Skocz do zawartości

Receptura


dpgcandy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Mój lager fermentuje sobie pięknie w 11* ale zanim będzie gotowy myślałem żeby uwarzyć coś co będę mogl spróbować trochę szybciej niż lagera i może na górna  fermentacje Do dyspozycji mam: 

slody: pilznenskiego bruntal

monachijski i wiedeński 

chmiele : Hallertau mittelfruh  4.1%alfa

                Simcoe 12.1%alfa 

                 Hallertau Tradition 5.2%alfą 

                  Premiant 7.9 %alfa

                   Saaz 3.5 % alfą 

                  Sterling 7.8 alfa

drozdze muszę dokupić 

jakies propozycje coś może na górna fermentacje ? 

Edytowane przez dpgcandy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w czym zacierasz? 

Ja bym dał sterling na fwh i HT na 20 minut. Słód pilznenski i Monachijski. 4:1.

Hallertauera 30g na te 20min, a sterling tak,  żeby 30ibu wyszło kalibrujesz. Drożdże np. Danstar Nottingham. 

Zacieranie jednotemperaturowo 66C. 

 

Najszybciej jednak wychodzi do picia pszenica. Jak się czujesz na siłach,  weź dowolny przepis na witbiera albo prostego weizena.  Grodziskie też jest fajna opcja, tylko musiałbyś dokupić Słód wędzony. Te piwa można pić zaraz po nagazaowaniu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2/10/2019 at 5:20 PM, zasada said:

 

Jest osobny wątek do takich pytań.

Podaj jeszcze ile, którego ze składników masz. Ja poszedłbym w smash Pilzno albo Wiedeń z premiantem albo sterlingiem. 10-12BLG, 30 IBU.

Mam tak pilznenskiego 10kg wiedeńskiego ok4.8 kg monachijskiego 5kg chmielu każdego po 50g wpomne tylko ze jestem początkującym browarnikiem i nie wiem co to znaczy smash ?drozdze muszę kupić mieszkam w Uk wiem ze tez są fajne sklepy z drożdżami których potrzebuje jakie propozycje co do drożdży? I jeszcze temp zacierania plus ile wody i proporcje słodu, w którym momencie dorzucić który chmiel sory ze tak prosto z mostu ale poprostu nie wiem .

Dzięki za odp. 

Edytowane przez dpgcandy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2/10/2019 at 5:44 PM, Jankasper said:

A w czym zacierasz? 

Ja bym dał sterling na fwh i HT na 20 minut. Słód pilznenski i Monachijski. 4:1.

Hallertauera 30g na te 20min, a sterling tak,  żeby 30ibu wyszło kalibrujesz. Drożdże np. Danstar Nottingham. 

Zacieranie jednotemperaturowo 66C. 

 

Najszybciej jednak wychodzi do picia pszenica. Jak się czujesz na siłach,  weź dowolny przepis na witbiera albo prostego weizena.  Grodziskie też jest fajna opcja, tylko musiałbyś dokupić Słód wędzony. Te piwa można pić zaraz po nagazaowaniu. 

 

Chodzi Ci o gar 29 l. Na tych drożdżach co podałeś jak długo   fermentować ? na burzliwej rozumiem  ze nie zlewam na cicha tylko do butelek a kwestia kiedy który chmiel i na ile ? Dzięki za odp.

Edytowane przez dpgcandy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, dpgcandy said:

Chodzi Ci o gar 29 l. Na tych drożdżach co podałeś jak długo   fermentować ? na burzliwej rozumiem  ze nie zlewam na cicha tylko do butelek a kwestia kiedy który chmiel i na ile ? Dzięki za odp.

Fermentuja około 2 tygodnie.

Po 10 dniach zmierz blg. Po 12 kolejny raz. Jak się nie zmienia,  daj do ciepłego,  ok 20C,  pomieszczenia na 2 dni i po tym czasie butelkuj. 

Cicha w tym przepisie nie jest potrzebna. 

Chmiel przy podgrzewaniu brzeczki i na 20min przed końcem gotowania dajesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Jankasper said:

Fermentuja około 2 tygodnie.

Po 10 dniach zmierz blg. Po 12 kolejny raz. Jak się nie zmienia,  daj do ciepłego,  ok 20C,  pomieszczenia na 2 dni i po tym czasie butelkuj. 

Cicha w tym przepisie nie jest potrzebna. 

Chmiel przy podgrzewaniu brzeczki i na 20min przed końcem gotowania dajesz. 

Fermentować w 18* ? Później butelki do jakiej temp i na ile ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, dpgcandy said:

Fermentować w 18* ? Później butelki do jakiej temp i na ile ? 

Temperatura otoczenia najlepiej 16.

Brzeczka przy zadaniu drożdży 14.

Po ok tygodniu t otoczenia 18.

Po 2 tygodniach 20C.

 

Potem do butelek i 20C otoczenia. 

Około tygodnia. 

Później do zimnego,  najlepiej poniżej 10C. I bez gwałtownych zmian. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Jankasper said:

Temperatura otoczenia najlepiej 16.

Brzeczka przy zadaniu drożdży 14.

Po ok tygodniu t otoczenia 18.

Po 2 tygodniach 20C.

 

Potem do butelek i 20C otoczenia. 

Około tygodnia. 

Później do zimnego,  najlepiej poniżej 10C. I bez gwałtownych zmian. 

 I

 

 

1 hour ago, Jankasper said:

Temperatura otoczenia najlepiej 16.

Brzeczka przy zadaniu drożdży 14.

Po ok tygodniu t otoczenia 18.

Po 2 tygodniach 20C.

 

Potem do butelek i 20C otoczenia. 

Około tygodnia. 

Później do zimnego,  najlepiej poniżej 10C. I bez gwałtownych zmian. 

Rozumiem ze mam zmierzyc blg przed butelkowaniem i ma być 2-3 ? I wtedy zdecydować o dodaniu glukozy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, dpgcandy said:

 I

 

 

Rozumiem ze mam zmierzyc blg przed butelkowaniem i ma być 2-3 ? I wtedy zdecydować o dodaniu glukozy? 

Czyli sterlinga i halertaueta mniej więcej w jednum

czasie 20-30 min przed końcem gotowania ?zacieranie 66 * 60min? A mam takie drożdże nadadzą się Saflager s23? I ostatnia kwestia ile wody i do ilu wysladzac podoba mi się pomysł bo wszystko mam 

 

 

Edytowane przez dpgcandy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Jankasper said:

Temperatura otoczenia najlepiej 16.

Brzeczka przy zadaniu drożdży 14.

Po ok tygodniu t otoczenia 18.

Po 2 tygodniach 20C.

 

Potem do butelek i 20C otoczenia. 

Około tygodnia. 

Później do zimnego,  najlepiej poniżej 10C. I bez gwałtownych zmian. 

Czyli sterlinga i halertaueta mniej więcej w jednum

czasie 20-30 min przed końcem gotowania ?zacieranie 66 * 60min? A mam takie drożdże nadadzą się Saflager s23?czy jednak t notingham ? I ostatnia kwestia ile wody i do ilu wysladzac podoba mi się pomysł bo wszystko mam 

Edytowane przez dpgcandy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, dpgcandy said:

Czyli sterlinga i halertaueta mniej więcej w jednum

czasie 20-30 min przed końcem gotowania ?zacieranie 66 * 60min? A mam takie drożdże nadadzą się Saflager s23?czy jednak t notingham ? I ostatnia kwestia ile wody i do ilu wysladzac podoba mi się pomysł bo wszystko mam 

Sterlinga od razu, zanim zacznie wrzec. Powinien się godzinę gotować. HT na 20 min przed końcem,  czyli w 40 minucie gotowania. 

S23 to dolniaki. Piwo będzie dłużej dojrzewalo. Lepiej danstar. 

Wody na start ok 17 litrów. Drugie tyle do wysladzania,  nie zejdzie cała. Wysładzanie dopóki nie osiągniesz ok 27l, albo dopóki wyslodziny nie spadną poniżej +/- 5 blg. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Jankasper said:

Sterlinga od razu, zanim zacznie wrzec. Powinien się godzinę gotować. HT na 20 min przed końcem,  czyli w 40 minucie gotowania. 

S23 to dolniaki. Piwo będzie dłużej dojrzewalo. Lepiej danstar. 

Wody na start ok 17 litrów. Drugie tyle do wysladzania,  nie zejdzie cała. Wysładzanie dopóki nie osiągniesz ok 27l, albo dopóki wyslodziny nie spadną poniżej +/- 5 blg. 

 

Dzieki bardzo zamawiam drozdze !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2/13/2019 at 11:32 AM, Jankasper said:

Przy elstrakcie poniżej 13 jedna da radę. Dobre uwodnienie drożdży i napowietrzanie brzeczki to mus. 

Siemka w niedziele warzymy jeszcze kwestia jednotemperaturowego zacierania pisałeś 66* na ile minut ? Nie robić normalnie 63* , 73*, i 79?i czy wrzucić na chwile w niższej temp ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, dpgcandy said:

Siemka w niedziele warzymy jeszcze kwestia jednotemperaturowego zacierania pisałeś 66* na ile minut ? Nie robić normalnie 63* , 73*, i 79?i czy wrzucić na chwile w niższej temp ? 

nie ma sensu tutaj zacieranie na wiele temperatur.

wodę podgrzej do 68C, wsyp słody,utrzymaj 66C, po godzinie podnoś powoli do tych 78C, dokładnie mieszając. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2/12/2019 at 12:35 PM, Jankasper said:

Temperatura otoczenia najlepiej 16.

Brzeczka przy zadaniu drożdży 14.

Po ok tygodniu t otoczenia 18.

Po 2 tygodniach 20C.

 

Potem do butelek i 20C otoczenia. 

Około tygodnia. 

Później do zimnego,  najlepiej poniżej 10C. I bez gwałtownych zmian. 

Czyli butelkowanie po 2 tyg ? Jeśli blg się nie spada po 12 dniach ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2/16/2019 at 2:57 PM, Jankasper said:

2 tyg + 2 dni. te 2 dni w 20C sprawiają, że drożdże kończa po sobie sprzątać. Oczywiście, jeśli pomiar po 12 i 14 dniach był taki sam.

Siemka wczoraj wsZystko poszło prawie wszystko z planem... blg po wysladzaniu było pomiędzy 5-6 po gotowaniu 12. Wyszło Ok 21 l. Przy zakładaniu rurki trochę wody wciągnęło do fermentatora przez rurkę :/ czy to duZy problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.