Skocz do zawartości

Wysokie Blg w milk stout.


GrubyDzoló

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć mam niewielki problem z moją drugą warką. Mianowicie chodzi o milk stouta. Fermentowałem go przez tydzień na burzliwej potem przelałem prawie miesiąc na cichą.  Chodzi o to ,że butelkowałem go wczoraj. Przy okazji zmierzyłem BLG. Wynosiło aż 7. Po burzliwej było 9 blg. Dlaczego aż tyle? To przez laktoze? Chyba jedyna możliwość którą widzę. Laktozy dałem pół kilo na 20 litrów. Na  koniec wyszło 18 litrów. Drugi problem zauważyłem przy zacieraniu. Mianowicie chodzi o termometr. Przeważnie wkładam go gdzieś do 1/3 do wody. Jednak gdy prawie go zanurzyłem powiedzmy do 4/5  podbiło temperature na nim o 8C. Ile powinno się w końcu zanurzać ten termometr, bo zgłupłem od tego xd.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że:

- za wcześnie zlałeś na cichą 

- zatarłeś na słodko 

- laktoza podbija ekstrakt 

 

Jakie drożdże, w jakiej temperaturze zadałeś i w jakiej fermentowałeś? 

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, GrubyDzoló napisał:

Fermentowałem go przez tydzień na burzliwej potem przelałem prawie miesiąc na cichą

Polecam odwrotny schemat. Miesiąc burzliwej i tydzień cichej. Jak użyłeś s04 to one często nisko nie schodzą. Zatarcie na słodko, dużo karmeli i palonych i 7blg to realny wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na słodko czyli zbyt wysoka czy zbyt niska temperatura zacierania?

Jeśli chodzi o twoje pytania to tak.

Termometr taki https://browamator.pl/termometr-uniwersalny-20-do-110-c,3,21,1359

Składniki te tylko razy 2 bo nie na 10 lecz 20 litrów https://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-Milk-Stout-12-BLG-zestaw-ze-slodow/256

Drożdze Fermentis Safale S-04

Właśnie z zacieraniem był problem. Przy zanurzeniu 1/3 termometra było 64-65C a przy niemal całym nawet do 73C. Nie wiem jak ten termometr ma działać i kiedy wskazuje dobry wynik. Domyślam się ,że temperatura była zbyt wysoka.

Temperatura fermentacji tak jak w opisie burzliwa w około 17C a cicha w 10-7C

Drożdze zadane w 23C.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczowy błąd to po tygodniu zlanie na cichą. S-04 szybko zaczynają ale powoli dojadają. A na cichej jeszcze ta przedziwna temperatura. Po co w ogóle przelewałeś? Trzeba było 3 tygodnie fermentować w pierwotnym fermentorze a pod koniec nawet podnieść temperaturę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, GrubyDzoló napisał:

działały sobie mimo wszystko, przestały gdzieś tak tydzień przed butelkowaniem. Czyli jeśli dobrze rozumiem to ten termometr powinienem wkładać cały do wody tak? Oglądałem wiele filmików i tak wszyscy wkładali tylko końcówke. Piwo też nie będzie miało zbytnio % tak? 

 

Ten termometr pokazuje prawidłową temperaturę, gdy jest zanurzony tyle, ile pokazuje (czyli np. przy 70°C ma być zanurzony do tej wartości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra dzięki za informacje. Co do procentów to ile to piwo będzie ich miało 3%? Teoretycznie powinno być około 4,5% ale jak wiemy coś poszło nie tak. Teraz  planuje zrobić witbiera. Jakieś porady co do fermentacji? Słyszałem ,że przy tym piwie najlepiej przeprowadzać tylko burzliwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, GrubyDzoló napisał:

Słyszałem ,że przy tym piwie najlepiej przeprowadzać tylko burzliwą.

 

Możesz mieć więc granaty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na termometrze jest napisane jak ma być zanurzony, wydaje mi się że na tym jest napis”total imm” czyli całkowicie zanurzony (czyli to co punix napisał).

Co do „robienia burzliwej” i „robienia cichej” to nie Ty to robisz tylko drożdże. Burzliwa kończy się jak drozdże zeżrą już cukry, a nie jak przelejesz do drugiego wiadra. Witbiera nie przelewasz tylko trzymasz w jednym wiadrze przez 2,5-3 tygodnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na początek spróbuj zmienić kierunek i nastaw się na stouty, bittery, golden/brown ale, APA, IPA. Te style wybaczają sporo takich początkowych błędów niedoświadczonych piwowarów, nie są jakieś mega ciekawe to i cierpliwości zazwyczaj wystarcza by dać im dojrzeć, przefermentować, ułożyć się. Nauczysz się wtedy takiego obycia ze sprzętem, poznasz w tym czasie temperatury w pomieszczeniach w których fermentujesz, nabierzesz wprawy, wyrobisz sobie pewne nawyki, poznasz klasyczne style i ich smaki. Będziesz miał sporo czasu by doczytać pewne treści, a sama obserwacja i praktyka wiele Cię nauczy. Po takim wstępie już będziesz dobrze wiedział czy to już pora na coś trudniejszego. Powodzonka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.