Skocz do zawartości

Po serii Pilsów - infekcje czy chmiel?


maciek1221

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

za mną degustacja chyba już 3 pilsnera w tym sezonie z mojej warzelni i jest pewien problem.

W piwach pojawia się posmak ziemi, korzenny. Z czasem leżakowania w kegu w 2stopniach (około 2-3tygodni) nasila się. W aipach oczywiście tego nie mam, jest tam za dużo chmielu żeby wyczuć jakieś wady piwa poza infekcją.

Zastanawiam się, czy popełniam gdzieś błąd w produkcji tego piwa czy to może kwestia używanych chmieli? Jeżeli chodzi o fermentację to prowadzę ją w lodówce w temperaturze cieczy 11-12stopni, nastawy 13BLG, schodziły do 1BLG.

Chmielenie przykładowe (do fermentacji 54litry):

Chmielenie:
70 min – 30g Magnum

40 min – 30g Hallertauer Tradition

30 min – 20g Sladek

10 min – 20g Hallertau tradition

0 min – 20g Saaz

na 80stopni
0 min - 10g sladek
0 min - 10g saaz
0min - 10g tradition

 

Ogólnie pilsy opieram na magnum i saaz. Czy któryś z nich może dawać takie posmaki?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, maciek1221 napisał:

Opakowanie na 25litrów.

Ja zaczynam sezon lagerowy 1 paczką na 10-12l piwa (dzielę warkę na pół) i to piwo zawsze jest gorsze niż następne na gęstwie, chociaż niby ilość drożdży jest ok.

Ja bym spróbował większą ilość drożdży dawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmiel może być kiepskiej jakości (mimo, że jest dobrej odmiany), więc ciężko zgadywać bez spróbowania.

 

No ale jedna paczka sucharów na 20 litrów lagera to proszenie się o kłopoty, więc obstawiałbym, że skopana fermentacja. Może po prostu interpretujesz w ten sposób jakieś estry. 

 

Posmak ziemisty a korzenny to są zupełnie inne aromaty, więc tym bardziej ciężko coś powiedzieć.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.