Skocz do zawartości

Mangrove Jacks lager - pierwszy raz


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio zakupiłem zestaw startowy, z brewkitem Lager.

W piątek około południa znalazłem chwilę czasu i zabrałem się za robienie pierwszej warki.

Drożdże w sobotę rano już pracowały, lecz fermentora nie otwierałem.

Na opakowaniu brewkita zalecana temp. fermentacji od 20-25 stopni, obecnie jest 23, co na lagera wydaję się trochę za dużo, ale robię wedle instrukcji.

Sporo czytałem i dowiedziałem się, że podczas fermentacji burzliwiej piana powinna być wysoka. Niska piana podobno też jest akceptowalna, ale ziarno niepewności w głowie zasiane. ;/

I teraz mam do was pytanie czysto teoretyczne, czy wszystko tu wygląda od?

Ofc światło zapalone tylko do zdjęć. Fermentor jest zasłonięty kartonem, aby nie przepuszczał światła.

51221379_796609497365225_1720004663970889728_n.jpg

51823916_386335192194974_4055276587233312768_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tyrtyrtyr napisał:

co na lagera wydaję się trochę za dużo

Nie trochę, tylko dużo za dużo. Nawet jak na ejle. W tak wysokiej temperaturze prawdopodobnie fermentacja jest na końcówce. Na ściankacj fermentora widać, że piana była dużo wyższa.

7 minut temu, tyrtyrtyr napisał:

Sporo czytałem 

Za mało czytałeś. Dowiedział byś się, że 23 stopnie (z paroma wyjątkami) to zdecydowanie za dużo nawet na górną fermentację. 

Wiem, że w instrukcji jest do 25, ale nasza praktyka mówi co innego. 16-18 stopni jest ok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Gawron napisał:

Nie trochę, tylko dużo za dużo. Nawet jak na ejle. W tak wysokiej temperaturze prawdopodobnie fermentacja jest na końcówce. Na ściankacj fermentora widać, że piana była dużo wyższa.

 

Ślady na ściankach były już po pierwszej nocy, więc nie byłem pewny czy to fermentacja tak ruszyła.

 

29 minut temu, nike21 napisał:

Ziarno niepewności zasiałeś jak napisałeś że sporo czytałeś. Lagera się fermentuje w okolicy 8-10 stopni.

No cóż, możesz nie wierzyć. ;) Czytałem że lagera w okolicach 10 stopni, ale myślałem że skoro do zestawu dostałem drożdże górnej fermentacji, to już lepiej się zastosować do zaleceń producenta. W takim razie popełniłem błąd.

 

 

Dzięki za uświadomienie. Zaraz przenoszę fermentor do ~15 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, tyrtyrtyr napisał:

Ślady na ściankach były już po pierwszej nocy, więc nie byłem pewny czy to fermentacja tak ruszyła.

Przy tej temperaturze drożdże są w stanie przerobić większość ekstraktu w kilkanaście godzin. 

35 minut temu, tyrtyrtyr napisał:

Zaraz przenoszę fermentor do ~15 stopni.

Teraz to za późno na przenoszenie. Jak obniżysz temperaturę to mogą drożdże nie dokończyć pracy. Zostaw jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gawron napisał:

Przy tej temperaturze drożdże są w stanie przerobić większość ekstraktu w kilkanaście godzin. 

Teraz to za późno na przenoszenie. Jak obniżysz temperaturę to mogą drożdże nie dokończyć pracy. Zostaw jak jest.

W takim razie pozostaje tylko czekać, dam znać co wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.