Skocz do zawartości

pozostałości na przednówku - jaka receptura na pszeniczniaka?


poldek34

Rekomendowane odpowiedzi

Skończyłem zadaniem drożdży o 5.30 - ufff!!!( została godzina snu przed wyjściem do pracy, :-)) )

Wyszło 3o litrów brzeczki,  14blg - wyszła zarąbista wydajność. Była to pierwsza warka na kotle Klarstein stąd trochę dłużej poszło.

Na razie stoi w 20C. Wieczorem przeniosę do temo. 15-16 stopni. Zadałem drożdże s-04, gdzieś jeszcze w czeluściach magazynku się zawieruszyły.

Dzięki za pomoc. :-))

Edytowane przez poldek34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, poldek34 said:

Skończyłem zadaniem drożdży o 5.30 - ufff!!!( została godzina snu przed wyjściem do pracy, :-)) )

Wyszło 3o litrów brzeczki,  14blg - wyszła zarąbista wydajność. Była to pierwsza warka na kotle Klarstein stąd trochę dłużej poszło.

Na razie stoi w 20C. Wieczorem przeniosę do temo. 15-16 stopni. Zadałam drożdże s-04, gdzieś jeszcze w czeluściach magazynku się zawieruszyły.

Dzięki za pomoc. :-))

Oj. S04 w 20c to fuzle. Zmiany temperatury po zadaniu drożdży to też może być błąd :)

Nie ma gwarancji złych posmakow,  ale lepiej następnym razem nie ryzykować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O choinka! Piszą na opakowaniu, że temp. 15-20 jest dla nich najlepsza. Może więc przez te kilka godzin nie zrobi się zonk-na razie one się namnażają i startuje fermentacja. Właśnie dlatego ich  nie przeniosłem od razu do chłodnego aby dobrze wystartowała.. - zapamiętam lekcję. Pozdr.

Edytowane przez poldek34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minutes ago, poldek34 said:

O choinka! Piszą na opakowaniu, że temp. 15-20 jest dla nich najlepsza. Może więc przez te kilka godzin nie zrobi się zonk-na razie one się namnażają i startuje fermentacja. Właśnie dlatego ich  nie przeniosłem od razu do chłodnego aby dobrze wystartowała.. - zapamiętam lekcję. Pozdr.

Przy wszelkich anglikach lepiej startować z temp brzeczki 14 i otoczenia 15. Spokojnie sobie poradzą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Jankasper napisał:

I tak piwem będziesz zachwycony :)

Ta myśl trzyma mnie przy życiu. :)

Własnie przeniosłem brzeczkę do chłodnego-kożuszek ładny na brzeczce. :-)))

 

Następna warka jaka mi się marzy to porter.. . Szukam receptury w której wśród składowych słodów jest pilsnejski i np. specjal B - bo je posiadam. Warzyłeś?

Edytowane przez poldek34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, poldek34 said:

Ta myśl trzyma mnie przy życiu. :)

Własnie przeniosłem brzeczkę do chłodnego-kożuszek ładny na brzeczce. :-)))

 

Następna warka jaka mi się marzy to porter.. . Szukam receptury w której wśród składowych słodów jest pilsnejski i np. specjal B - bo je posiadam. Warzyłeś?

Portera średnio bym polecał. Musisz mieć zdrowa gęstwe. Najlepiej dolniakach.  W dodatku dojrzewa z 3 mce w butelkach zanim się napijesz. 

 

Lepiej owsianego stouta zrobić,  gęstwe s04 będziesz miał za 2 tygodnie jak znalazł. 

Potrzebujesz tylko Płatki Owsiane i jakiś Słód palony dokupić. Special B się wkomponuje. 

Jak na szybko coś chcesz,  zrób tego weizena.  Masz składniki,  suche drożdże, chmiel. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recepta:

4kg pilznenskiego 

0.5 płatki owsiane błyskawiczne.

0.3kg special b

0.3kg Słód carafa special III 

 

Carafe i special B możesz zesrutowac na mąkę. Platki kleikujesz. 

 

Zacieranie w 67C przez godzinę 

Powoli podnosisz temperaturę. 

75'C 15 minut. 

 

Zaczynasz zagotowywać. Jak już ma 80C wrzucasz 40g marynka. 

Po 45minutach od zagotowania wrzucasz 30g chmielu aromatycznego. East Kent gooldingsa,  fuggles,  albo Lubelski. Może być mieszanka. 

Po 60 wyłączasz grzanie,  czekasz minutę, zaczynasz chłodzenie. 

Masz chłodnicę zanurzeniowa? Gotujesz w tym klarstein?  

Z takiego założenia wyszedłem. 

 

Jeśli wczorajsze piwo się uda,  gęstwa po nim będzie idealna. Ilość musisz wyliczyć z kalkulatora. Trzeba bardzo mocno napowietrzyc brzeczkę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, :-)))) Bardzo jestem Ci wdzięczny za cierpliwość i życzliwość.  Nawet nie zauważyłem, że zrobiłeś i podesłałeś recepturę.

mam chłodnicę zanurzeniową i gotuje w klarsteinie. 

 

Mam obawy co czystości gęstwy - spodziewam się w niej  pozostałości chmielu, nie odfitrowało się dobrze.. - efekt koncentratu i tego, że musiałem łyżką wspomagać filtrację - wrzuciłem chmiele bezpośrednio do kotła( poraz ostatni).

 

Fermentacja szaleje - bardzo dynamicznie. Temperatura 15-16 stopni. Jutro sprawdzę blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie,  zawsze sypie prosto do gara, po chłodzeniu się osadza na dnie. Dekantuje weżykiem,  a farfocle z dna wylewam ostrożnie na sitko. Pierwsza minuta to syf,  potem leci klarowne. Dlatego początek idzie do garnuszka,  wygotowanego,  potem sitko nad fermentor i zlewki spowrotem do sitka. Wszelkie woreczki to dla mnie dużo zabawy. W hopspider może się kiedyś zaopatrze... 

 

Gęstwe zlej do słoika,  dolej przygotowanej i wystawionej wody do pełna i zakrec. Odstaw na 24h do lodówki, syf siądzie  na dnie. Pośrodku będą drożdże,  powyżej woda. Można tak 2-3 tygodnie nawet gęstwe trzymać. Potem wylewasz wodę,  pobierasz potrzebna ilość gęstwy. Syf z dna i nadmiar wylewasz. 

Edytowane przez Jankasper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrozy przyszły i temperatura w piwnicy spadła do 13 stopni - tyle wskazuje termometr naklejony na fermentor. Jak myślisz, zostawić czy przykryć czymś aby tych wahań w dół nie było.. ? Spadła z 15 stopni.

 

Sprawdziłem bailing = 4 blg. 

Edytowane przez poldek34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, poldek34 napisał:

Mrozy przyszły i temperatura w piwnicy spadła do 13 stopni - tyle wskazuje termometr naklejony na fermentor. Jak myślisz, zostawić czy przykryć czymś aby tych wahań w dół nie było.. ? Spadła z 15 stopni.

Spadek temperatury nie jest wskazany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, poldek34 said:

Mrozy przyszły i temperatura w piwnicy spadła do 13 stopni - tyle wskazuje termometr naklejony na fermentor. Jak myślisz, zostawić czy przykryć czymś aby tych wahań w dół nie było.. ? Spadła z 15 stopni.

 

Sprawdziłem bailing = 4 blg. 

Nie jest to tragedia,  ale lepiej okryc. Przy 4blg można już wnieść do ciepłego,  jeśli jest stała temperatura. Max  22C. Temperatura podczas fermentacji powinna być stala.  Po jakimś czasie,  zależnie od blg wyjściowego może rosnąć. Spadek temperatury to zło.  Nie najgorsze i przy 4blg mało istotny:) ale staraj się unikać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • elroy zmienił(a) tytuł na pozostałości na przednówku - jaka receptura na pszeniczniaka?
6 hours ago, poldek34 said:

A jak głęboko te drożdże odfermentowują.. ? 

W miarę :) jak zacieranie poszło zgodnie ze schematem,  do 2 blg powinno zejść. Te drożdże lubią leniuchowac pod koniec,  więc spokojnie tydzień w ciepłym im daj. Co mają dojeść dojedzą, to ich sprawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te 2 blg to w odstępie stabilnych 2 dni? :)

Cichą tydzień wystarczy,  nawet ja możesz spokojnie pominąć. 

Ma sens jeśli chcesz klarowac piwo,  ale to jest do nadrobienia w butelkach. 

Gdybyś nie zbierał gęstwy,  lepiej byłoby zostawić piwo na drożdżach.  Przelewanie to zawsze ryzyko infekcji:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelałem na cichą-jest dosyć klarowne. Na dole dużo drożdży. Zebrałem dwa słoiki napełnione do 3/4.. było znacznie więcej. Dolać wody do pe£na..? 

 

Zmierzyłem blg w poniedziałek - było dwa. Dziś nie mierzyłem tylko zlałem.. . jeśli cicha nie jest konieczna to zabutelkuję na dniach. A jest ładnie sklarowane.. . 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zlałem, już nie mierzyłem blg. Wyszło całkiem klarowne - wszystko opadło, dużo drożdży. Zebrałem 2 słoiki - napełnione do 3/4 - nie dolewałem wody. Mam dolać do pełnia?

 

Jeśli cicha niewiele daje, to może rzeczywiście zabutelkuję w tym tygodniu.. ? :-)))

 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2019 o 09:43, Jankasper napisał:

Recepta:

4kg pilznenskiego 

0.5 płatki owsiane błyskawiczne.

0.3kg special b

0.3kg Słód carafa special III 

 

Carafe i special B możesz zesrutowac na mąkę. Platki kleikujesz. 

 

Zacieranie w 67C przez godzinę 

Powoli podnosisz temperaturę. 

75'C 15 minut. 

 

Zaczynasz zagotowywać. Jak już ma 80C wrzucasz 40g marynka. 

Po 45minutach od zagotowania wrzucasz 30g chmielu aromatycznego. East Kent gooldingsa,  fuggles,  albo Lubelski. Może być mieszanka. 

Po 60 wyłączasz grzanie,  czekasz minutę, zaczynasz chłodzenie. 

Masz chłodnicę zanurzeniowa? Gotujesz w tym klarstein?  

Z takiego założenia wyszedłem. 

 

Jeśli wczorajsze piwo się uda,  gęstwa po nim będzie idealna. Ilość musisz wyliczyć z kalkulatora. Trzeba bardzo mocno napowietrzyc brzeczkę. 

 

mam kilka pytań do tej receptury;

-Ile wody użyć do zacierania i wysładzania?

- ile wynosi planowane blg ?

pozdr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 3/1/2019 at 1:23 AM, poldek34 said:

mam kilka pytań do tej receptury;

-Ile wody użyć do zacierania i wysładzania?

- ile wynosi planowane blg ?

pozdr.

 

wody po 17l do zacierania i wysładzania. Jakby w trakcie zacierania okazało się za gęste, mozesz dolewać po 2l i obserwować, jaka ilośc jest optymalna.

 

mi wychodzi generalnie 25l 14blg. Można wyżyłować pewnie więcej, jak się komuś chce :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.