Skocz do zawartości

Reduktor utlenienia do piwa


srd

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...

Odkopię temat, ale od kilku warek (mocno chmielonych) stosuję jako przeciwutleniacz pirosiarczyn sodu i jestem bardzo zadowolony. W końcu mogę wypić całą warkę - wcześniej co tydzień było czuć stopniową degradację.

 

Polecam mocno, jak dla mnie obowiązkowy dodatek.

Edytowane przez krzat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, krzat napisał:

Odkopię temat, ale od kilku warek (mocno chmielonych) stosuję jako przeciwutleniacz pirosiarczyn sodu i jestem bardzo zadowolony. W końcu mogę wypić całą warkę - wcześniej co tydzień było czuć stopniową degradację.

 

Polecam mocno, jak dla mnie obowiązkowy dodatek.

Jaka dawka na ile litrów i na kiedy dajesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, krzat napisał:

Odkopię temat, ale od kilku warek (mocno chmielonych) stosuję jako przeciwutleniacz pirosiarczyn sodu i jestem bardzo zadowolony. W końcu mogę wypić całą warkę - wcześniej co tydzień było czuć stopniową degradację.

 

Polecam mocno, jak dla mnie obowiązkowy dodatek.

Wystarczy dodać witaminy C czystej, która jest przeciwutleniaczem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.11.2020 o 20:29, sobieslaw napisał:

Jaka dawka na ile litrów i na kiedy dajesz?

1g na 20l do syropu przy butelkowaniu. Tutaj dali nawet 3g bez wyczuwalnej róznicy: http://brulosophy.com/2020/04/06/impact-higher-dosage-rates-of-sodium-metabisulfite-smb-have-on-beer-character-exbeeriment-results/

 

13 godzin temu, Suchejroo napisał:

Wystarczy dodać witaminy C czystej, która jest przeciwutleniaczem

Hmm,  może warto dodać oba dla mocniejszego efektu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2020 o 07:18, Suchejroo napisał:

Wystarczy dodać witaminy C czystej, która jest przeciwutleniaczem

Czy czysta to też proszek z kapsułek? Np. takich https://www.colfarm.pl/pl/produkty/max-vita-c-1000#composition? Czy może producenci muszą podawać tylko substancję czynną, a wypełniacze pomijają? Wiadomo, że niby lepiej kupić w proszku, ale w proszku jest pakowana po minimum 250g, a jak raz na jakiś czas trzeba zużyć 3-4g to to przestaje mieć sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, primordial napisał:

Czy czysta to też proszek z kapsułek? Np. takich https://www.colfarm.pl/pl/produkty/max-vita-c-1000#composition? Czy może producenci muszą podawać tylko substancję czynną, a wypełniacze pomijają? Wiadomo, że niby lepiej kupić w proszku, ale w proszku jest pakowana po minimum 250g, a jak raz na jakiś czas trzeba zużyć 3-4g to to przestaje mieć sens.

https://allegro.pl/oferta/witamina-c-kwas-l-askorbinowy-cz-d-a-100-g-7326594096

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, primordial napisał:

Czy czysta to też proszek z kapsułek? Np. takich https://www.colfarm.pl/pl/produkty/max-vita-c-1000#composition? Czy może producenci muszą podawać tylko substancję czynną, a wypełniacze pomijają? Wiadomo, że niby lepiej kupić w proszku, ale w proszku jest pakowana po minimum 250g, a jak raz na jakiś czas trzeba zużyć 3-4g to to przestaje mieć sens.

Ogólnie nie wiem co tam jest w tych tabletkach, ma byc kwas l-askorbinowy. Kup sobie w sklepie piwowarskim jeśli nie chcesz w aptece wiekszego opakowania. Jak bedziesz robil zakupy to zamow przy okazji. W Centrum Piwowarstwa masz np 50g za 7,99zł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, advisorylyrics napisał:

Cytryna nie zadziała? Jutro butelkuje a w aptece pewnie kosztuję krocie : D

 

jednak znalazłem w domu.

Ogolnie nie kosztuje krocie :D pamiętaj by nie przesadzić z ilością bo będzie taka kwaśnosc/ gorycz nie przyjemna. 3g/20l jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
W dniu 3.11.2020 o 18:14, krzat napisał:

Odkopię temat, ale od kilku warek (mocno chmielonych) stosuję jako przeciwutleniacz pirosiarczyn sodu i jestem bardzo zadowolony. W końcu mogę wypić całą warkę - wcześniej co tydzień było czuć stopniową degradację.

 

Polecam mocno, jak dla mnie obowiązkowy dodatek.

Pirosiarczyn sodu to mi się kojarzy z winami. Zabija drożdże i inne "niepożądane" składniki. Kiedyś robiłem wino i go dodałem. Po zastanowieniu się, doszedłem do wniosku, ze jak ma być wino domowe to bez "siary". Siarę dodają do najtańszych win i najdroższych. Z moich obliczeń (środek toksyczny), to wypicie tyle ile dodają producenci do win, to przypada na moją masę ciała w normie ( siara rozkłada się normalnie w wątrobie) wynosi 0,7 l wina na dobę, czyli jedna butelka. Osobiście więc odradzam dodawanie go do piwa. Lepszym rozwiązaniem jest witamina C. Zagłębiłem się troszkę w temacie i odmianą witaminy C jest także Askorbinian sodu. Wszyscy dodają (jak i browary) kwas askorbinowy. Zamówiłem sobie testowo dwie wersje do prób. Kwas jest bardzo kwaśny, natomiast askorbian raczej neutralny w smaku. W składzie piw widzimy wszędzie kwas askorbinowy. Zastanowiłem się, czemu nie ma lepszego w moim mniemaniu askorbinianu sodu. Okazuje się, że niektórzy producenci go dodają. Każda witamina C jest 100 razy lepsza od "siary". Nie dodają go natomiast dlatego (logicznie myśląc), że w smaku piwo jest takie same ale koszty inne. Kwas askorbinowy za 1kg oscyluje w granicach 30zł/1kg, natomiast askorbian sodu 50zł / 1kg. Z dostępnych informacji, dodanie e301 spowalnia jedynie fermentacje.
http://www.beerculture.org/2008/03/20/e300-in-czech-beer/

Edytowane przez grzesiuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba tylko pamiętać, że witamina C jako przeciwutleniacz nie jest remedium na utlenienie, tylko rozwiązaniem pomocniczym, mającym jednak pewne wady. Ja stosuję, ale docelowo wolę poprawić proces.

 

Jeśli zrobisz jakieś porównanie tych 2 środków, daj znać o wynikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 14.06.2021 o 12:17, Łachim napisał:

Trzeba tylko pamiętać, że witamina C jako przeciwutleniacz nie jest remedium na utlenienie, tylko rozwiązaniem pomocniczym, mającym jednak pewne wady. Ja stosuję, ale docelowo wolę poprawić proces.

 

Jeśli zrobisz jakieś porównanie tych 2 środków, daj znać o wynikach.

Kosztuje teraz piwo świerkowe, w jednych butelkach witamina c (Kwas L-Askorbinowy), w drugich Askorbinian sodu. Po pierwszej degustacji wychodzi na to, że lepszy smak ma z witaminą C. Czuć wyraźnie żywicę świerka, smak jest bardziej wyrazisty. Z dodatkiem askorbinianu też czuć smak i zapach świerku, natomiast jest on całkowicie inny i bardziej przytłumiony. Jutro spróbuje powtórzyć wrażenia sensoryczne i dodam notkę. Piwo butelkowane 23 czerwca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zdarzało się. Trzeba uważać,  żeby nie dać jej za dużo, bo nie ma za czym się ukryć (a skuteczna jest już ilość praktycznie niewyczuwalna w smaku). Myślę,  że do lagera wybrałbym purosiarczyn, oczywiście w bardzo małej ilości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ja daję do większości moich piw witaminę C w ilości 2 g na 10 litrów piwa przy rozlewie bądź kegowaniu. Nie daję jej do np. Porterów lub Imperialnych Stoutów, gdzie wg mnie lekkie utlenienie wpływa na walory smakowe. Choć tak naprawdę wydaje się, że piwo można utlenić na wielu innych etapach produkcji.

Pozdrawiam, Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dorzucę dwa słowa do tematu, pewnie nie każdy potrzebuje tego info, ale widzę, że co najmniej jeden kolega robi ten błąd - kwas cytrynowy i askorbinowy (czyli witamina C) to dwa różne kwasy organiczne, nie to samo. 

Edytowane przez nihir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.