Skocz do zawartości

pozostałości na przednówku - jaka receptura na pszeniczniaka?


poldek34

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

Jestem niedoświadczonym piwowarem który zrobił kilka warek z zacieraniem. Mam pozostałości po zeszłym roku, słodów: pilsnejskiego i pszenicznego a także chmieli: lubelski(40g), marynka(60g), fugless(70 g), gooldings(ok 10 g) , słody:

Pilsnejskiego ok.3kg, pszenicznego słodu belgijskiego ponad 10 kg.

 

Z tych słodów można uwarzyć przeniczniaka.

Czy mógłbym poprosić o jakąś recepturę - uwzględniając wybór z chmieli które zapodałem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest o tym temat

Nie jestem doświaczonym piwowarem, ale po konsultacjach z doświadczonym i zrobiłem takie piwo:

słód pilzneński 2,75 kg

słód pszeniczny 2,75 kg

 

- 46,5 - 45°C - 20 min

- 63°C - 45 min

- 72°C - 20 min

Wysładzanie do 27l.

 

10g Lubelski - 60min

12g Lubelski - 15min

Miało wyjsc IBU 18,

 

Miało, bo w moim przypadku wyszła kosmiczna wydajnośc i musiałem podzielić nastaw na 2 po 19 litrów, 12Blg

Dlatego IBu wyszło u mnie 2,27. Ale w pszenicznym chmiel to drugorzedna rzecz.

Ja nastawiłem na Mariubrew Weiss i uwaga, bo naprodukowało 14 litrów piany.

Edytowane przez Kaniutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słody 50:50

Chmiel można spokojnie tylko na goryczke dać,  ewentualnie na 20min coś dorzucić. 

Daj cynk,  jaką stałą temp. fermentacji jesteś w stanie utrzymać. Wtedy można dobrać drożdże. 

Zacieranie :

45c 20 minut.  Ja w tej przerwie trzymam samą pszenicę. 

62C 40min

72c 20minut.

 

Przydaje się porządny mashout. 78C przez około 10 minut. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, poldek34 said:

Ja mam drożdże albo s-33 albo WB-06 - nie wiem które byłyby lepsze.

S33 jeśli temp otoczenia przy fermentacji to między 13 a 15 C. 

Między 15 a 18c lepsze Wb06. 

 

Żadne z nich nie dadzą Ci klasycznego weizena. Ale oba szczepy są przyjemne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 14-16 lub 18-20. Nie musi być klaszczny weizen - nie czuję się aż tak ograniczony stylem. :-)):smilies: 

Czyli wychodzi na to, że wb-06 będą lepsze - taką temperaturę mam w piwnicy( stabilna) i nikt się tam nie kręci.

Edytowane przez poldek34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, poldek34 said:

 14-16 lub 18-20

Zacznij w tych 14-16, po 3 dniach przenieś do 18-20. Wb06.  Przy nich chmielibym tylko na goryczke. Marynka się spokojnie nada,  może być Lubelski. Angoli szkoda.  

Celujesz w ibu 15-25. 

Brzeczka powinna miec ok13C w momencie zadania drożdży. 

Edytowane przez Jankasper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jeden słód specjal B belgijski.. - może to głupie pytanie -  czy można byłoby koźlaka przenicznego zrobić z tych trzech? 

Edytowane przez poldek34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Ortografia się kłania. 

Ale jak już warzyć weizenbock,  to ciemny musi być słód pszeniczny. To z niego płynie bomba słodowa w tym stylu.  

Na małym dodatku special B możesz zrobić z tymi angielskimi chmielami cyganionego bittera. 

Lepsze ulokowanie słodu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O żesz... !! taka wpadka. :facepalm:

 

Nie  piłem chyba w życiu bittera więc nie wiem czego się spodziewać - może to zaleta przy warzeniu "cyganionego| bo nie ma się do czego odnieść. Słodowe posmaki i nie nachalna goryczka - to lubię w piwie. Więc gdyby ów cyganiony tak się ułożyć, może być i bitter. Pozostała by kwestia proporcji użycia słodów i parametrów zacierania oraz chmielenia. Miałbyś pomysł? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minutes ago, poldek34 said:

O żesz... !! taka wpadka. :facepalm:

 

Nie  piłem chyba w życiu bittera więc nie wiem czego się spodziewać - może to zaleta przy warzeniu "cyganionego| bo nie ma się do czego odnieść. Słodowe posmaki i nie nachalna goryczka - to lubię w piwie. Więc gdyby ów cyganiony tak się ułożyć, może być i bitter. Pozostała by kwestia proporcji użycia słodów i parametrów zacierania oraz chmielenia. Miałbyś pomysł? 

85%pilzneński

5%specialB

10% płatki żytnie błyskawiczne

 

zasyp 4-5 kilo, zalezy jaka ma  być moc piwa.

 

zacieranie 67C przez godzinę, 72C 20 minut. Mashout 78.

 

chmielenie to 30g chmielu szlachetnego na FWH i 30-50g na 15 minut, chmielu angielskiego. fuggles jest tutaj super.

Drożdże to dannstar nottingham, s04, s05, albo gozdawa pure ale yeast.

Ja używam zamiast specialb karmelowego żytniego, do 10%.

 

Takie moje podstawowe piwo, które sobie różnie układam.

 

do refermentacji maks 2g cukru na butelke, ma być lekko gazowane.

 

piwko jest o tyle super, że po 2 tygodniach jest mega pijalne, a potem tylko zyskuje.

 

Edytowane przez Jankasper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, za recepturę. :-)))

Rozumiem, że chmielę tylko jednym chmielem fuggles.

Płatki błyskawiczne dodaje się ze słodami na początku zacierania? - jeszcze ich nie stosowałem. 

 

Wymieniłeś drożdże których nie mam - czy jako zamienniki dałoby się użyć s33 lub wb - 06? Cy raczej one "zepsują" smak piwa.

Edytowane przez poldek34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, poldek34 said:

Dziękuję, za recepturę. :-)))

Rozumiem, że chmielę tylko jednym chmielem fuggles.

Płatki błyskawiczne dodaje się ze słodami na początku zacierania? - jeszcze ich nie stosowałem. 

 

Wymieniłeś drożdże których nie mam - czy jako zamienniki dałoby się użyć s33 lub wb - 06? Cy raczej one "zepsują" smak piwa.

możesz tylko fuggles, możesz dać tez lubelski na goryczkę - 60minut i fuggles na smak-15 albo 20 minut.

WB06 w tej recepturze odpadają, ale s33 w temp. ponizej 17C będą ok. Płatki przed warzeniem warto zalać w garnku wrzątkiem, okryć, potrzymac godzinkę.

na początku zacierania dolewasz(dorzucasz?) je do słodów.

po kilku warkach z płatkami można je dawać na sucho, ale lepiej zacząc od takiego pozornego kleikowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.02.2019 o 21:10, Jankasper napisał:

85%pilzneński

5%specialB

10% płatki żytnie błyskawiczne

 

zasyp 4-5 kilo, zalezy jaka ma  być moc piwa.

 

zacieranie 67C przez godzinę, 72C 20 minut. Mashout 78.

 

chmielenie to 30g chmielu szlachetnego na FWH i 30-50g na 15 minut, chmielu angielskiego. fuggles jest tutaj super.

Drożdże to dannstar nottingham, s04, s05, albo gozdawa pure ale yeast.

Ja używam zamiast specialb karmelowego żytniego, do 10%.

 

Takie moje podstawowe piwo, które sobie różnie układam.

 

do refermentacji maks 2g cukru na butelke, ma być lekko gazowane.

 

piwko jest o tyle super, że po 2 tygodniach jest mega pijalne, a potem tylko zyskuje.

 

Jeszcze jedno - ile tych płatków na zasyp? Przewiduję 6,3kg słodów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, poldek34 said:

Jeszcze jedno - ile tych płatków na zasyp? Przewiduję 6,3kg słodów

Na 6kg to 600gram. Na przy pierwszych warzeniach polecam skleikować.

Wsyp do 3l wrzącej wody,  zamieszaj minute,  wyłącz palnik i przykryj.  Niech tak godzinkę polezy. Najlepiej gruby garnek,  żeby trzymało temperaturę. Wyjdzie taki kisiel z mąką,  dajesz to małymi porcjami do zacierania, równomiernie mieszając. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na tego oszukanego bittera na s-33. Czy 70g granulatu fugllesa wystarczy czy dodać na aromat jeszcze gooldingsa - mam jeszcze ok 10g. granulatu. Jaki mam smak to piwo.. ? 

Edytowane przez poldek34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minutes ago, poldek34 said:

Zdecydowałem się na tego oszukanego bittera na s-33. Czy 70g granulatu fugllesa wystarczy czy dodać na aromat jeszcze gooldingsa - mam jeszcze ok 10g. granulatu. Jaki mam smak to piwo.. ? 

Dałbym fuggles 40g na 20 minut i 30g na 7min. Na 60 30g lubelskiego. 

Przy S33 zacznij fermentacje w 14C,  po tygodniu można podnieść powoli do 18.

Na 2 dni przed rozlewem, po fermentacji,  warto wystawić na zewnątrz,  żeby drożdże opadły. Piwo klaruje się też w butelkach,  jeśli jest poniżej 11C.

 

 

Piwo ma smak lekko karmelowy,  z posmakiem lekko korzennym i kwiatowym. Dzięki płatkom jest gładkie,  cieliste. Smak jest bardzo delikatny,  Bitter to taki styl. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy płatki "skleikować" bezpośrednio przed zacieraniem czy można to zrobić wcześniej... i "na zimno" dować ten kleik podczas zacierania..? I jeszcze jedno, ile wody.. do zacierania oraz wysładzania mam zadać? Chciałbym dziś jeszcze zrobić warkę. 

Edytowane przez poldek34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • elroy zmienił(a) tytuł na pozostałości na przednówku - jaka receptura na pszeniczniaka?

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.