Skocz do zawartości

Brzeczka z chmielin


goldi_WRO

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

 

Czy ktoś robi tak jak ja że odcedza brzeczkę z chmielin i zadaje ją razem z całą brzeczką? 

 

Filtruję przez woreczek z siateczki chmieliny i odstawiam do opadnięcia reszty chmielin która przeszła przez woreczek. Po godzinie czy dwóch gotuję czystą brzeczke z nad osadu i dodaje jeszcze przed zadaniem drożdży do fermentora. 

 

Robi ktoś tak ? Myślicie że ma to jakieś negatywne skutki ? trawiastość czy inne posmaki? Ja nie stwierdziłem żeby pojawiały się dziwne niepotrzebne smaki, ale też nie robiłem eksperymentów z podziałem na piwo z dodatkową brzeczką i bez. 

Wychodzę z założenia że szkoda mi wylać litr piwa :) 

Może ktoś robił eksperyment i wie :) 

 

 

20190216_095447.jpg

 

Na zdjęciu brzeczka dopiero co odfiltrowana. później wrzucę zdjęcie po opadnięciu chmielin. 

Edytowane przez goldi_WRO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy to podobno odzyskują. Dla mnie robocizna z tym związana jest totalnie niewarta jakiegoś marnego litra piwa. 

 

Jeśli chodzi o negatywne skutki, to żadna trawiastość Ci z tego raczej nie wyjdzie, ale opóźniasz zadanie drożdży o kilka godzin, co w jakimś tam stopniu zawsze zwiększa ryzyko infekcji brzeczki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zawsze mi tego było szkoda. Jednak filtracja tego, to gra nie warta świeczki. Polecam chmielenie w worku. Od kiedy zacząłem worków używać, wystarczy tylko jego zawartość wycisnąć. Alternatywnie może być hop spider

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pezłom z chmielinami wylewam na sitko kuchenne, nad garnkiem. Po minucie wieszam nad fermentor, osad działa jak fitr. Dolewam do sitka wraz z ubywaniem, leci jakoś 5 minut.

 

Wszystko pod przykryciem i wygotowane, żadnej infekcji z tego tytułu nie stwierdziłem:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.