja starsan dorwałem w Wawie w piwnym krafcie, miał go od ręki gościu

Starsan jest do kupienia w sklepach piwowarskich bez problemu - butelka 118 ml to jakies 35 zł lub mniej - niespełna pół litra za 70 zł można bez problemu kupić. A ta ilość do końca świata wystarczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, nitro2311 napisał:

Przecież nie będę gąbką jechał, a atomizerem spryskać wszystko dokładnie z zakamarkami to też musi być niezła jazda.

 

Właśnie na tym polega skuteczność Starsanu, że specjalnie jest on tak zaprojektowany,  żeby się pienić i przez to lepiej dochodzić w te zakamarki. Ta piana jest nieszkodliwa, można prosto na nią lać piwo bez obaw o smak i zdrowie :) Pomyślano go tak, że PH brzeczki neutralizuje działanie Starsanu, także w piwie go praktycznie nie ma, bo jest zneutralizowany i rozłożony na łopatki :D Ja sam żałuję, że nie kupiłem od razu Starsanu, tylko zamówiłem 5 kg OXY :D  Ale jak je przerobię, to na bank zamawiam Starsan, bo jak czytałem, to środek wymyślony specjalnie dla branży piwowarskiej :) i faktycznie literatura mnie przekonuje, że to prawda :) a najlepsze jest w nim właśnie to, że można nim po prostu spryskiwać sprzęt i wystarczy krótki czas kontaktu, żeby się pozbyć wszelkich niechcianych form życia z naszej aparatury :D A póki co mam 5 kg OXY i 5 litrów Desprej'a :D Także wchodzę do kuchni, jak Billy Kid do Saloon'u :D Nikt nie ma szans :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Może również zainwestuje w hopstopper. A jak wygląda ten Twój hopstopper do Grainfathera ? Jest jakiś dedykowany ?
A taką siatkę, którą zakładasz na wężyk i używasz (100 mikronów) do chmielenia to gdzie kupiłeś ?
Widzę, na allegro tylko 300 mikronów: https://allegro.pl/oferta/siatka-inox-filtr-300-mikron-piwo-chmiel-20x20cm-7828385957
Tak, dedykowany. Na stronie twojbrowar.pl znajdziesz też taki z gwintem 3/4 bodajże i te siatki nylonowe.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam worek 100mikronów do filtrowania, ale dość duży 40x30cm

Przy dekantowaniu brzeczki do fermentora wkladałem go do pojemnika, przelewałem przez niego brzeczkę, po czym wyciągałem worek. Brzeczka pozostawała klarowna.

Teraz uzywam mniejszych (15x10cm), worków 150mikronów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, DevilNoOne napisał:

Starsan jest do kupienia w sklepach piwowarskich bez problemu - butelka 118 ml to jakies 35 zł lub mniej - niespełna pół litra za 70 zł można bez problemu kupić. A ta ilość do końca świata wystarczy :D

Dlatego mnie dziwi ta nagonka na kupno i zbiórki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kaingorn napisał:

Dlatego mnie dziwi ta nagonka na kupno i zbiórki ;)

Starsan w TB - 55 zł za 236ml

Starsan na zrzucie ostatniej - 25 zł za 250ml

 

Ja się wcale się nie dziwie, choć sam kupiłem w sklepie (ale to z lenistwa) :)

 

Co do tematu - wymiana pojemników i wszystkie sprawy dotyczące dezynfekcji - jak najbardziej, ale i tak obstawiam, że trawa wynika z tego, że za długo chmielisz na zimno, a gushing ze słabej filtracji. 

 

Daj znać, czy się uporałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.03.2019 o 01:14, PawelW napisał:

Starsan w TB - 55 zł za 236ml

Starsan na zrzucie ostatniej - 25 zł za 250ml

 

Ja się wcale się nie dziwie, choć sam kupiłem w sklepie (ale to z lenistwa) :)

 

Się dziwię bo właśnie też jestem leń :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem w końcu i Starsan, chłodnicę, nowy fermentor i worek do chmielenia i filtrowania (nazywany hop spiderem), może w końcu pozbędę się niechcianego posmaku i gushingu, a jak nie to się chyba poddam...

 

Ogólnie gość w TB mi powiedział, że nie powinno się do fermentacji używać pojemnika z kranikiem bo tam jest największa szansa

na rozwinięcie się jakiegoś syfu. Wziąłem więc zwykły i będę to potem zlewał rurką, aczkolwiek wtedy znowu jest kontakt z ustami -

jakoś to muszę zassać a nie znam tajemnych technik. To chyba jednak i tak bezpieczniejsza opcja, niż kranik ?

 

Mam jeszcze problem z chłodnicą. Założyłem wężyki i podpiąłem, ale nie mogę uzyskać szczelności wykorzystując zestaw zacisków.

Jak bym mocno ich nie przykręcił na rurce, to i tak lekko z obu kapie. Tak powiedzmy jedna kropla na 10 sekund. Powiedzmy, że będę chłodził

brzeczkę z 20 min, to 120 kropelek mi wpadnie do piwa. Czy to może być problem ? Woda niby chlorowana, chłodnica i tak idzie do gotowania

wcześniej, więc teoretycznie chyba nie powinno to stanowić jakiegoś wielkiego problemu ?

 

.... i jeszcze odnośnie tego "hop spidera" To jest po prostu taki niemały worek, którego nie mam jednak jak rozpiąć na garnku, bo chyba

było trzeba dokupić jakąś specjalną konstrukcję o której nie pomyślałem. Powinno to wyglądać tak:

FAOF2ZQI4O23NJX.LARGE.jpg

 

Nie wiem skąd to wziąć i nie mam potrzebnych materiałów i umiejętności, żeby zbudować tak jak wyżej,

więc oprawie to w kółko od halogena i jakoś umieszczę na środku gara, tylko wtedy to będzie jakby taka skarpeta

(niezbyt duża średnica) zwisająca do kotła. Mam nadzieję, że taka nieduża powierzchnia styku chmielu

z wodą jednak wystarczy ? Może się to rozejdzie w tym garze...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, nitro2311 napisał:

Ogólnie gość w TB mi powiedział, że nie powinno się do fermentacji używać pojemnika z kranikiem bo tam jest największa szansa

na rozwinięcie się jakiegoś syfu. Wziąłem więc zwykły i będę to potem zlewał rurką, aczkolwiek wtedy znowu jest kontakt z ustami -

jakoś to muszę zassać a nie znam tajemnych technik. To chyba jednak i tak bezpieczniejsza opcja, niż kranik ?

 

No niby tak, ja osobiscie nigdy przez kranik infekcji nie mialem ale czytalem o takich przypadkach.

Ja do fermentorow bez kranika mam specjalna pompke ktora podpinasz pod wezyk, raz zaciagniesz i leci sobie. Dodatkowo nie zasysa od spodu tylko z boku wiec nawet jak spuszczasz praktycznie do zera trzymajac pomke w osadzie to ci syfu nie naciagnie. Musisz sie rozejrzec za nimi - jest to lepsze i wygodniejsze niz zasysanie ustami.

19 godzin temu, nitro2311 napisał:

 

Mam jeszcze problem z chłodnicą. Założyłem wężyki i podpiąłem, ale nie mogę uzyskać szczelności wykorzystując zestaw zacisków.

Jak bym mocno ich nie przykręcił na rurce, to i tak lekko z obu kapie. Tak powiedzmy jedna kropla na 10 sekund. Powiedzmy, że będę chłodził

brzeczkę z 20 min, to 120 kropelek mi wpadnie do piwa. Czy to może być problem ? Woda niby chlorowana, chłodnica i tak idzie do gotowania

wcześniej, więc teoretycznie chyba nie powinno to stanowić jakiegoś wielkiego problemu ?

 

Widocznie nie masz odpowiej srednicy weza. Ja mam na chlodnicy wyjscia 12 mm, dokupilem dokladnie z taka sama srednice wewnetrzna wezyk i nie mam zadnego problemu, nawet nie uzywajac zaciskow.

 

19 godzin temu, nitro2311 napisał:

 

.... i jeszcze odnośnie tego "hop spidera" To jest po prostu taki niemały worek, którego nie mam jednak jak rozpiąć na garnku, bo chyba

było trzeba dokupić jakąś specjalną konstrukcję o której nie pomyślałem. Powinno to wyglądać tak:

FAOF2ZQI4O23NJX.LARGE.jpg

 

Jak dla mnie nie wyglada to jak Hop Spider tylko jak worek do BIAB. Ale zwal jak zwal, wazne zeby swoja role pelnilo. Metalowy Hop Spider bylby duzo wygodniejszy do uzytkowania i do czyszczenia. Do tego nie musialbys budowac jakichkolwiek konstrukcji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak ten worek się sprawdził, tak mi się przynajmniej wydaje. Od razu po gotowaniu wyciągnąłem cały chmiel w kilka sekund.

Ten metalowy, który widziałem w TB wydawał mi się malutki, ale może to tylko takie wrażenie, bo nie wyciągałem z opakowania.

Ewentualne resztki wyłapał drugi filtr na kraniku.

 

...aktualnie piwko już ostro bulgocze i w końcu czuję łady zapach z rurki. Trochę przeszkadza brak kranika w fermentorze, bo żeby pobrać próbkę do pomiarów blg, będę musiał otwierać wieko i jakąś chochlą nabierać, mam jednak nadzieję na przełomowe piwko, bez infekcji, gushingu i niechcianego posmaku :)

 

PS. Teraz nawet na przezroczystym fermentorze widzę, że osad chmielowy (tam gdzie sięga piana) to taki cieniutki, minimalnie zauważalny paseczek. Poprzednio był to pas grubości 2 cm, tak że ciężko to było nawet później domyć. Na razie jest dobrze :)

Edytowane przez nitro2311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, nitro2311 napisał:

...aktualnie piwko już ostro bulgocze i w końcu czuję łady zapach z rurki. Trochę przeszkadza brak kranika w fermentorze, bo żeby pobrać próbkę do pomiarów blg, będę musiał otwierać wieko i jakąś chochlą nabierać, mam jednak nadzieję na przełomowe piwko, bez infekcji, gushingu i niechcianego posmaku :)

 

 

Jesli robisz pomiar refraktometrem to wystarczy mala pipeta - zazwyczaj sa dolaczone w zestawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tez chinski z tego ATC do mierzenia Brix. Sprawdza sie w miare dobrze. Na aliexpres kupisz najtaniej, ja zaplacilem na amazonie posrednikowi nieco wiecej ale przesylke mialem w ciagu kilku dni.

Zamawiajac z Ali musisz sie liczyc ze dostawa moze nieco potrwac, ale zaoszczedzisz nieco kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam!

Mam podobny problem co kolega z pierwszymi 2 warkami zacieranymi.

Do tej pory warzyłem z ekstraktów i piwko wychodziło fajne (robię również głównie IPA)

Pierwsza warka WHITE IPA zatarła mi się raczej na wytrawnie (parę błędów było) nie dawałem żadnych przypraw tylko sporo chmielu i po pierwszych próbach piwko pijalne ale kurcze trawa, łodyga i takie tam. W porównaniu do IPA z ekstraktów to nie ma nawet co stawiać. Nagazowanie natomiast ok.

 

Przepis  https://brewness.com/pl/recipe/rice-white-ipa-leon-browar-w-trakcie-opracowania/view

 

Również chmieliłem 7 dni oraz nie usuwałem chmielu przed chłodzeniem ?

 

Ale moje pytanie jest następujące czemu przy ekstraktach to w zasadzie nie miało znaczenia (chmielone nawet i 9 dni na zimno) i o żadnej trawie nie ma mowy???

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kolejnej warce Ipa gdzie zastosowałem częściowe zacieranie również wyczuwalne nuty trawiaste, łodygowe ale już dużo słabsze, akceptowalne.

https://brewness.com/pl/recipe/leos-aipa-partial-mash-1/view

 

Podobnie chmiel był dany 7 dni na zimną może za długo rzeczywiście. W obu przypadkach użyty amarillo oraz cascade z tej samej dostawy, więc jeśli chmiel to któryś z tych jest winowajcą

 

Dziwi mnie tylko że wcześniejsze warki na ekstraktach z użyciem tych chmieli (inne partie) nie dawały takich efektów, a trzymałem na zimnej 7 i więcej dni z chmielem.

 

Ale już kolejna warka Hafe- weizen pełne zacieranie i o trawie nie ma mowy. Są goździki i banany ? choć na razie to tylko nienagazowana brzeczka tak smakuje.

 

Oczywiście w tym piwie są śladowe ilości chmielu więc chyba to chmiel winny 

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Leon11 said:

Dziwi mnie tylko że wcześniejsze warki na ekstraktach z użyciem tych chmieli (inne partie) nie dawały takich efektów, a trzymałem na zimnej 7 i więcej dni z chmielem

Może wysładzasz zbyt gorącą wodą (np. wrzątkiem) albo zbyt dużą ilością wody i wypłukujesz ze słodu garbniki, które podbijają trawę i łodygę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Leon11 napisał:

Dziwi mnie tylko że wcześniejsze warki na ekstraktach z użyciem tych chmieli (inne partie) nie dawały takich efektów, a trzymałem na zimnej 7 i więcej dni z chmielem.

Potrafią być ogromne różnice w chmielach pomiędzy partiami, a niestety w sklepach w Polsce często nowofalowe odmiany pozostawiają sporo do życzenia. Najgorsze, że trafi się taki jeden trawiasty/łodygowy w mieszance kilku i już masz cały profil zepsuty. 

 

Kiedyś zrobiłem APA na 5 chmielach, wyszło trawiaste i kiepskie. Powąchałem porządnie te chmiele na sucho, wytypowałem 2, które mi nie do końca pasowały (choć to było oczywiście mocno intuicyjnie, bo bardzo ciężko to wyczuć na sucho). Zrobiłem Imperial IPA na pozostałych 3 i wyszło rewelacyjne bez żadnej trawy. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.