Jump to content
Sign in to follow this  
Tomasz Grzesik

filtrowanie brzeczki po chmieleniu

Recommended Posts

cześć,

Normlanie po chmieleniu (1h) ofiltrowuje brzeczkę przez pieluchę tetrową z reszty odpadów chmielowych i dopiero taką brzeczkę chłodzę w fermentatorze na zewnątrz i po ostudzeniu zadaje drożdzami.

ostatnio rozmawiałem z gościem, który twierdzi, że chmiel powinienem usuwać dopiero po zakończonej fermentacji burzliwej.

prosiłbym tylko o Wasze zdanie, która wersja jest poprawna. 

Dobrze ty robisz. Przy chłodzeniu całą noc bez filtracji będziesz miał ostrość na języku i długą ściagającą goryczke. Wiem bo tak robiłem w tym sezonie ;(

56 minut temu, Tomasz Grzesik napisał:

cześć,

Normlanie po chmieleniu (1h) ofiltrowuje brzeczkę przez pieluchę tetrową z reszty odpadów chmielowych i dopiero taką brzeczkę chłodzę w fermentatorze na zewnątrz i po ostudzeniu zadaje drożdzami.

ostatnio rozmawiałem z gościem, który twierdzi, że chmiel powinienem usuwać dopiero po zakończonej fermentacji burzliwej.

prosiłbym tylko o Wasze zdanie, która wersja jest poprawna. 

I prawidłowo, mysle tylko że prościej zrobił łirpula i dekantować wężykiem

Lub nylonowe/muslinowe siatki. Ostatnio braklo mi pare groszy do bezplatnej przesylki, wiec wrzucilem nylonowa w koszyk, nawet dwie - miodzio

A próbował ktoś kiedyś filtrować chmieliny wężykiem z oplotu? Akurat mam zamiar chmielić w kociołku z kranikiem i zastanawiam się czy jest sens przykręcać oplot, czy jednak jest zbyt przepuszczalny i poprzestać na zwykłym sitku podstawionym pod kranik? A może dwa sposoby na raz?

Próbowałem. Dało radę, ale filtracja była dramatem. Co chwila chmieliny wężyk zapychały. Końcówkę filtracji w ogóle sobie odpuściłem i wylałem ok. 2 litry do kanalizacji

5 minut temu, Grzegorz Żukowski napisał:

Próbowałem. Dało radę, ale filtracja była dramatem. Co chwila chmieliny wężyk zapychały. Końcówkę filtracji w ogóle sobie odpuściłem i wylałem ok. 2 litry do kanalizacji

A jaki to był oplot? Mój to 1/2 i 70 cm, to może jednak taki duży dałby radę?

Też próbowałem ale takim 10cm szyszkę filtrować (szyszkę na zimno daje radę bez problemu), nie chodzi raczej o chmiel tylko o osady białkowe, a te w połączeniu z granulatem to pewnie będzie masakra

Oplot mam jakieś 30-40cm 1/2". Do 2/3 objętości idzie filtracja bez problemu. Filtrowałem granulat. Później im mniej brzeczki, tym coraz więcej chmielin. Szyszkę możliwe dałoby radę.

Uważam, że lepiej jednak zainwestować w kawałek muślinu, jakiegoś materiału, czy nawet wygotowanej starej pończochy i chmielić w tym. Wtedy wystarczy z gara przelać nad zdezynfekowanym sitkiem do fermentatora i sprawa załatwiona 😛

Edited by Grzegorz Żukowski

Właśnie mam zapas nowych woreczków muślinowych kupionych specjalnie do chmielenia, ale jednak są opinie że granulat w tych woreczkach często się zbryla i piwo wychodzi niedochmielone.