Skocz do zawartości

Zielona butelka - zabezpieczenie przed słońcem


ksiegarz5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Udało mi się dostać za grosze DUŻĄ butlę po, hm, szampanie. Zamierzam ją wykorzystać napełniając ją mocnym piwem. Najpewniej z ekstraktów, chyba, że do tego czasu zaopatrzę się z np., w Coobrę. ? ;) Zakorkuję ją, zalakuję i wsadzę do piwnicy na X lat. Martwi mnie trochę jednak jej kolor ...

Jak myślicie, da się ją jakoś zabezpieczyć przed światłem? Myślałem nad folią do przyciemniania szyb, ale nie wiem czy to zda egzamin. Ewentualnie postarałbym się o PET'a i zrobił dla niej, powiedzmy, że "pokrowiec". ?

Albo, zupełnie nie wdając się w koszta, "opaliłbym" ją nad świeczką. :D

Muszę ją jeszcze umyć, ale to w lato, bo teraz to nawet nie mam jak. ? Oraz pozbyć się tych naklejek. :(

Screenshot_2019-01-24 Butelka po szampanie 3 ltr, zielona, duża .png

Screenshot_2019-01-24 Butelka po szampanie 3 ltr, zielona.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie w piwnicy powiedzmy w jakiejś szafce czy barku to nie martwiłbym się o naświetlenie, ewentualnie można wsadzić tę butelkę w jakieś kartonowe pudełko lub owinąć gazetą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glowa -> Dziękuję za odpowiedź.

To jest piwnica tylko z nazwy. :( "Dziura" była by adekwatna. ?  1m x 1m x 1m, wymurowana z pustaków, otynkowana. I tyle. Sam ją jedynie dociepliłem styropianem 2 lata temu oraz potraktowałem chemią. Mam jednak nadzieję, że uda mi się kiedyś dorobić PIWNICZKI. ;)

Cóż, nie jest to może eleganckie wyjście, ale na pewno prostsze i tańsze od farby do szkła. ?

 

INTseed, Fradio - Również dziękuję za odpowiedź i radę. ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z ciekawosci sprawdzales jaki tam korek wejdzie? 

Ja mam 3 litrowa butle po chimay i za cholere nie moge dopasowac korka bo sporo wiekszy jest niz normalne. 

 

Edytowane przez Lasek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Fradio napisał:

Albo folia aluminiowa.  

W tym cytacie podano najlepszy i naprostszy sposób. Zawiniesz butelkę po napełnieniu w 2 warstwy i może tak stać w piwnicy do przyszłego stulecia. A folie amelinową ma każdy w domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaniutek -> Dziękuję za odpowiedź.

Taki ogólnie jest plan. ;) Chcę zrobić mocne piwo, najprawdopodobniej PB, powyżej 30* Blg, napakować płatków dębowych po bourbon'ie, przelać do 3l butelki i czekać. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lasek -> Korek aglomerowany 38x23 wchodzi normalnie. Fakt, musiałem użyć innej korkownicy, bo na tej, hm, podstawowej, NIE MA szans by umieścić go w butelce. Odkorkowałem ją bez jakichkolwiek problemów. Załączam zdjęcia. 

WP_20190126_12_04_44_Pro[1].jpg

WP_20190126_12_04_38_Pro[1].jpg

WP_20190126_12_07_24_Pro[1].jpg

WP_20190126_12_07_11_Pro[1].jpg

WP_20190126_12_07_38_Pro[1].jpg

Edytowane przez ksiegarz5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu właściwie chcesz mieć tak mocne piwo w trzylitrowej butelce zamiast np. 0,33l na jedną degustację? Będziesz musiał za każdym razem odkorkowywać i zakorkowywać z powrotem, wpuszczając do środka tlen. Oczywiście utlenienie mocnych ciemnych piw może mieć dobry efekt, ale myślę, że co za dużo tlenu to i dla RISa niezdrowo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeslaw -> Dziękuję za odpowiedź.

Plan jest taki, że robię mocne piwa i "ładuje je" w butelki 0,750l korkowane i "odpalam" jedną co 10 lat, na swoje okrągłe urodziny.

3l butelka jest na moje ... 100 urodziny. :D Wypiję ją ja, o ile będę jeszcze żył albo moja rodzina, za moje zdrowie. ;)Innymi słowy, są to butelki degustacyjne, dla większej liczy osób. ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekada to dużo czasu. Szansa na poprawę jakości piwa nie jest duża. W kolejnych dekadach wszystkie wątpliwości się zwiększają. Małe litraże jak wspomniane wyżej 0,33 pozwalają monitorować np. co pół roku i znaleźć moment optimum i wtedy pić.

Rozumiem idejkę, ale w powodzenie powątpiewam.

Więcej o leżakowaniu i pracy piwa w czasie znajdziesz w książce:

https://www.amazon.co.uk/Vintage-Beer-Patrick-Dawson/dp/161212156X

 

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, w bączkach i pół litrówkach też piwo mam, ale ono jest systematycznie spijane. ? ;) 

Napełniam, z każdej mocniejszej warki, po jednej butelce 0,75l, ale reszta jest juz w standardowych ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.