Skocz do zawartości

Gryczane


Jankasper

Rekomendowane odpowiedzi

Wymyśliłem sobie piwo z kaszą gryczaną. Jakoś nie znalazłem szczególnie obszernych artykułów w temacie. Projekt wygląda następująco:

 

2kg pilznenski 

1kg wiedeński 

2kg kasza gryczana prazona

 

Zacieranie na słodko,  jakoś 68C

 

Chmielenie Magnum FWH 25g

 

Drożdże.  I tu mam zagwozdke. 

Będę miał gęstwe Wb06 i gozdawa pure ale.  Z sucharów  danstar Nottingham,  gozdawa Old German ale.  

 

Celuje w 13blg 25l do wiadra. 

 

Ktoś ma jakieś osobiste doświadczenia i się podzieli?  

Ilość gryki wieksza/mniejsza? 

Chmielić na aromat? 

Szukać jakiś innych drożdży? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem coś w stylu angielskiego Brown Ale z gryką (miałem 1,6kg kaszy na 4,5g całości zasypu, czyli podobnie jak u Ciebie), ogólnie to filtracja gorzej niż z żytem, a wpływ na profil sensoryczny bardzo delikatny.

 

Jak lubię grykę, to wg mnie było ją minimalnie czuć i tak średnio mi piwo podeszło, że w ciągu 5 lat od uwarzenia nie powtórzyłem nic z gryką, chociaż kojarzę, że były też pozytywne głosy o tym piwie.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, kantor said:

Ja robiłem coś w stylu angielskiego Brown Ale z gryką (miałem 1,6kg kaszy na 4,5g całości zasypu, czyli podobnie jak u Ciebie), ogólnie to filtracja gorzej niż z żytem, a wpływ na profil sensoryczny bardzo delikatny.

 

Jak lubię grykę, to wg mnie było ją minimalnie czuć i tak średnio mi piwo podeszło, że w ciągu 5 lat od uwarzenia nie powtórzyłem nic z gryką, chociaż kojarzę, że były też pozytywne głosy o tym piwie.

Dzięki za info.

To zrobię raz,  najwyżej ostatni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić zawsze warto :)

 

Do tematu gryki to chyba jeszcze kiedyś wrócę ale mam wrażenie, że miód gryczany może lepszy efekt dać.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.