Skocz do zawartości

Dekokt


nogmot

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

 Mam taki schemat zacierania czeskiego pilsa i nie do końca rozumiem.

"

- 55°C - 10min

- 63°C - 20min

- Odebrana 1/3 zacieru

- 72°C - 20 min. dekokt

- 100°C - 15 min dekokt

- 72°C - 25 min

- 76°C - 5 min

"

20 min. W 63° i dopiero wtedy odbieram 1/3? A co się wtedy dzieje z tymi 2/3 zacieru?

Czy może odbieram 1/3 przed przerwą 63° i to na dekokt a pozostałe 2/3 do przerwy 63°?

 

"- 72°C - 20 min. dekokt

- 100°C - 15 min dekokt"

Czyli ta 1/3 do 72 i 100° dekokt?

 

72° na 25 min, to już całość? (Dekokt podniesie temp z 62 na 72?)

 

Z góry dziękuję.

T. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie robiłem dekoktu. Bardziej bawiłem się w substytut dekoktu - to znaczy przed wysładzaniem odbierałem cześć zacieru o gotowałem przez 15 minut.

Rozumiem to tak. Jak odbierasz 1/3 do dekoktu, reszta pozostaje w zadanej temperaturze.

To znaczy, że na czas gotowania reszta pozostaje w 63 stopniach.

Dodajesz dekokt. Temperatura wzrasta do 72 stopni.

Dalej odbierasz 1/3 i gotujesz 15 minut. Reszta pozostaje w 72 stopniach... i tutaj mi to do końca nie gra. Nie jestem przekonany, że dodanie 1/3 wrzątku do 2/3 zacieru w 72 stopniach podniesie temperaturę tylko do 76 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Grzegorz Żukowski napisał:

Nigdy nie robiłem dekoktu. Bardziej bawiłem się w substytut dekoktu - to znaczy przed wysładzaniem odbierałem cześć zacieru o gotowałem przez 15 minut.

Rozumiem to tak. Jak odbierasz 1/3 do dekoktu, reszta pozostaje w zadanej temperaturze.

To znaczy, że na czas gotowania reszta pozostaje w 63 stopniach.

Dodajesz dekokt. Temperatura wzrasta do 72 stopni.

Dalej odbierasz 1/3 i gotujesz 15 minut. Reszta pozostaje w 72 stopniach... i tutaj mi to do końca nie gra. Nie jestem przekonany, że dodanie 1/3 wrzątku do 2/3 zacieru w 72 stopniach podniesie temperaturę tylko do 76 stopni

Ok, ok.

Dzięki.

Raz też tak podgrzewałem Witka, tylko odbierałem jakieś 1/5 i gotowałem ok. 5 min.

Przy dodaniu 5 l  przy 68°, to skoczyła temp do 77°, więc pytanie ile by skoczyła przy 1/3.

Tylko czy takie coś, to dekokcja? Tzn. czy cokolwiek daje?

 

 

 

Edytowane przez nogmot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 20 minutach w 63 odbierasz 1/3, grzejesz to na 72, trzymasz w tej temp. 20 min, grzejesz (dekokt) do 100 i 15 min gotujesz, dodajesz to do pozostałych 2/3 i teoretycznie ma Ci to podnieść temp do 72 dla całości (obliczenia mi wskazują że wyjdzie 75, ale to tylko obliczenia). Dalej standardowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Henx napisał:

Po 20 minutach w 63 odbierasz 1/3, grzejesz to na 72, trzymasz w tej temp. 20 min, grzejesz (dekokt) do 100 i 15 min gotujesz, dodajesz to do pozostałych 2/3 i teoretycznie ma Ci to podnieść temp do 72 dla całości (obliczenia mi wskazują że wyjdzie 75, ale to tylko obliczenia). Dalej standardowo. 

 

Ok!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Jankasper napisał:

Tylko pamiętaj,  żeby dodawać powoli,  ciągle mieszając. 

Niebezpieczeństwo przegrzania? 

Czyli jak przy dodawaniu, temp. będzie niebezpiecznie rosła, to czekać aż dekokt ostygnie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, nogmot said:

Niebezpieczeństwo przegrzania? 

Czyli jak przy dodawaniu, temp. będzie niebezpiecznie rosła, to czekać aż dekokt ostygnie?

 

Przegrzania punktowego.  Poprostu możesz w ten sposób zdezaktywowac zbyt dużo enzymów. Dodawanie małymi porcjami połączone z ciągłym  mieszaniem rozwiązuje problem.  Najlepiej mieć sondę wetknieta w młóto i obserwować zmiany temperatury live. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Odkopie troche temat, ale staram sie trzymac regul forum, wiec nie zakladam nowego watku.

 

Pomozcie mi troche zrozumiec zasade dzialania dekokcji. Na przyklad: w przypadku zacierania z przerwa bialkowa ustalam temperature zacieru na ok 50°, robie przerwe, powiedzmy 15' (wiki wspomina o 1/2h), odbieram dekokt, podgrzewam do ok 70°, zacieram jakies 20', podgrzewam i gotuje jakies, powiedzmy, 10 minut i powoli dodaje do glownej kadzi. Czyli liczac przerwe bialkowa ktora juz "zaszla", plus dekokcje, to wychodzi mi co najmniej 45-50' trzymania glownej kadzi w 50°, albo i dluzej - w zaleznosci od filozofii i techniki dekokcji. No to przeciez w taki sposob uwalam sobie po calosci pienistosc piwa - wszyscy naokolo ostrzegaja zeby przerwa 50° trwala max. 10-15 minut, bo bialka, bo slody wysoko przetworzone, bo bo bo... No to jak to jest?

 

Ta sama watpliwosc odnosi sie do pozostalych przerw, z tym ze tutaj mam mniejszy stres.

 

Pomocy dajcie rodacy, bom kiep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki! Z tym ze nie szukam w tym momencie rozwiazania biezacego problemu, lecz staram sie zrozumiec sam proces. Czyli znaczenie czysto edukacyjne ?

 

Do takiego czeskiego pilsa czeskiego, z tego co czytalem, ludzie czesto stosuja kilkukrotna dekokcje, podnoszac temperature np. wg schematu: 

 

50°->62°

62°-72°

ewentualnie tez 72°->mash out.

 

I dlatego zastanawiam sie, jak sie ma tam pierwsza dekokcja do "szkodliwosci" zbyt dlugiej przerwy bialkowej? Albo jedno przeczy drugiemu, albo ja cos zle rozumiem z tego wszystkiego.

 

A ze pozbyc sie problemu najlatwiej jest go po prostu omijajac, to jasna sprawa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, DanielN napisał:

Od mieszania będą zakwasy, bo to nie może się przypalić.

Można to zrobić  w piekarniku,nic nie trzeba mieszać,tylko pilnować temp. żeby za duża nie była bo za bardzo się skarmelizuje i potem taki buraczany cukier wychodzi w smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.