Skocz do zawartości

Brewness, a receptura p.Doroty Chrapek


Chicken

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

mam pytanie dt programu Brewness i tego na ile jest on wiarygodny.
Przeklepałem sobie do niego recepturę Roggenbiera -> http://blog.homebrewing.pl/roggenbierpiwo-zytnie-receptura/
Według p.Doroty BLG jej przepisu powinno mieć 13, a Brewness pokazuje prawie 14,3 BLG. Dodatkowo chmielenie według jej wzoru daje w Brewness 14 IBU i balans jako słodki.
Jest to według Was wiarygodne?
Być może to głupie pytanie ale jakoś wcześniej nie spotkałem się z takimi różnicami. Poza tym niby każdy mówi za p.Kopyrem, że browar to nie apteka, a de facto każdy szczegół ma znaczenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Chicken napisał:

 Poza tym niby każdy mówi za p.Kopyrem, że browar to nie apteka, a de facto każdy szczegół ma znaczenie...

 

to powiedzonko raczej nie dotyczy się układania receptur ale raczej ogólnego podejścia do piwowarstwa. był kiedyś taki ziomek na jutubie co otwierał suszone grzyby wysterylizowanymi nożyczkami w niewentylowanym pomieszczeniu ;) 

 

a co do pytania; zakładam że użyłes innej wydajności przy przeliczaniu niż pani Dorota - stąd rozjazd w BLG. brewness stosuje też jakiś dziwny wzór na wyliczanie IBU, ja osobiście mam wiarygodniejsze wyniki w beersmith (z całym szacunkiem dla naszego rodzimego projektu). 

 

jeśli mam Ci coś doradzić to po prostu uwarz piwko wg przepisu - będzie dobre ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.