Skocz do zawartości

hrapkowe warzenie


Rekomendowane odpowiedzi

6-ty dzień burzliwej. Nie bulgocze już, ale pianka jest nadal, a jej bąbelki są wielkości ziaren pieprzu. Ile to jeszcze może potrwać?

Właściwie po 6 dniach, jeśli piana już "siadła" to pewnie fermentacja się skończyła, ale dla pewności możesz zmierzyć Blg, jeśli nie zmienia się przez 2 kolejne dni to można przelewać na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i piwko zabutelkowane!! Oczywiście po pomiarze Blg nie omieszkałem dokonać małej degustacji młodego piwka. No i w odróżnieniu od pierwszej warki (brew kit), pierwsze zacierane dzieło nie ma posmaku drożdży i da się wyczuć wyraźną goryczkę. Może nawet zbyt wyraźną... Chmieliłem w woreczkach 20/30 g. Jakby nie było, leżakowanie przed nami. Tym razem nawet nie kosztujemy przed upływem 2 miesięcy. Główne spożycie (jak wytrzymamy) po 3 miesiącach.

 

Pojawiła się pewna nieścisłość w obliczeniach zawartości alkoholu. Otóż licząc na piechotę wychodzi ok 4,5 a wg kalkulatora na www.mybrewcollection.com 5,4... Dziwne! Liczę wg wzoru (Blgp - Blgk) * 0,513 + 0,3 czyli (12-3.86)*0,513 + 0,3=4,5 Wiecie o co tu chodzi??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po około 2 tygodniach od butelkowania piwko powędrowało do "podziemnej" piwniczki. Jest mu tam, mam nadzieję dobrze i co najważniejsze nikomu tam nie po drodze, więc nie wypijemy, przed upływem 3 miesięcy leżakowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Minęło półtorej miesiąca od butelkowania Red Irish Ale. W Browarze Starobielskim dokonano pierwszej degustacji...

Piwo okazało się bardzo dobre. Kolor nie ma raczej nic wspólnego z czerwonym, ale wspaniała piana pozostaje aż do samego końca. Pomimo wcześniejszych obaw goryczka nie jest zbyt duża. Można nawet powiedzieć, że przydałoby się zwiększyć ilość chmielu goryczkowego, ale domyślam się, że to cecha stylu.

Pozostaje nam poczekać, aby nasze dzieło jeszcze trochę poleżakowało w piwniczce. Niestety jest tam 16 stopni. Trochę dużo na przyszłą dolną fermentację...

 

Wniosek z naszych pierwszych przygód z domowym piwowarstwem jest taki, że różnica pomiędzy brew kitem, a piwem warzonym z procesem zacierania, jest niesamowita!! Warto się napracować!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nadchodzi czas aby stanąć przy kotle warzelnym. Nim to jednak nastąpi trzeba zrobić małe zakupy. Co sądzicie o zestawie Dunkel-Weissen z BA? Macie jakieś doświadczenia, uwagi?

W terminie późniejszym myślę o Monachijkim Ciemnym, też z BA. Tu też poproszę o Wasze wskazówki.

 

Zastanawiam się czy nie wprowadzić do Browaru Starobielskiego drożdży płynnych, ale to jeszcze przemyślę.

 

Jaka jest maksymalna temp. przy jakiej jest sens robić dolną fermentację. 14-16 może być??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co koniecznie dolna? Zamiast monachijskiego proponuję porter (angielski).

Dunkel weizen jest ok. Z zestawu wychodzi klasyka.

 

Z płynnymi daj sobie na razie luz. Suche z zestawów są bardzo dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest maksymalna temp. przy jakiej jest sens robić dolną fermentację. 14-16 może być??

No trochę za dużo. Może dasz radę sobie zrobić prowizoryczny pojemnik i obniżyć trochę temperaturę ?

W sumie sprawa ma się tak, że mamy taką małą, płytką piwniczkę w domku gospodarczym. Jest to taki wybetonowany ˝dół˝ w podłodze o wielkości 6 skrzynek piwa. Piwniczka ta z wszystkich stron poza ˝sufitem˝ znajduje się w ziemi. Zastanawiam się czy samo przykrycie jej styropianem nie załatwi sprawy. Co sądziicie?

 

Jeśli miałbym zaangażować ojca do codziennej wymiany butelek, to już gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
A po co koniecznie dolna? Zamiast monachijskiego proponuję porter (angielski).

Dunkel weizen jest ok. Z zestawu wychodzi klasyka.

 

Z płynnymi daj sobie na razie luz. Suche z zestawów są bardzo dobre.

Jak poradziłeś, tak zamówiliśmy! Jeszcze nie wiem, co jest napisane w instrukcji zestawu Dunkel-Weizena, ale:

 

1) czy w razie czego warto robić dekokcję??

2) nie znalazłem na forum jakiegoś szczegółowego opisu tej metody zacierania...

 

Będą wdzięczny za Wasze sugestie.

Edytowane przez hrapek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój, przynajmniej na razie. No chyba, że łakniesz nowych doznań, znaczy żeby coś ciekawego było to tak. Ja jak na razie dekokcji nie robiłem.

 

Z zestawami z BA polecam postępować ściśle wg instrukcji, są one bardzo dobrze opracowane. Na początkowym etapie nie ma się co silić na poprawianie mądrzejszych. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak też zrobię.

 

Mój cel na najbliższe warki, to przede wszystkim poprawienie organizacji warzenia tak, aby zajmowało to mniej czasu. Ostatnio sporo straciłem go przy wysładzaniu, ale nie wiedziałem wtedy, że metrowy oplot będzie taki szybki i nie wyrabiałem z grzaniem wody :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po małej przygodzie z przerwą felurikową w czasie zacierania, wszystko poszło w miarę gładko i pierwszy dunkel-weizen w krótkiej historii Browaru Starobielskiego burzliwie sobie fermentuje.

 

Red/Brown Irish Ale z poprzedniej warki dojrzał i dziś wieczorem nastąpi oficjalna degustacja. Postaram się załączyć fotkę, jak będzie się czym pochwalić. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Red Irish Ale

 

Degustacja przebiegła bardzo pomyślnie. Piwo po 3 miesiącach od zabutelkowania okazało się jeszcze lepsze niż gdy przeprowadzaliśmy wstępne próby jakiś miesiąc temu.

Pienistość jedynie może mniejsza. No ale to może wpływ śląskiego, cięższego powietrza na jakim dziś je piłem.

 

Co do smaku na pierwszym planie wyczuwa się smak palonego jęczmienia, dopiero w tle nuty chmielowe.

 

Dunkel-Weizen

 

Zasuwa w wiaderku jak mały parowozik. Temp. 21 stopni.

Edytowane przez hrapek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Myślę już pomału o następnej warce...

 

Zastanawiam się nad czasem jaki trwa u mnie wysładzanie. Ile zajmuje Wam ten proces? Pytam osoby, które filtrują za pomocą oplotu. Może zbytnio ograniczam przepływ? Za długo czekam na ułożenie się złoża? Ogólnie za bardzo się z tym cackam...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czekam około 10-15 min. Zwracam ok. 2l. do filtratora z kranikiem i wężem. Cała reszta to zależnie od gatunku piwa od 25 do 45min. Nie ograniczam przepływu!!

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dunkel-Weizen trafił do butelek. W smaku wyczuwam na razie sporo chmielu. Goździkowych posmaków brak. Może dojrzewanie coś zmieni...

Pszeniczne piwa leżakują krócej. Po jakim czasie warto zaczynać degustację?

 

Red Irish Ale - zapasy topnieją w zastraszającym tempie :P Warto było czekać 3 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dunkel-Weizen trafił do butelek. W smaku wyczuwam na razie sporo chmielu. Goździkowych posmaków brak. Może dojrzewanie coś zmieni...

Pszeniczne piwa leżakują krócej. Po jakim czasie warto zaczynać degustację?

Pierwszą butelkę możesz degustować już po 3 tygodniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dunkel-Weizen

 

No i doczekałem się. Powiem, że wyszło z tego dobre piwo. Następnym razem na pewno cicha fermentacja potrwa tydzień, zamiast dwa. Piwo jest zbyt klarowne. Na pewno wyczuwa się posmaki goździkowo-bananowe, ale do cudu Franciszkanów z Monachium jeszcze trochę brakuje. Postaram się następnym razem wyłączyć palnik na czas.

 

Jednym słowem: jestem zadowolony z tej warki. Na pewno z moich trzech warek Red Irish jest najlepszym piwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.