Jump to content

Najprostsze mocne piwo?

nodalejlama
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie.

Chciałbym poprosić bardziej doświadczonych kolegów o przepis na ciemnie mocne piwo. Pierwszy mój "nastaw" został wczoraj zabutelkowany, było to piwo American Pale Ale Z Coopers'a,  takie było w zestawie dla początkujących i zrobiłem je bardziej na "próbę" czy w ogóle dam rade zrobić coś pijalnego w domu. Było zrobione na sacharozie i bardziej w ramach eksperymentu. Uwagę skupiłem bardziej na czystości niż jakości potencjalnego piwa, bo braki w wiedzy są ogromne i im więcej czytam, tym więcej widzę ,że mniej wiem :D . Ale do rzeczy,  chciałbym teraz uwarzyć takie piwo jakie najbardziej lubię czyli ciemne i mocne, ale w najłatwiejszej postaci, coś z brewkitu.

Chciałbym ,żeby miało powyżej 7% i było jak najprostsze do zrobienia przez takiego amatora jak ja. Z góry dziękuje za pomoc i wszystkie porady będą dla mnie na wagę złota.

Żeby uzyskać 7% alkoholu, drożdże muszą przejeść ponad 13,5blg. Odfermentowanie jest zależne od drożdży. Zazwyczaj trzeba się liczyć, że pozostaje około 2,5blg "ciała". To oznacza, że musisz celować w piwa o gęstości początkowej ponad 16-17 Blg. Zabieranie się na początek do gatunków o takiej gęstości nie jest najlepszym pomysłem.

Ciemne piwo jest bardzo ogólnym określeniem. Dla jednych ciemny będzie Stout, dla drugich koźlak, a jeszcze dla innych bursztynowy lager. Ważniejsze jest, jaki styl piwa lubisz. Zawartość alkoholu w piwie (czyli różnica pomiędzy gęstością początkową a końcową) jest determinowana stylem, jaki chciałbyś zrobić

Edited by Grzegorz Żukowski

Mocne piwa najlepiej robić na gęstwie. Jeśli robisz na suchych drożdżach, to wiedz że zwykle te dodawane do brewkitów są gorszej jakości niż jakbyś osobno kupił jakieś popularne suchary (np. S-04 czy inne US-05). Lepiej też będzie dać 2 paczki niż jedną.

Prosty przepis? Może tak:

100% ciemny ekstrakt słodowy(np. 3x1.5 kg, wyklikaj sobie w jakimś brewness ile Blg wyjdzie, ewentualnie dodaj cukier jak chcesz taniej) i jakiś chmiel typu marynka/iunga/magnum na goryczkę na 60 min w siateczce muślinowej. 

Dziękuje ślicznie za odzew :))

Jakie ciemnie to dla mnie i tak nie robi póki co większego znaczenia, bo brak mi doświadczenia smakowego i praktycznego.

Ale przyjmijmy ,że chce uwarzyć około 20L piwa, to użyłbym np.

• 1 x1,7kg ekstrakt słodowy płynny ciemny
  • 1 x1,7kg ekstrakt słodowy płynny bursztynowy
  • 1 x1,7kg ekstrakt słodowy płynny jasny
  • słoik miodu.   

Jakie drożdże polecacie? Jako ,że nie mam nic to będę musiał coś kupić, z tego co czytałem to muszą wytrzymać takie stężenie alkoholu i w jakiej temperaturze trzymać brzeczkę bo mam dostęp do piwniczki w której jest około 15-16 stopni, a swoje pierwsze piwo trzymałem w kuchni gdzie bylo 22-24 stopnie ;// (niewiedza) 

Pytanie teraz o chmielenie, ponieważ ekstrakty są niechmielone? A chciałbym piwo proste typu "weź brewkit xyz" i dodaj ekstrakt "xyz" plus z"rób to i to i ma być" 

I z góry ogłaszam się że spodobało mi się to domowe warzenie, i w głowie już mam zapychanie piwniczki domowymi trunkami  :)) więc będę często głowę zawracał.  Pozdrawiam :)