Skocz do zawartości

Warka III Pils - coś nie tak? - późny start drożdży


Szymon

Rekomendowane odpowiedzi

Po co komplikujecie. Najprostsza rada, która zresztą już chyba padła, to - przenieść w temp. pokojową, aż ruszy fermentacja. Następnie przenieść z powrotem do chłodu. I finito. Nad czym tu deliberować? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Wygląda na to że po około 60-64 godzinach zastartowały cholerniki jedne. Mimo tych 8-9°C. Na powierzchni piwa pojawiają się pojedyncze pęcherzyki a nawet ich skupiska :D Zapach też zdaje się sugerować, że piwo w końcu fermentuje. Zmierzyłem BLG. Spadło o 0,5° więc, chyba wszystko będzie dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończy się, mniej więcej, szósta doba fermentacji i... piwo zeszło z 11°7 do 7°9 BLG, temperatura constans choć ma minimalne wychyłki (na skutek ocieplenia podeszła mi do 10°C). Zebrałem właśnie "cmentarz" wyjałowioną łychą z powierzchni bo zaczynało to już wyglądać monumentalnie. Coś mi się wydaje, że w tym tempie nie przestawię tego na cichą do końca miesiąca. I pomyśleć że drożdże zadałem równo 9 dni temu :D

 

Smak "piwa" całkiem, całkiem... Już teraz smakuje lepiej od Jantarovego Bernarda "z czystą głową" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 14 lat później...

Nie mnie oceniać i wyrokować, proszę poprawić jeśli źle myślę. Drożdże dolnej fermentacji ruszają wolniej, nawet do 72h, trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość. Start dolniaków zawsze zaczynam w dolnych granicach i faktycznie trwa to ok 3 dni, zanim rozkręcą się. I tutaj mam pytanie: Czy start w wyższej temperaturze (temperatura pokojowa sugerowana przez niektórych kolegów) i przeniesienie do temperatur niższych nie zaburzy fermentacji? profilu piwa?

Bulkator.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nomic napisał:

Czy start w wyższej temperaturze (temperatura pokojowa sugerowana przez niektórych kolegów) i przeniesienie do temperatur niższych nie zaburzy fermentacji? profilu piwa?

Według mnie zaburzy.

Edit: czternastoletnia złota łopata! Jedna z najstarszych jakie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, zasada napisał:

Według mnie zaburzy.

Też mam takie przekonanie, dlatego uzbrajam się w cierpliwość, a propos rozpoczęcia fermentacji.

Edytowane przez Nomic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.