Skocz do zawartości

Pytanie o pszeniczne z brewkitu oraz chmielenie ekstraktów.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Stoję przed zamiarem uwarzenia pszeniczniaka z ekstraktów. Nie wiem na jaki wariant się zdecydować, oraz który wariant jest bardziej "poprawny", mianowicie:

1. 1,7kg brewkit chmielony, pszeniczny + 1,7kg ekstrakt słodowy niechmielony jasny (jęczmienny standard).
czy
2. 1,7kg brewkit chmielony, pszeniczny + 1,7kg ekstrakt słodowy niechmielony pszeniczny - czyli de facto 100% "pszeniczniaka" bez dodatków.
??

Doczytałem także, że oba te rozwiązania skutkują w poziomie IBU w okolicach 20. Po pierwsze chciałbym zwiększyć ten poziom do 30, a po drugie chciałbym nachmielić całość jakimś fajnym chmielem aromatycznym. Jestem wielkim fanem chmielu w piwach typu IPA i podobny efekt aromatu chciałbym osiągnąć w tym pszeniczniaku.
Wobec tego jaki chmiel zastosować? Myślałem o "ahtanum". Czy to dobry wybór? Jeśli tak to jaką ilość użyć? 50 czy może 100g granulatu?

Ostatnie pytanie dotyczy techniki chmielenia. Jako, że warzę w jednym fermentorze i staram się robić to w jak najprostszy sposób chciałbym uniknąć chmielenia na zimno, a potem filtracji z chmielu przed rozlaniem. Czy wobec tego mogę wrzucić chmiel do ekstraktu i zagotować? Jeśli tak to jak długo taka operacja chmielenia ma trwać?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, svyatogor92 said:

Witam.
Stoję przed zamiarem uwarzenia pszeniczniaka z ekstraktów. Nie wiem na jaki wariant się zdecydować, oraz który wariant jest bardziej "poprawny", mianowicie:

1. 1,7kg brewkit chmielony, pszeniczny + 1,7kg ekstrakt słodowy niechmielony jasny (jęczmienny standard).
czy
2. 1,7kg brewkit chmielony, pszeniczny + 1,7kg ekstrakt słodowy niechmielony pszeniczny - czyli de facto 100% "pszeniczniaka" bez dodatków.
??

Doczytałem także, że oba te rozwiązania skutkują w poziomie IBU w okolicach 20. Po pierwsze chciałbym zwiększyć ten poziom do 30, a po drugie chciałbym nachmielić całość jakimś fajnym chmielem aromatycznym. Jestem wielkim fanem chmielu w piwach typu IPA i podobny efekt aromatu chciałbym osiągnąć w tym pszeniczniaku.
Wobec tego jaki chmiel zastosować? Myślałem o "ahtanum". Czy to dobry wybór? Jeśli tak to jaką ilość użyć? 50 czy może 100g granulatu?

Ostatnie pytanie dotyczy techniki chmielenia. Jako, że warzę w jednym fermentorze i staram się robić to w jak najprostszy sposób chciałbym uniknąć chmielenia na zimno, a potem filtracji z chmielu przed rozlaniem. Czy wobec tego mogę wrzucić chmiel do ekstraktu i zagotować? Jeśli tak to jak długo taka operacja chmielenia ma trwać?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Musisz ibu wyliczyć na kalkulatorze. W zależności od blg. Najlepiej jakbyś wziął ekstrakty niechmielone. 

Chmiel ahtanum wrzuć na 15 min gotowania. Da spokojnie 30 ibu i sporo aromatu. 

Uwarzysz american wheat a nie weizena. Więc drożdże do stylu dobierz.  Jak masz możliwość fermentowac w ok 15C nadadzą się s05 albo S33.  

Ekstrakt 50/50. Sam pszeniczny będzie raczej mdły. 

 

Edytowane przez Jankasper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O super, dzięki za odpowiedź.
A ile tego ahtanum w obu przypadkach- zarówno jeśli zdecyduję się na jeden chmielony ekstrakt oraz z dwóch ekstraktów niechmielonych? 50g granulatu starczy?

Niestety nie mam możliwości fermentacji w 15 stopniach.
A w ilu masz?

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.brewersfriend.com/ibu-calculator/#

Wpisz sobie blg piwa. Ok 10 ibu masz z każdego ekstraktu. Zmniejsz o 10 na każdy ekstrakt chmielony. Przy 2 celujesz w 10 ibu z chmielenia na gotowanie. 

W tym stylu ważniejsza jest fermentacja. Inaczej drożdże przykryją Ci aromat chmielu. 

Edytowane przez Jankasper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie prościej będzie zrobić piwo z ekstraktów z samodzielnym chmieleniem. Kupujesz osobno chmiel i ekstrakt - są też gotowe zestawy. Gotujesz wszystko przez godzinę i wrzucasz chmiele wedle recepty. 

 

Co do chmielenie na zimno na forum jest artykuł o chmieleniu i są podane proporcje, ale nie pamiętam linku;)

Edytowane przez tymbarck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@svyatogor92 masz taki zakres temperaturowy który odpowiada drożdżom hybrydowym jak do kolsha - one dają dosyć czysty profil. Mam nadzieję ze mówiąc o piwie pszenicznym masz na myśli piwo ze słodem pszenicznym a nie weizena bo to 2 to tak nie działa.

Edit: @Kaniutek zaparz meliskę - wiem że czasami takie posty podnoszą ciśnienie, ale luuuz.

Edytowane przez B.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem luźny. Zapomniałem dodac odpowiedniej emotikonki, może stad wrazenie. Boję się, że kolega miota się w niewiedzy, a to bardzo łatwo rozwiazać, poświęciwszy kilka chwil Wiki.

Nie jest ona super doskonała i jakies wątpliwości zostaną, nie mniej łatwiej będzie poruszac się w podstawowych definicjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jednak zostałem wprowadzony w błąd, ponieważ większość drożdży dolnej fermentacji jakie spotykam w sklepach internetowych mają podany zakres temperaturowy w granicach 12-17 lub 11-15.

Sprawdziłem i w niektórych momentach temperatura spada poniżej 11. Czy są jakieś drożdże nadające się do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, svyatogor92 napisał:

Czy są jakieś drożdże nadające się do tego?

Na gęstwie Nottinghamów fermentowałem w 10 stopniach otoczenia piwo #50.

Cytat

edit 03.12.17: po 24 godzinach bulka jak złe, Starsan wypienia z rurki jak dziki a T otoczenia 10°C.

Wyszło wszystko w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.