Skocz do zawartości

Komora chłodnicza - chłodzenie powietrzem z zewnątrz


kefa81

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się jak stworzyć warunki do lagerowania w domu, czyli jak zrobić własną chłodnię w której temperatura będzie 0-2'C. Czytając forum dochodzę do wniosku, że albo trzeba kupić zamrażarkę i zabudować ją w "szafie chłodniczej" np. takiej zrobionej ze styropianu, albo...no właśnie. Mam piwnicę w domu z oknem (nieszczelnym ? ), lagerować będę wyłącznie w miesiącach zimowych, wtedy w piwnicy w zależności od pogody jest 4-10' C Czytałem że zamrażarki/lodówki powinny stać w pomieszczeniach powyżej 6'C, bo niższe temperatury niekorzystnie wpływają na trwałość zamrażarki - ciekawe swoją drogą ile z tego prawdy? Bo zastosowanie zamrażarki czy lodówki wydaje mi się być najwygodniejsze do stworzenia chłodni.
Chciałbym zatem zbudować swoją chłodnię (ze styropianu) o pojemności powiedzmy 12 skrzynek (ok 0,7m3), ale potrzebuje jeszcze dodatkowego chłodzenia. Poradźcie proszę w którą stronę iść:
  1. Do "chłodni" myślę aby podłączyć rurę wentylacyjną (10cm), która będzie wyprowadzona za okno i do rury zamontować wentylator, aby zasysał powietrze z zewnątrz. Do tego wiadomo jakiś sterownik, czujniki temperatury, aby wentylator pracował tylko w zadanych warunkach w zależności od temperatury na zewnątrz i w chłodni. Czy ktoś może już to praktykował? Jak to jest z wymianą powietrza? Powiedzmy w chłodni mam +8'C a na zewnątrz -3'C, czy dzięki tej rurze wentylacyjnej i wiatrakowi powietrze mi się wymiesza na tyle, że zejdzie w chłodni do 0'C po kilku godzinach, a gdy temperatura na zewnątrz będzie się utrzymywać na poziomie -3'C to po kilku dniach i w chłodni temperatura spadnie mi do -3'C? Czy może jeśli w chłodni temperatura spadnie mi do 0'C i nie będę już używał wiatraka to temperatura w chłodni nie powinna już spadać? Czy w takiej "chłodni" dobrze byłoby również zamontować jakiś wylot na ciepłe powietrze?  
  2. Zrobić to co punkcie 1 plus do tego ogniwa Peltiera? Tak na wypadek jeśli w zimie będzie +10'C. Jaki pobór mocy mają ogniwa to wiem, ale jak jest z ich wydajnością? Jakiego czasu potrzebują powiedzmy 3 ogniwa po 60W, aby zmniejszyć temperaturę w chłodni (0,7m3) gdzie temperatura jest +8'C a chciałbym osiągnąć +3'C? Ktoś wie jak to można policzyć? 
  3. Zamontować jakiś "mini-mini" :) agregat chłodniczy do chłodni z punktu 1? Tylko jaki? Rozumiem, że agregatu chłodniczego z zamrażarki nie da się ot tak wyjąć i włożyć gdzie indziej.
  4. A może ziemianka? Czy może jak już mam piwnicę to ziemianka nie ma sensu?
 
Generalnie chciałbym wykorzystać niskie temperatury w piwnicy i darmowe chłodne powietrze w zimie, pytanie tylko czy to nie będzie za mało aby uzyskać oczekiwaną temperaturę 0-2'C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno najłatwiej i najskuteczniej było by kupić zamrażarkę taką skrzyniową. Upolować gdzieś w dobrej cenie i do tego dokupić kontroler. Możesz to zostawić na dłuższy czas, nie zastanawiając się, czy temperatura jest jaka chcesz, a jak będzie zbijać raptem kilka stopni, to i prądu dużo nie zużyje. Do tego możesz fermentować kiedy będzie cieplej, choćby górną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Fradio napisał:

  Na pewno najłatwiej i najskuteczniej było by kupić zamrażarkę taką skrzyniową... Możesz to zostawić na dłuższy czas, nie zastanawiając się, czy temperatura jest jaka chcesz...

A zamrażarce to nie zaszkodzi jak będzie stała w temperaturze np 4 stopnie? Ostatnio kupowałem zamrażarkę skrzyniową i takie info/ostrzeżenie o temperaturze pomieszczenia w którym stoi zamrażarka było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Gruby. napisał:

Moja skrzyniowa od 20 lat stoi w 15st i nie zapowiada się by coś jej zaszkodziło.

Bo 15st C jej pewnie nie zaszkodzi, ja myślę tu o piwnicy gdzie w zimie temperatura jest 6-10 st C. Info z instrukcji mojej zamrażarki:
"Urządzenie można zainstalować w suchym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu(w garażu lub piwnicy), ale optymalne miejsce instalacji tego urządzenia to takie, w którym temperatura otoczenia odpowiada klasie klimatycznej podanej na tabliczce znamionowej urządzenia. Klasa SN: 10-32st. C, klasa N,ST, T: 16-32 st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja 20 letnia od 5 lat stoi w pomieszczeniu gdzie zimą jest minusowa temperatura i na razie nie narzeka. Kiedyś sprawdzałem zużycie prądu i jest dużo mniejsze od lodówki domowej ponieważ otwiera ją się sporadycznie więc bardzo rzadko się włącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego lodówki powinny stać w określonych temperaturach otoczenia napisane masz tu https://blog.liebherr.com/urzadzenia-chlodnicze/pl/czy-mozna-uzywac-lodowke-w-nieogrzewanym-pomieszczeniu/

Ogniwa Peltiera są dobre do lodówki turystycznej, a nie do tego do czego potrzebujesz - są mało wydajne, prądożerne, wymagające w instalacji.

Agregat z lodówki, żeby spełniał zadanie jak w lodowce, wymaga instalacji wymiany ciepla. Dlatego nie da się go po prostu wyjąć z lodówki i postawić gdzie indziej. To ta instalacji powoduje zmiany temperatur, a nie agregat. Sam agregat - czyli zapewne pod tym hasłem rozumiesz po prostu sprężarkę - jest tylko sprężarką.

W twoim przypadku, najlepiej albo sterować temperatura w pomieszczeniu, uchylajac, przymykając okno, albo wsadzić fermentor w lodówkę z odpowiednim termostatem.

Nic więcej bym nie kombinował, na tym etapie wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.