Skocz do zawartości

Płatki gryczane (błyskawiczne)


prusak

Rekomendowane odpowiedzi

Myślałem o takim zasypie:

- pilzeński - 2500g

- monachijski I - 1900g

- carapils - 250g

- barwiący - 40g

 

czy dodanie 500g tych płatków będzie miało jakiś (czy korzystny) wpływ na smak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzyliśmy kiedyś takie piwo:

Słody:

Pale ale - 3 kg

Karmelowy ciemny 0,3 kg

Wiedeński 0,3 kg

Płatki gryczne błyskawiczne 0,8 kg

Filtracja była koszmarna za to piwo wyszło smaczne, półciemne z fajnymi gryczanymi smaczkami i zapachami.

Jeśli chcesz uwarzyć piwo z dodatkiem gryki to lepiej zastosować kaszę niż płatki. Smaki te same a filtracja zdecydowanie szybsza.

 

goroncopozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Gryka rulezz ;)

 

pierwszy raz zdażyło mi się "podłączyć" do piwa zaraz krótkiej cichej (10 dni) podczas rozlewu zakosztowałem gryczanej ambrozji, jestem zachwycony - zwykłe piwsko 12 - 14 BLG na pilznie z kaszą jęczmienną i gryczaną (3 kg pilzna, 1 kg gryczanej i 1 kg jęczmiennej - bo jest tania w Realu...) drożdże s-33 i chmiel Sybilla jako goryczkowy i aromatyczny

 

Zobacze po dojrzewaniu, ale juz teraz widzę, że smak gryki z chmielem tworzy cudo po prostu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwykłe piwsko 12 - 14 BLG na pilznie z kaszą jęczmienną i gryczaną (3 kg pilzna, 1 kg gryczanej i 1 kg jęczmiennej - bo jest tania w Realu...) drożdże s-33 i chmiel Sybilla jako goryczkowy i aromatyczny

Kurcze, brzmi niezle, chyba wloze sobie recepturke w kalendarz :-)

 

Czy moglbys opisac wiecej szczegolow: jak zacierane itp?

 

Czym mozna zastapic Sybille? W lodowce mam Cascade, Goldings i Hallertau, ale moglbym cos dokupic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem Sybillę, bo akurat mam jej najwięcej. Myślę, że każdy chmiel goryczkowy się nada, byle w odpowiedniej ilości. Wahałbym się przed dawaniem Cascade, bo niekoniecznie nuty owocowe będa pasować do gryki.

 

Zacierałem "na lenia" czyli kasza skleikowana, a słód wsypany do wody o temp 68 stopni i pozostawione samemu sobie na 1 h 15 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem dwa razy piwo gryczane. Piwo gryczane na S04. Zasyp wiedeński 3kg, monachijski I 1kg, monachijski II 1kg, Carapils 0,25kg , Caramunich I 0,25kg, płatki gryczane 0,8kg . Zacieranie 52°C 10min, 62°C 30min, 72°C 30min, 78°C i filtracja (niestety długo ok. 2,5godz.). Chmielenie 90min. od początku 30g Marynki, w 75 minucie 70g Lubelski. Powinno wyjść 26-27l 15°Blg . Burzliwa 6-8 dni zależy od temperatury. Cicha 14 dni. Końcowe °Blg około 3, dodaję 200g glukozy przy butelkowaniu. Piwo jest dobre po 4 tygodniach , a super po 6 tyg. Kolor czerwono-wiśniowy. Piana w kuflu bardzo trwała do końca konsumpcji. Smak i zapach lekko słodowy z wyraźnym zapachem "łąkowo-gryczanym". Robiłem jeszcze raz to piwo na dolnych W34/70.Intensywność zapachu i smaku prawie niweluje różnicę używanych drożdży. Przeciętny konsument nie zauważy różnicy. Zrób to piwo koszmar filtracji wynagradza końcowy efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że każdy chmiel goryczkowy się nada, byle w odpowiedniej ilości. Wahałbym się przed dawaniem Cascade, bo niekoniecznie nuty owocowe będa pasować do gryki.

Nie mam niestety goryczkowego... Postanowilem ze zrobie tak:

 

Buckale

6-B Blonde Ale

 

Original Gravity: 1,051 (1,038 - 1,054)

Terminal Gravity: 1,013 (1,008 - 1,013)

Color: 11,22 (5,91 - 11,82)

Alcohol: 4,99% (3,8% - 5,5%)

Bitterness: 22,8 (15,0 - 28,0)

 

3000 g English 2-row Pils

1500 g Buckwheat Flaked

200 g Melanoidin Malt

30 g Goldings (5,0%) - added during boil, boiled 60 min

15 g Hallertau (4,5%) - added during boil, boiled 15 min

15 g Hallertau (4,5%) - added during boil, boiled 0 min

1,0 ea Danstar 3767 Nottingham

 

Co myslisz? :-)

 

 

Zacierałem "na lenia" czyli kasza skleikowana, a słód wsypany do wody o temp 68 stopni i pozostawione samemu sobie na 1 h 15 min.

:-)

 

 

 

Powinno wyjść 26-27l 15°Blg . Burzliwa 6-8 dni zależy od temperatury. Cicha 14 dni. Końcowe °Blg około 3, dodaję 200g glukozy przy butelkowaniu. Piwo jest dobre po 4 tygodniach , a super po 6 tyg. Kolor czerwono-wiśniowy.

Dziekuje, przepis wyglada smakowicie, ale narobilem sie ostatnio strasznie duzo ciezkawych, skomplikowanych piw i potrzebuje czegos prostego, lekkiego, jasnego... :-)

Edytowane przez alkos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne pełne mocno chmielone

Zasyp: pilzneński 4kg, Caramunich I 0,5kg płatki jęczmienne błysk. o,4kg

Zacieranie 52°C 10min, 63°C 30min, 72°C 30min, 78°C i filtracja (bardzo szybka)

Chmielenie 60min, w 10min 45g goryczkowego, w 40min 50g aromatycznego

wychodzi ok.24-25l 12,5°Blg , drożdże S04

na cichej dorzucam 1 tabl. Hop Aroma

200g glukozy przy butelkowaniu

Piwo jest gotowe po 3-ech tygodniach ale najlepsze po ok. 2-óch miesiącach

Smak lekko słodowy a po chwili wyraźnie goryczkowy( nawet bardzo), ładna sztywna piana do końca kufla

kolor herbaty

Jesli chcesz piwo bardziej neutralne daj 0,25kg Caramunich I (kolor jasny , mniej słodowy smak), a goryczkowego daj tylko15-20g

Jesli Ci się podoba dodaj mi plusa

Edytowane przez twawrzyniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Piwo gryczane na S04. Zasyp wiedeński 3kg, monachijski I 1kg, monachijski II 1kg, Carapils 0,25kg , Caramunich I 0,25kg, płatki gryczane 0,8kg.

Kleikowałeś te płatki?

 

Kolor czerwono-wiśniowy. Piana w kuflu bardzo trwała do końca konsumpcji. Smak i zapach lekko słodowy z wyraźnym zapachem "łąkowo-gryczanym".

Chciałbym osiągnąć właśnie taki czerwony kolor, ale zminimalizować słodowość w zapachu i smaku - czy zamiana 0.5kg słodów karmelowych na mniejszą ilość ale ciemniejszego da mi taki właśnie efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 lata później...
  • 1 rok później...

Witam,

może lamerskie pytanie, ale nie wiem - czy taka kasza gryczana jest już skruszona, i wystarczy kleikowanie, czy trzeba ją jeszcze "dośrutować"? 

Kaszę ześrutuj.

Zależnie od tego jak zamierzasz zacierać, kleikowanie może być zbędne - ok połowy skrobi gryczanej powinno skleikować w temp. 65C, całkowite kleikowanie przy 69C.

Ja zazwyczaj nie kleikowałem i wydajność była raczej normalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.