Skocz do zawartości

Pils na polskich chmielach- prośba o sprawdzenie receptury


Juniorek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Troche poszukałem, troche pozmieniałem, pokombinowałem dostepnymi mi programami i coś stworzyłem, jeżeli jest ktoś chetny może sie wypowiedzieć co z tego będzie, jestem otwarty na krytyke jak i propozycje zmian :D

Zasyp

Słód Pilzneński 4,00kg

Słód Monachijski 0,5kg

Słód Carapils 0,25kg

Zacieranie

55  ̊C zasyp

64  ̊C 25min

72  ̊ C 40min

76  ̊ C wygrzew

Gotowanie 75min

Chmielenie

Marynka 60min przed koncem

8,8%AA 18,0 g

Sybilla 15min przed końcem

6.5%AA 14,0 g

Sybilla 10min przed końcem

6.5%AA 8,0 g

Lubelski 5min przed końcem

3,8g AA 8,0 g

Plus na cichej fermentacji chmielenie na aromat Sybilla jakies 10-15g, jakos ten chmiel bardzo mi posmakował i jest dobrym połączeniem według mnie z marynką :D

Fermentacja drożdzami W34/70 w temperaturze 10°C

Tak więc jak ktos chetny może zerknąć ;)
Pozdrawiam i samych udanych warek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być rasowy pils to ja bym dał więcej chmielu na końcówkę gotowania, a nie chmielił na zimno. Ale jeśli chcesz zrobić mocniej nachmielonego dolniaka, to oczywiście można i tak. 

 

Jeśli IBU wychodzi w widełkach stylu to reszta wygląda sensownie. W34/70 oczywiście dwie paczki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak wyżej, nie chmiel pilsa na zimno, bo to inny profil będzie.

W ogóle to chmielenie bardzo skromne, ja bym te 8g na 5min, przerzucił na 1 minutę, a ilość zwiększył o 0 za ósemką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy pilsach chmielonych odmianami kontynentalnymi przeważnie daję ok. 90g chmielu w 3 porcjach w ciągu ostatnich 15min, czyli generalnie ilości zbliżone do tego co mówi kantor. Jak masz sensownej jakości chmiel to żadna trawa Ci nie wyjdzie. A jak nie masz to na pewno szybciej wyjdzie Ci od chmielenia na zimno niż od dodania dużej porcji na koniec gotowania. Goryczkowy też bym zwiększył. Pils powinien mieć te 35-45 IBU. 

 

Pamiętaj, że te rady odnoszą się do robienia faktycznie stylowego pilsa. Nie trzeba się kurczowo trzymać stylu. Jak lubisz mniej gorzkie lagery i takie, gdzie chmielowość stanowi tylko niuans, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zrobił po swojemu jakiegoś bezstylowego dolniaka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to zależne od gustów. Biedne to chmielenie na aromat.

Ja uzależniam czasy chmielenia od sposobu chłodzenia. Ogólnie im efektywniejsze chłodzenie, tym odważniej podchodzę do poziomu i czasów chmielenia. Jak nie masz chłodnicy, to celuj w poziom ok. 36-38 IBU. Z chłodnicą celowałbym w goryczkę powyżej 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stosuje chłodnicy spiralnej lecz wymiennik płytowy. Brzeczke 25L chłodze grawitacyjnym przepływem przez około 15min do 20°C.

Posłucham się doświadczonych bardziej i zastosuje sie do waszych rad, myślałem aby dac lubelskiego okołło 50g, jestem jeszcze laikiem i myślę aby posłuchać sie tak jak pisze Oskaliber

nie chmielić mocno na goryczke lecz lekko uderzyć w ten dolny próg stylu, goryczka z taką ilością chmielu wychodzi na poziomie około 31IBU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Eee zapomnialem ze to lager. To jak juz po burzliwej i lager to juz wgl nie masz sie czym przejmowac. Mozesz wrecz obnizyc jeszcze temperature i za tydzien sobie na spokojnie porozlewac. Bedziesz mial fajne klarowne piwko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.