Skocz do zawartości

Butelkowanie piwa


Lesnik94

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zrobiłem w końcu swoje pierwsze piwo co prawda z brewkitu ale od czegoś trzeba zacząć. I mam pytanie odnośnie butelkowania, mam jeden fermentor z kranikiem czy mogę rozpuścić glukozę w wodzie i wlać ją do fermentora a następnie wymieszać i zacząć butelkowanie, czy lepiej nasypać glukozy do butelek?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jak najbardziej i tak i tak. Z tym że w obu wypadkach lepiej przygotować syrop. Jakiś czas temat gdzie wyrażaliśmy opinie co jest według nas najwygodniejsze.

 

Nie doczytałem że ten z kranikiem to twój jedyny. W takim wypadku jak wyżej do butelek, a najlepiej dokupić drugi fermentor do rozlewu.

Edytowane przez Fradio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Lesnik94 napisał:

Witam zrobiłem w końcu swoje pierwsze piwo co prawda z brewkitu ale od czegoś trzeba zacząć. I mam pytanie odnośnie butelkowania, mam jeden fermentor z kranikiem czy mogę rozpuścić glukozę w wodzie i wlać ją do fermentora a następnie wymieszać i zacząć butelkowanie, czy lepiej nasypać glukozy do butelek?

  

W takim wypadku najłatwiej i najlepiej będzie jak rozpuścisz glukozę albo inny cukier i dasz ją strzykawką bezpośrednio do butelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam prewencyjnie  - sprawdziłeś gęstość końcową przed rozlewem ? Za pierwszym razem czasami za szybko się chce tego piwa spróbować i wychodzą granaty ? Nie przesadzaj z ilością glukozy.

Edytowane przez overstack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co, 

w sumie jest jeszcze jedna opcja którą ja używam, zamiast sypania miarką glukozy do butelek, robisz syrop np. 120gr glukozy na 650ml wody, trochę to gotujesz, studzisz i dozujesz strzykawką do butelek (koniecznie sterylną) kalkulator masz tu https://brewness.com/calculator/pl/carbonation , przeliczasz ilość ml np. 700 / 40 butelek czyli 17,5ml na butelkę. generalnie roztwór powinien mieć tyle BLG co brzeczka wyjściowa, ale ja naginam to trochę by wychodziły równe dawki np. 20ml ? 

Może trochę upierdliwe, ale dość precyzyjne i przy rozlewie mieszanym do butelek i keg chyba jedyna opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, overstack napisał:

Zapytam prewencyjnie  - sprawdziłeś gęstość końcową przed rozlewem ? Za pierwszym razem czasami za szybko się chce tego piwa spróbować i wychodzą granaty ? Nie przesadzaj z ilością glukozy.

Jeszcze nie piwko dopiero pracuje od 2 dni ale zacząłem martwić się rozlewem ale sprawdzę ją ?

1 minutę temu, majlosz napisał:

sam stosuję i dzięki miarce mam praktycznie wszystkie butelki tak samo nagazowane, 

Ok spróbuje, dzięki za poradę. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Lesnik94 napisał:

Witam zrobiłem w końcu swoje pierwsze piwo co prawda z brewkitu ale od czegoś trzeba zacząć. I mam pytanie odnośnie butelkowania, mam jeden fermentor z kranikiem czy mogę rozpuścić glukozę w wodzie i wlać ją do fermentora a następnie wymieszać i zacząć butelkowanie, czy lepiej nasypać glukozy do butelek?

 

 

Polecam jednak dokupić drugi fermentor bez kranika. Przy bezpośrednim butelkowaniu z fermentora gdzie przebiegała fermentacja, będziesz miał dużo osadu drożdżowego w butelkach (pamiętam swoje pierwsze warki). Drugi fermentor to nie duży wydatek, a i miejsca więcej nie zajmie, bo wystarczy wsadzić w drugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Wuuu napisał:

 

Polecam jednak dokupić drugi fermentor bez kranika. Przy bezpośrednim butelkowaniu z fermentora gdzie przebiegała fermentacja, będziesz miał dużo osadu drożdżowego w butelkach (pamiętam swoje pierwsze warki). Drugi fermentor to nie duży wydatek, a i miejsca więcej nie zajmie, bo wystarczy wsadzić w drugi.

Mam w kraniku reduktor osadów ale jak popatrzyłem na jego budowę to jestem jakoś sceptycznie nastawiony do jego działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też polece strzykawkę w tym przypadku, a żeby Ci ułatwić, ja robię to w następujący sposób i zawsze wszystko się zgadzało

 

jeżeli mam warke np 20l (40 butelek)  zalewam odpowiednią ilość glukozy (ta o wiele latwiej sie rozpuszcza niz cukier) 400ml wody zagotowanej w czajniku i po rozpuszczeniu po prostu do każdej butelki wlewam 10ml roztworu, tak jest moim zdaniem najłatwiej biorąc pod uwagę, że masz strzykawkę 100ml, która ma podziałke co 10ml :)

 

oczywiscie pamietając, że strzykawkę oraz naczynie, w którym rozpuszczamy cukier dokładnie myjemy i przelewamy oxi czy czyms podobnym

 

 

a na przyszłość polecam dokupić kolejne wiadro, i tak Ci się przyda jak zaczniesz zacierać : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam do dyspozycji tylko jeden fermentator, to dezynfekuję gar zacieru. Przelewam piwo znad osadu do gara i później z powrotem wężykiem do fermentatora z kranikiem do rozlewu. O tyle to problematyczne, że zawsze zwiększa ryzyko infekcji i trzeba uważać, żeby nadmiernie nie natlenić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.