Jump to content

Sprawdzenie receptury Risa


Seikcoo
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry

 

Znalazłem w internecie recepture jak w załączniku. Czy mógłby ktoś znający się na temacie ocenić przepis? Dodatkowo chciałbym zamiast 20L zrobić 10L. Czy zwykłe pomnożenie wszystkiego x0,5 załatwi sprawę czy trzeba to inaczej przeliczać?

 

Chciałbym jeszcze prosić o wskazówki dt. zacierania. Myślałem o godzinnym albo półtoragodzinnym, jednotemperaturowym w okolicach 68-70 stopni z słodami palonymi wrzuconymi na ostatnie 20 minut ale nie wiem czy ma to sens. 

ris.pdf

Edited by Seikcoo
Link to comment
Share on other sites

Osobiście trochę zmniejszyłbym ilość karmelu. Zastanowiłbym się też, czy w ogóle chmielić na 30 i 15 minut - chcesz użyć amerykańskich chmieli - to ma być imperial stout czy jakiś american imperial stout? Jeśli pierwsze, możesz pozostać przy chmieleniu tylko na goryczkę, jeśli drugie - możnaby przesunąć chmiel na koniec gotowania.

Stout ma być palony, także słody palone spokojnie można zacierać od początku.

Nie wiem, w jakiej postaci chcesz użyć drożdży, ale do tak mocnego piwa lepiej zadać gęstwę niż suchary prosto z torebki.

Link to comment
Share on other sites

Ok to słody palone wrzucę na początek. O ile uważasz żeby przyciąć karmel? 10-20%? Rozumiem, że nie ma określonego czasu tylko trzeba trzymać tak długo aż próba jodowa wyjdzie negatywna? 

Jeżeli chodzi o chmiele to jestem ciekawy jak taki American-Russian Imperial stout by smakował stąd specjalnie szukałem przepisu tylko z udziałem amerykańskich chmieli. Nawet myślałem o tym żeby dorzucić troche Citry w ramach sprawdzenia jak to wyjdzie. 

Zamierzam użyć gęstwy US-05 tak jak w recepturze. Przymierzam się do zrobienia DIPA przed Risem więc myśle że będzie akurat.

 

Edited by Seikcoo
Link to comment
Share on other sites

Jak wrzucisz słody palone na początek to nie zrobisz próby jodowej, a dokładnie nie dasz rady zobaczyć czy się nastąpiło odbarwienie próby. Według mnie po 60-80 minut wystarczy.

DIPA jest mocnym piwem więc nie wiem czy to jest dobry pomysł z niej brać gęstwę, drożdże będą już podmęczone. Lepiej byłoby zrobić jakiegoś American Stouta i z niego wziąć gęstwę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.