Skocz do zawartości

dziennik.piwo.org


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Od jakiegoś czasu w fazie budowy jest nowy moduł na piwo.org, Jest to, a raczej będzie połączenie funkcjonalności beersmitha i beertoolsa w wersji webowej. Zamysł i myśl przyświecająca, to wszystkie zapiski w jednym miejscu.

To co umożliwiać będzie na pewno (w skrócie)

 

- tworzenie receptur (na bazie BJCP, lub nie)

- wyświetlanie ich w formie publicznej i prywatnej

- budowanie własnej bazy surowców, jak i korzystanie z gotowej

- podstawowe przeliczniki,

- kalendarz (będzie można podglądnąć, co i kto zaplanował na dany dzień, kiedy i jaka warka jest już gotowa etc),

- dodawanie zdjęć do danych warek

- prosty system oceny piwa

- eksport receptury na forum piwo.org i browar.biz ,

- eksport i import w formacie beerxml.com

- statystyki (zużycie surowców, ilość uwarzonych litrów etc)

- symboliczna opłata abonamentowa

 

Projekt myślę, że będzie gotowy na około wrzesień/październik, przynajmniej już dla 10 betatesterów. Wydawało mi się, że uda się na wakacje, ale raczej nie da rady. (wtedy chyba będzie przesiadka piwo.org na serwerek dedykowany, ale o tym kiedy indziej).

 

Prośba do Was o sugestie i pomysły na funkcjonalności. Do wiadomości przyjmuję każdą, np. zdjęcie dziewczyny w profilu, albo możliwość zmiany koloru tła. Piszcie proszę, bo do końca tego miesiąca muszę mieć zebrane już wszystkie najważniejsze pomysły a każdy jest cenny

 

Dziękuję za pomoc :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

To nam się szykuje bardzo kompleksowe rozwiązanie, super! :lol:

 

Rzeczy do wzięcia pod uwagę:

 

- stan zapasów użytkownika (remanent)

- lista zakupów do wydrukowania

- możliwość kilku ocen (swoja i od innych użytkowników)

- możliwość załączenia do receptury pliku graficznego (np zdjęcie testowanego sprzętu, piwa)

- czytelny zapis dekokcji

- rezerwa jako surowiec do refermentacji

- graficznie pokazany kolor piwa w recepturze (EBC)

- programowalne jednostki (uniwersalność, Blg, FG, EBC, SRM, metoda wyliczenia goryczki itd)

- możliwość dodania komentarzy użytkowników do surowców w bazie ogólne (np. spostrzeżenia do drożdży)

- można od razu pomyśleć o wielojęzyczności (baza tekstów w osobnym pliku który w razie czego będzie można przetłumaczyć i mieć blog/dziennik w innym języku, jak się robi program od zera jest to b. łatwo zrobić, później już nie)

 

Miały być szczególiki to proszę :lol:

 

Oczywiście zaklepuję miejsce na beta testera :beer:

Edytowane przez admiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajna by była opcja, dostępności surowców w różnych sklepach i np po wybraniu czego potrzebujesz, wciskasz przycisk "kupuj w ..." i trafiasz do sklepu z gotowym zamówieniem :lol:

 

również zgłaszam się na królika :lol:

 

można jeszcze by zrobić bazę do drożdży w postaci gęstw w lodówce i mrożonek, z posegregowaniem który zbiór i pod względem daty ważności, żeby wiedzieć na czym się stoi i kiedy gęstwy należy skanalizować.

Edytowane przez wsaczuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajna by była opcja, dostępności surowców w różnych sklepach i np po wybraniu czego potrzebujesz, wciskasz przycisk "kupuj w ..." i trafiasz do sklepu z gotowym zamówieniem :lol:

a idąc dalej można by wybrać w którym browarze maja uwarzyć nam to piwo i dostarczyć do domu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekt.

 

Dobre pomysły @Admiro.

 

- A może taki bajer, jak propozycja, co można uwarzyć z posiadanych surowców (zgodnie z BJCP)- (chyba raczej ciężkie do zrealizowania)

- gotowa baza "medalowych receptur" z Wiki

- może jakieś alerty w kalendarzu (typu, że powinno się zabutelkować jakieś piwo, albo przelać na cichą) wg. własnej konfiguracji.

- "przypięcie" projektu "piwo miesiąca" do programu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajna by była opcja, dostępności surowców w różnych sklepach i np po wybraniu czego potrzebujesz, wciskasz przycisk "kupuj w ..." i trafiasz do sklepu z gotowym zamówieniem :lol:

Utrzymywanie baz surowców i cen obcych sklepów oraz przekierowywanie do nich to już byłby marketingowy absurd :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już odpowiadam hurtem na kilka pomysłów:

 

admiro:

- stan zapasów użytkownika (remanent) - będzie, ale ręczne wprowadzanie do bazy

- lista zakupów do wydrukowania - tak to będzie w podglądzie "wymagane surowce",

- możliwość kilku ocen (swoja i od innych użytkowników)- da się zrobić. Myślę, że na zasadzie i kryteriach takich jak to pisze np. Kopyr

- możliwość załączenia do receptury pliku graficznego (np zdjęcie testowanego sprzętu, piwa) tak, 3 zdjęcia na warkę

- czytelny zapis dekokcji - o tym w ogóle nie myślałem, rozwiń myśl i napisz jak to widzisz

- rezerwa jako surowiec do refermentacji - j.w ale da się oczywiście.

- graficznie pokazany kolor piwa w recepturze (EBC) - tak, to jest

- programowalne jednostki (uniwersalność, Blg, FG, EBC, SRM, metoda wyliczenia goryczki itd) - tu trochę bardziej skomplikowana sprawa, będzie pewien kompromis.

- możliwość dodania komentarzy użytkowników do surowców w bazie ogólne (np. spostrzeżenia do drożdży) - niestety raczej nie.

- można od razu pomyśleć o wielojęzyczności (baza tekstów w osobnym pliku który w razie czego będzie można przetłumaczyć i mieć blog/dziennik w innym języku, jak się robi program od zera jest to b. łatwo zrobić, później już nie) - to jest proste na tym etapie. Wpisuję na listę.

 

wsaczuk:

"kupuj w ..." i trafiasz do sklepu z gotowym zamówieniem - nie bardzo da się to zrobić.

można jeszcze by zrobić bazę do drożdży w postaci gęstw w lodówce i mrożonek, z posegregowaniem który zbiór i pod względem daty ważności, żeby wiedzieć na czym się stoi i kiedy gęstwy należy skanalizować. - pomyślę. :lol:

 

kolomar:

- A może taki bajer, jak propozycja, co można uwarzyć z posiadanych surowców (zgodnie z BJCP)- (chyba raczej ciężkie do zrealizowania) - nie mam pomysłu jak to zrobić. :lol:

-alerty w kalendarzu (typu, że powinno się zabutelkować jakieś piwo, albo przelać na cichą) wg. własnej konfiguracji. - tak to będzie ,na podstawie wypełnianych danych z receptury. Plus oczywiście własne wpisy.

-"przypięcie" projektu "piwo miesiąca" do programu - fajny pomysł. Można wtedy mieć 2-3 przykładowe receptury do importu do własnej bazy.

 

Jest jedna rzecz o której nie napisałem. Unikalny numer warki. Jeżeli ktoś będzie chciał, to może umieścić np na kapslu czy etykiecie numer i wrzucając go do wyszukiwarki odnajdziemy recepturę i piwowara. Dobre podczas wymian, albo identyfikacji zapomnianej butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem już na wieści w tym temacie :lol: Super sprawa. Ostatnio testowałem BrewBlogger i część jego funkcjonalności można by brać za przykład.

 

Kilka wg mnie ważnych rzeczy:

- ocena receptur przez użytkowników w celu tworzenia rankingów

- ocena opisowa ale i gwiazdkowa kilku parametrów piwa przez innych użytkowników (uzupełnienie działu zapiski piwowarów domowych)

- ocena stopnia trudności wykonania

- sortowanie receptur wg. metody zacierania

- import receptury do warki i możliwość korekty parametrów

- możliwość zaplanowania warek w przyszłości i sporządzenie listy zakupów (może złożenia zamówienia bezpośrednio w sklepie na składniki lub na zestawy)

- ocena przydatności danych drożdży do danego rodzaju piwa

- możliwość przeszukiwania receptur pod względem składu (np. mam 'x' kilo słodu 'a' i 'z' kilo słodu 'b' oraz drożdże 'c' - czy pasuje to do jakiejś receptury?)

- możliwość oceny piwa przez wszystkich użytkowników

- magazyn surowców automatycznie ściągający ze stanu surowce do zaplanowanej warki

 

Już są i pewnie jeszcze pojawią się propozycje, które nie będą kluczowe na samym początku funkcjonowania dziennika. Proponuję ankietę, która mogla by wskazać te najbardziej oczekiwane elementy funkcjonalne modułu.

 

Oczywiście chętnie wezmę udział w testach :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne propozycje pablo, zwłaszcza z wyszukiwaniem "co mam i co mogę z tego uwarzyć". Co do ocen piw, to będzie to powiązane z modułem "wymiana piwa domowego".

 

Jak to będzie działało. Np Pablo znajduje ciekawą warkę u Weny, która ma status w leżakowni i wysyła monit z prośbą o wysłanie/wymianę. Wena odpowiada że ok i wysyła. Pablo otrzymuje i potwierdza: "mam Twoje piwo" (Wena wie, że piwo dotarło całe i zdrowe) i wtedy można ocenić piwo kolegi. Wtedy też mamy bazy piw otrzymanych :lol: Może wydawać się to zawiłe, ale pomysł jest sprawdzony z innego narzędzia którego używam i się sprawdza. Zresztą tak działają choćby transakcje i komentarze na allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już odpowiadam hurtem na kilka pomysłów:

 

admiro:

- stan zapasów użytkownika (remanent) - będzie, ale ręczne wprowadzanie do bazy

No ale będzie można automatycznie ściągnąć ze stanu zatwierdzając recepturę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już odpowiadam hurtem na kilka pomysłów:

 

admiro:

- stan zapasów użytkownika (remanent) - będzie' date=' ale ręczne wprowadzanie do bazy[/quote']

No ale będzie można automatycznie ściągnąć ze stanu zatwierdzając recepturę?

Domyślnie system pobierze z magazynu surowców towar po zatwierdzeniu receptury do warzenia (odejmie bezlitośnie każdy gram i kilogram surowców), ale można też dać "nie" (bo np. mam kupiony zestaw surowców i chcemy go użyć). Można też na stałe wyłączyć gospodarkę magazynową w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie juz o tym myslales, ale podpowiem mimo wszystko, ze warto tego typu projekty tworzyc etapami. W pierwszej kolejnosci warto odpalic "okrojona" wersje i dac do testowania ludziom. Pozniej dodawac nowe funkcjonalnosci.

 

Wydaje mi sie, ze aplikacja bardzo potrzeba. Czekam z niecierpliwoscia. Chetnie potestuje, gdy ukaze sie beta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz go tak od razu strasznie rozbudowywać. Ja np. z Beersmitha używam tylko:

 

- wpisywania receptury, wyliczenie OG i IBU i porównanie ze stylem

- projektowanie zacierania (ilość/temperatura)

- wydruk raportu

- wyliczenie surowca do nagazowania

 

i rzadziej

- modyfikacje wody

- przeliczenie refraktometru

- starzenie się chmielu

- lista zakupów

 

gospodarka magazynowa jest super, ale szybko sie rozjeżdża z rzeczywistością, jeżeli skrupulatnie nie wprowadzam wszystkich zakupów

 

EDIT: możesz użyć tricku z Beertools.com: wszystkie wpisane receptury są dostępne w osobnej przeglądarce/wyszukiwarce, za darmo będzie się tworzyć duża baza receptur

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem arkusz który używam do warzenia i podstawa to oczywiście:

- wyliczenie ilości brzeczki przy zadanej wydajności i blg. Tu można by również w drugą stronę: wyliczenie blg przy zadanej wydajności i ilości)

- wyliczenie koloru brzeczki

- wyliczenie IBU

 

oprócz tego co już napisano jeszcze bym dorzucił:

- przeliczenie ilości brzeczki i blg po dodaniu/odparowaniu wody.

- możliwość wprowadzenia planowanego i rzeczywistego czasu zacierania i ew. porównanie.

- czasy poszczególnych etapów (zacieranie, filtracja, chmielenie, chłodzenie, zadanie drożdżami). Chociaż to było potrzebne na początku, żeby zaplanować następne warki, po pewnym czasie to już praktycznie wartości stałe...

- wyliczenie podniesienia blg przez dodatek cukru i/lub ekstraktu ew. laktozy

 

I też się oczywiście piszę na testy. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Ja mam takie postulaty (myśląc też o początkujących):

-możliwość podawania godzin rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych etapów - wiemy ile czasu nam zajmuje warzenie wraz z podgrzewaniem - można to wykorzystać do statystyk np. przejście z 64 do 72C zajmuje mi x czasu itp.

-w statystykach wydajność, a na jej podstawie obliczenia ile i o jakiej gęstości brzeczki otrzymam ze słodów zawartych w recepturze

-wybór jednostek możliwie dowolny (łatwiej będzie ludziom z UK i USA)

-kalkulator nasycenia CO2, kalkulator korekcja blg w zależności od temp., kalkulator blg og/fg brix plato

-eksport całego warzenia do pdf, żeby wydrukować i mieć na papierze. Chodzi mi o to, żeby z automatu robił coś takiego:

http://www.piwo.org/forum/postgallery.php?pid=13899&filename=Karta-piwowara-2-1.jpg

-możliwość zaplanowania kilku warek i wyeksportowania z tego potrzebnych surowców

 

Na razie to tyle z pomysłów. Muszę zobaczyć co jeszcze liczę i zapisuję w zeszycie.

 

A co do czytelnego zapisu zacierania dekokcyjnego to może zrobić to następująco:

Na początku wybór infuzyjne/dekokcyjne jak w ankietach internetowych

Potem rozpisać to za pomocą schematu blokowego, w którym zapisujemy ile dekoktu odbieramy, do ilu podgrzewamy i kiedy dodajemy do zacieru. To taki luźny pomysł patrząc na moje zapiski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem program powinien być w miare prosty i nie przeładowany opcjami czy dziesiątkami submenu. To spowoduje, że będziemy mieli zarąbisty program, którego nikt nie będzie umiał obsłużyć.

Ciężko wypowiadać się co potrzeba a co nie, bo musiałbym zobaczyć pierwszy pomysł autora, by ruszyć dalej ze szczegółami. Właściwie wszystkie użyteczne dodatki zresztą opisali przedmówcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.