Jump to content

Recommended Posts

Cześć!

2 pytania od początkującego: 

1. Dwa piwa - dwie AIPA.

Pierwsza warka (druga w kolejności generalnie - pierwsza pierwsza z ekstraktów) wg. własnego przepisu:

https://brewness.com/pl/recipe/aipa-206/view

Druga warka wg. własnego przepisu:

https://brewness.com/pl/recipe/american-ipa-browar-ciechan/view

Normalnie 1 aromat ok. ale jak porównam z 2, to aromat już popielniczka. Pytanie czemu tak w porównaniu i z czego ta popielniczka z receptury?

Drugie pytanie:

W 2 warce, czuję przyjemny aromat słodu, słodkości, chleba. Z jakich składników receptury, takie aromaty?

Z góry dzięki!

1. Popielniczka wychodzi od nadmiaru słodów palonych. Tutaj nie ma prawa być takiego aromatu, musisz go źle nazywać/interpretować.

2. Z monacha i cara golda, ewentualnie z utlenienia. 

13 minut temu, Oskaliber napisał:

1. Popielniczka wychodzi od nadmiaru słodów palonych. Tutaj nie ma prawa być takiego aromatu, musisz go źle nazywać/interpretować.

2. Z monacha i cara golda, ewentualnie z utlenienia. 

1. Popielniczka... Taki zapach, jak od osoby, która dużo pali i ma problemy z żołądkiem.

2. Utlenienie chyba odpada - zabutelkowane 9 dnia temu.

1. Musiałby spróbować ktoś ogarnięty sensorycznie. Niestety wątpliwości tego typu przez forum ciężko jest rozwiązać. 

2. Przy mocno chmielonych piwach domowych już nic mnie w kwestii utlenienia nie zdziwi ;) 2-3 tygodniowe utlenione spotykałem, więc i 9 dniowe mogło się trafić. Ale jeśli nie to to pewnie wspomniane słody. 

1 minutę temu, Oskaliber napisał:

1. Musiałby spróbować ktoś ogarnięty sensorycznie. Niestety wątpliwości tego typu przez forum ciężko jest rozwiązać. 

2. Przy mocno chmielonych piwach domowych już nic mnie w kwestii utlenienia nie zdziwi ;) 2-3 tygodniowe utlenione spotykałem, więc i 9 dniowe mogło się trafić. Ale jeśli nie to to pewnie wspomniane słody. 

No właśnie szukam osoby z dobrym węchem w okolicy znajomych i rodziny.

Znajdź w okolicy sędziego piwnego albo kogoś po szkoleniach sensorycznych. Dobry węch nic nie da, jeśli ktoś nie umie dobrze nazwać aromatu, który czuje, a tego trzeba się nauczyć. 

Jak Ci bardzo na tym zależy to wyślij komuś z forum to piwo paczką. 

1 minutę temu, Oskaliber napisał:

Znajdź w okolicy sędziego piwnego albo kogoś po szkoleniach sensorycznych. Dobry węch nic nie da, jeśli ktoś nie umie dobrze nazwać aromatu, który czuje, a tego trzeba się nauczyć. 

Jak Ci bardzo na tym zależy to wyślij komuś z forum to piwo paczką. 

Jesteś po sensorycznych, czujesz się na siłach i chciałbyś pomóc?

2 minuty temu, Oskaliber napisał:

Tak, możesz do mnie wysłać jak chcesz.

Ok. Thx.

Może jeszcze uda mi się na Zlocie PD w Rzeszowie, podpytać na miejscu - 2 marca.

Jak nie, to wyślę do Cię.

Poproszę się u Ciebie na privie o adres do wysyłki.