Skocz do zawartości

Lodówka do fermentacji - modele


w1910

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam możliwość kupna witryny chłodzącej sklepowej po piwie czy jakichś napojach i zaadaptować ją do fermentacji mam sterownik STC-1000. Pytanie czy ktoś takiej używa i czy przez tą szklaną szybę przednią nie ma za dużych strat zimna i przez to dłużej pracuje sprężarka? No i czy dość stabilna jest temperatura? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam witrynę po Zywcu, ta szyba jest bardzo gruba i nie powoduje większych strat ciepła. Jeśli pracuje cały miesiąc to do prądu mam + 20-30 PLN. Mam stc 1000 z możliwością grzania. Taka witryna jest dość głośna i jeśli ma stać w domu to najlepiej w części daleko od sypialni salonu. Ja swoją mam w garażu. Zimą 5c latem 25c i staram się dostosowywać fermentacje do temp otoczenia. 

Jeśli ustawiasz chistereze na 0.2C to będzie działać prawie non stop. Uważam nie ma sensu tego robić że względu na słaba przewodniosc cieplną tworzywa fermentorow. Jeśli temp w lodówce spadnie o 1 czy 1.5c a za 2 minuty wzrośnie o 1.5c to drożdże w fermentorze tej zmiany nie odczują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz histerezę i opóźnienie w STC ustawione? Ja na razie mam 0,5 stopnia i 5min. Póki co mam tylko zamrażarkę i ona dość mocno chłodzi i trochę za bardzo po chłodzeniu spada temperatura (ustawiam np. na 16st. to mi leci do 14,9-15,2 - sonda przyklejona do fermentora srebrną taśmą z kilkoma warstwami folii bąbelkowej). Zamówiłem pas grzewczy ale jeszcze nie dotarł. Liczę, że witryna nie będzie tak mocno chłodzić i obejdzie się bez grzania. Lodówa będzie stać w piwnicy, zimą około 18 stopni, latem ze 23, zależy od upałów. Hałas bez znaczenia. Obecną zamrażarkę z pasem grzewczym przeznaczę do lagerów lub na cold crushe (tylko muszę dokupić drugi stc1000).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówisz, zbyt mocno chłodzi i u mnie przy takiej histerezie jak 0.5 włączało się grzanie i lodówka wariowala. Teraz mam ustawione na 1.5C i wydaje mi się że nie ma to wielkiego znaczenia dla fermentujacej brzeczki a uruchomione chłodzenie nie przekroczy wartości histerezy i sterownik nie załącza grzania. Być może lepsze byłoby zastosowanie PIDa do sterowania który dokładniej ''wceluje'' w zadaną wartość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie włożycie sondy do środka fermentora tylko kleicie go do wiadra?

Ja używam sterownika Inkbird ITC-308S z długą sonda, sondę wkładam do wiadra przez otwór na rurkę fermentacyjną. Rurka też się mieści i przy okazji przytrzymuje przewód, żeby sona nie wpadła do brzeczki.

Używam zwykłej lodówki, nie przerabianej. Histerezę ustawiam na 0.2-0.3 stopnia, a bezwładność na 2min i działa bez problemów. Lodówka włącza się rzadko, nawet bardzo rzadko. Wyjątkiem 2 pierwsze doby, kiedy drożdżaki produkują najwięcej ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No planuję coś takiego kupić https://pl.aliexpress.com/item/JETTING-Stainless-Steel-Thermowell-1-2-NPT-Threads-for-Temperature-Sensors-Thermowells-For-Temperature-Instruments-Thermometer/32829933238.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dHHp8n1 i wsadzić zamiast rurki bo i tak mi się 3 baniaki z rurkami nie zmieszczą. Tylko pytanie: Do którego wkładać sondę? Zakładam że wszystkie będą fermentować w tej samej temperaturze. Czy do tego najświeższego? Tylko tam będą największe wahania temperatury i może przechładzać te pozostałe. Zakładam robić warki sobota, niedziela, kolejna sobota - więc tydzień różnicy. Fermentować chcę 3 tygodnie bez ingerencji w sprawdzanie blg i takie tam, ewentualne korekty temperatury pod koniec 2 tygodnia. Czy to się sprawdzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 26.04.2019 o 10:37, jarkus napisał:

Kupował ktoś ostatnio lodówkę do fermentacji i może polecić konkretny model? Taką na jeden fermentor 30 l lub dwa po 15.

 

podłączam sie pod pytanie. zależy mi na małych rozmiarach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.07.2019 o 14:04, leonzn napisał:

 

podłączam sie pod pytanie. zależy mi na małych rozmiarach

 

Może nie ostatnio ale nie tak dawno kupiłem tzw. podblatową MPM_CJ-14. Chciałem upchnąć tam 40 litrowy fermentor i udało się, musiałem tylko lekko podciąć plastyk na drzwiach. Mam podłączoną przez sterownik. Przy ustawieniu na 17+-0,3 C włącza się co ok 2 godziny na minutę-dwie nie mierzyłem, ale mierzyłem zużycie energii podczas całego cyklu fermentacji, wyszły jakieś grosze nawet sobie tym głowy nie zawracam. Mam też starego Polara jest niezniszczalna ale zżera więcej prądu w miesiąc niż ta w rok. Nie polecam starych lodówek.  Aha jest praktycznie bezgłośna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Przymierzam się do zakupu lodówki do fermentacji i przechowywania - ostanie upały dają się we znaki. Zastanawiam się nad lodówką o wymiarach ok.60x60x180 lub witryną np Heklama60. Witryna na szklane drzwi, co pewnie pogarsza chłodzenia no i przepuszczają światło, lodówka za to ma szklane półki.  I tu pytanie czy szklana półka w lodówce wytrzyma obciążenie od butelek lub wiadra?

Zakładam że na dole będzie stało wiadro a na górnych półkach gotowy produkt. Temperatura jak dla górniaków 16-18st. Wiem że nie jest to optymalne rozwiązanie ale lepsze to niż temperatura w garażu 26 stopnie. Co myślicie o przechowywaniu piwa w taki sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wikas55 napisał:

Przymierzam się do zakupu lodówki do fermentacji i przechowywania - ostanie upały dają się we znaki. Zastanawiam się nad lodówką o wymiarach ok.60x60x180 lub witryną np Heklama60. Witryna na szklane drzwi, co pewnie pogarsza chłodzenia no i przepuszczają światło, lodówka za to ma szklane półki.  I tu pytanie czy szklana półka w lodówce wytrzyma obciążenie od butelek lub wiadra?

Zakładam że na dole będzie stało wiadro a na górnych półkach gotowy produkt. Temperatura jak dla górniaków 16-18st. Wiem że nie jest to optymalne rozwiązanie ale lepsze to niż temperatura w garażu 26 stopnie. Co myślicie o przechowywaniu piwa w taki sposób? 

 

Z pewnością są to warunki lepsze niż w garażu/mieszkaniu - przynajmniej temperatura jest stała ;)

Są osoby, które zostawiają szklane półki i to rozwiązanie działa, w razie czego półkę spokojnie można dorobić z kawałka grubszej blachy i kątowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odkopię temat.

 

Mam lodòwkę z zamrażarka. Jest możliwość podłączenia zamrażarki? Ktoś kumaty może podpowiedzieć? Czy nie kombinować i podłączyć pod sterownik niech sobie chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Krzyżak napisał:

Da radę jak na sterowniku masz możliwość wyłączenia zamrażarki.

Gdzie znajdę sterownik, żeby się rozeznać? Czy jak zrobię foto ew sterownika jesteś w stanie mi pomóc i poprowadzić przy odłączaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lodówce powinieneś mieć sterownik elektroniczny lub analogowy gdzie jest możliwość ustawiania temperatur dla lodówki i zamrażarki.

Często jest też możliwość wyłączenia jednego z tych urządzeń. Przeczytaj w instrukcji obsługi czy masz tak jest u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Krzyżak napisał:

W lodówce powinieneś mieć sterownik elektroniczny lub analogowy gdzie jest możliwość ustawiania temperatur dla lodówki i zamrażarki.

Często jest też możliwość wyłączenia jednego z tych urządzeń. Przeczytaj w instrukcji obsługi czy masz tak jest u Ciebie.

To chyba tylko w najnowszych i to z najwyższej półki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.