Skocz do zawartości

Powtórny start fermentacji


ATP

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Uwarzyłem w połowie listopada English BW 24,7 Blg na następującym zasypie i gotowane 4 godziny:

Słody:

6 kg - Maris Otter Fawcett
1 kg - Monachijski I Weyermann
0,75 kg - Crystal Fawcett
0,25 kg - Dark Crystal Fawcett

Zacieranie:
67°C - 90 minut
78°C - 10 minut

Zaszczepiłem je gęstwą Wyeastów 1469 West Yorkshire Ale. Po miesiącu fermentacji, odfermentowało do 10,5 Blg i stanęło. Do dofermentowania dołożyłem gęstwę FM 53 Kveik na początku grudnia. Ostatni raz mierzyłem to piwo pod koniec roku i jak miało 10,5 Blg tak ma nadal. Po przyjechaniu do domu wczoraj widać na powierzchni pianę, samo piwo dofermentowało jeszcze do 7,5 Blg. Pytania mam dwa:
Czy możliwe jest tak długie startowanie fermentacji przez kveiki, czy raczej jest to infekcja? (Piwo jest tak mocno estrowe, że pachnie dość podobnie do fermentacji 100% Brett, jednak bez końskiej derki - równolegle w gąsiorze mam celowo zbreconą część tej warki)
Czy przy tak długim starcie, jak długo jeszcze trzymać to piwo? Było, nie było, siedzi w wiadrze już trzy miesiące niemal.

Załączam zdjęcie jak to wygląda - jest nawet druga deka na ściankach wiadra.

 

51157317_2338447493065659_5189526468845109248_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja infekcję bym obstawiał, chociaż sama mocna estrowość może spokojnie być bez infekcji.

 

Butelkujesz jak skończy fermentować. Ja bym zmierzył blg za 2-3 tygodnie i jak się nie zmienia to butelkował, jak spadnie to kolejne 2-3 tygodnie itd. (Można też bez sprawdzania blg jak ma się szczelny fermentor, to po rurce widać czy fermentacja jeszcze idzie ale to musisz mieć pewność co do fermentora )

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.